Խնդիրը ոչ թե ԵԱՏՄ-ն չեզոքացնելն է, այլ այդ շուկան ԵՄ-ի շուկայով լրացնելն է. Զեյնալյանը՝ ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթաց սկսելու նախագծի մասին
«Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը տնտեսական առումով ԵԱՏՄ–ի հետ կապերը խզելու նպատակ չի հետապնդում. նպատակը ԵԱՏՄ–ի շուկան ԵՄ-ի շուկայով լրացնելն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ նիստում ասաց Արտակ Զեյնալյանը, որը խորհրդարանում ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին նախագծի քննարկման ժամանակ հիմնական զեկուցողն է։
«Այս պահի դրությամբ Հայաստանը համապատասխանեցնում է իր ստանդարտներն ու կանոնակարգերը: Մեծ գումարներ են ներդրվում լաբորատորիաների վրա, որ կարողանանք արտադրանքի որակը ստուգել, որ այն համապատասխանի ԵՄ-ի չափանիշներին: Ասեմ ավելին՝ ԵԱՏՄ-ում գործող ստանդարտներն ու կանոնակարգերը ԵԱՏՄ-ում չի, որ ստեղծվում են, դրանք վերցվում են ԵՄ-ից, նվազեցվում, կրճատվում են և ստեղծվում են ԵԱՏՄ-ի ստանդարտները: Եվ, եթե մեր ստանդարտները համապատասխանեցվեն ԵՄ-ի չափանիշներին, ապա դրանց մեջ կլանվում են ԵԱՏՄ-ի ստանդարտները»,-ասաց Զեյնալյանը:
Նա ընդգծեց. «Այստեղ խնդիր դրված չէ 185 միլիոնանոց շուկան փոխարինել 450 միլիոնանոց շուկայով: Այլ խնդիր է դրված 185 միլիոնանոց շուկան լրացնել 450 միլիոնանոց շուկայով, որը  կոմպակտ է, կա լոգիստիկա: Իսկ ԵԱՏՄ-ի տարածքն ահռելի է, տարածությունները մեծ են, լոգիստիկայի վիճակը չի կարող համեմատվել ԵՄ-ի լոգիստիկ ցանցերի հետ»:
Զեյնալյանը վստահեցրեց, որ ներկայացված օրենքի նախագիծը անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին է, ոչ թե ԵԱՏՄ-ն չեզոքացնելու և ԵՄ մտնելու: Խնդիրը ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը, ԵԱՏՄ-ի հետ կապերը խզելը չէ:
Արտակ Զեյնալյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ից վերջնագիր կամ հայտարարություն չի ստացել կառույցից դուրս գալու վերաբերյալ, իսկ առանձին երկրների պաշտոնյաների հայտարարությունները դեռևս այդ երկրների պաշտոնական դիրքորոշումները չեն արտահայտում։

Проблема не в том, чтобы нейтрализовать ЕАЭС, а в том, чтобы дополнить этот рынок рынком ЕС - Зейналян о проекте начала процесса вступления РА в ЕС
Проект закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз» не ставит целью разрыв экономических связей с ЕАЭС. Цель – дополнить рынок ЕАЭС рынком ЕС.
Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании Национального собрания РА заявил Артак Зейналян, являющийся основным докладчиком по проекту о начале процесса вступления Армении в ЕС.
«Сейчас Армения приводит в соответствие свои стандарты и регламенты. Очень много денег вкладывают в лаборатории, чтобы иметь возможность проверять качество продукции, чтобы она соответствовала стандартам ЕС. Должен сказать, что стандарты и регламенты, действующие в ЕАЭС, не создаются, они берутся из ЕС, сокращаются и создаются стандарты ЕАЭС. И если наши стандарты будут приведены в соответствие со стандартами ЕС, то стандарты ЕАЭС будут ими охвачены», - сказала Зейналян.
Он подчеркнул: «Здесь не стоит проблема замены 185-миллионного рынка 450-миллионным. Проблема в том, чтобы дополнить 185-миллионный рынок 450-миллионным, который компактный, есть логистика. А территория ЕАЭС огромна, ситуация с логистикой не может сравниться с логистическими сетями ЕС".
Зейналян заверил, что представленный закон касается начала процесса членства в ЕС, а не нейтрализации ЕАЭС и вступления в ЕС. Задача не в том, чтобы выйти из ЕАЭС, разорвать связи с ЕАЭС.
Артак Зейналян также отметил, что Армения не получала от ЕАЭС ультиматума или заявления относительно выхода из структуры, а заявления официальных лиц отдельных стран пока не выражают официальную позицию этих государств.