ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրինագծի ընդունումը ինքնին կառույցին անդամակցելու հայտ չի հանդիսանում. Պարույր Հովհաննիսյան
Հայաստանի կառավարությունը առաջարկում է կողմ քվեարկել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում Եվրոպական Միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նա ընդգծեց, որ օրինագծի ընդունումը ինքնին չի հանդիսանում Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության հայտ։ Նրա խոսքով՝ այն ամրագրում է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների խորացումը, ՀՀ-ի մոտեցումները նոր մակարդակի հասցնելու և ՀՀ քաղաքացիների ձգտումը։
«Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը նաև համահունչ է Հայաստանի Հանրապետության կողմից վարվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությանը, որն ուղղված է տնտեսական և անվտանգային համագործակցության դիվերսիֆիկացմանը։ Այս քաղաքականությունը վարելու համատեքստում պետք է դիտարկել նաև  վերջին տարիներին Հայաստանի և Եվրոպական միության և անդամ երկրների փոխգործակցության աննախադեպ դինամիկան, որն արտահայտվել է համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը։
Փոխնախարարն առանձնացրեց Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում վերջին տարիներին գրանցված ամենաէական ձեռքբերումներից մի քանիսը։
«2024 թվականի սեպտեմբերին մեկնարկել է Եվրամիության հետ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։ Վերջինի շրջանակներում այժմ կողմերի միջև տեխնիկական բնույթի բանակցություններ են ընթանում։ Ներկայում բանակցվում է «Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերություն․ նոր օրակարգ» խորագրով փաստաթուղթը, որը համագործակցության նոր ուղղություններով կհամալրի և առավել կխորացնի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ստորագրված համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Ըստ էության, վերոհիշյալ երկու փաստաթղթերը կհանդիսանան Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության իրավաքաղաքական հիմքը»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մեծապես կարևորում է Հայաստան-Եվրամիություն համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը և այդ ուղղությամբ համագործակցում է Եվրոպական միության հետ։
«Հայաստանը ներառվել է Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակներում, ինչը ԵՄ-ի կողմից կայացրած կարևոր քաղաքական որոշում էր։
2022 թվականից Հայաստանում տեղակայված է Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը, որը բազմիցս ապացուցել է, որ տարածաշրջանում կայունության հիմնասյուներից մեկն է։ Վերջերս Եվրամիության խորհրդի կողմից որոշում կայացվեց երկու տարով երկարաձգել դիտորդական առաքելության գործունեությունը։ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում զարգացման համագործակցության խոշորագույն դոնորը, իրականացվող բարեփոխումների հիմնական աջակիցը։
«Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի շրջանակներում հաստատվել է Հայաստանին աջակցության տրամադրում առաջիկա չորս տարիների համար, և Հայաստանը Եվրամիության թեկնածու երկիր չհանդիսացող միակ երկիրն է, որը աջակցություն է ստանում այս ծրագրի շրջանակներում։
Եվրամիությունը շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի առաջնային գործընկերը ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ինստիտուտների զարգացմանն աջակցելու գործում։
Եվրամիության աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումներն ուղղված են մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին»,- նշեց Հովհաննիսյանը։

Принятие законопроекта о начале процесса присоединения к ЕС не является заявкой на вступление в эту структуру – замминистра иностранных дел Армении
Правительство Армении предлагает проголосовать за проект закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз".
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян в ходе обсуждения в Национальном собрании законопроекта о начале процесса вступления Армении в Евросоюз.
Он подчеркнул, что принятие законопроекта само по себе не является заявкой на членство Республики Армения в Евросоюзе. По его словам, это закрепляет углубление отношений с Евросоюзом, выведение на новый уровень подходов Армении и чаяний ее граждан.
«Законопроект о начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз также созвучен проводимой Республикой Армения сбалансированной и уравновешенной внешней политике, которая направлена ​​на диверсификацию сотрудничества в сфере экономики и безопасности. В контексте проведения этой политики следует учитывать беспрецедентную динамику взаимодействия Армении с Евросоюзом и его государствами-членами в последние годы, которая выразилась практически во всех сферах сотрудничества», - подчеркнул Ованнисян.
Замминистра выделил некоторые наиболее значимые достижения в отношениях Армения-ЕС за последние годы.
«В сентябре 2024 года стартовал диалог по визовой либерализации с Евросоюзом. В рамках последнего между сторонами в настоящее время ведутся технические переговоры. В настоящее время ведутся переговоры по документу под названием «Партнерстве Армения-ЕС: новая повестка», который новыми направлениями дополнит и еще больше углубит соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Фактически, два вышеупомянутых документа станут правовой и политической основой партнерства Армения-ЕС», - сказал Ованнисян.
По его словам, Армения придает большое значение эффективной реализации соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и сотрудничает с Евросоюзом в этом направлении.
«Армения была включена в рамки Европейского инструмента мира, что стало важным политическим решением, принятым ЕС.
С 2022 года в Армении находится гражданская наблюдательная миссия Евросоюза, которая неоднократно доказывала, что является одним из столпов стабильности в регионе. Недавно Совет Евросоюза принял решение продлить деятельность наблюдательной миссии на два года.
Европейский Союз продолжает оставаться крупнейшим в Армении донором сотрудничества в целях развития, главным сторонником реализуемых реформ.
В рамках программы «Устойчивость и рост» одобрено предоставление Армении поддержки на ближайшие четыре года, и Армения - единственная страна, не являющаяся страной-кандидатом в Евросоюз, которая получает поддержку в рамках этой программы.
Европейский Союз продолжает оставаться основным партнером Армении в поддержке развития институтов, основанных на общих ценностях.
Реформы, реализуемые при поддержке Евросоюза, направлены на укрепление прав человека и верховенства закона, эффективное управление и борьбу с коррупцией», - отметил Ованнисян.