Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Վլադիմիր Պուտինին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից, երկու երկրների նախագահները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-ռուսական համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, նախանշել ռազմավարական գործընկեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդման ու խորացման ուղղությամբ հետագա աշխատանքները:
«Հարգելի Սերժ Ազատի, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ ողջունել Ձեզ Մոսկվայում, շնորհակալություն հայտնել, որ մեզ այցելել եք մայիսի 9-ի նախօրեին, ևս մեկ անգամ շնորհավորել և՛ Ձեզ, և՛ ամբողջ հայ ժողովրդին՝ Հաղթանակի գալիք տոնի կապակցությամբ:
Հայաստան իմ այցելությունից հետո մեծ աշխատանք է կատարվել այցի ընթացքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ: Ես ուրախ եմ Ձեզ հետ ժամացույցի սլաքներն ուղղելու հնարավորության համար, տեսնելու, թե լրացուցիչ ի՞նչ է պետք անել, որտեղ է մեզ պետք արագացնել համատեղ աշխատանքի տեմպը:
Ամեն դեպքում, հաճելի է նշել, որ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերը, անցյալ տարի, նախորդ տարվա համեմատ, մեզ մոտ գրեթե 11 տոկոսով (10,6 տոկոսով) աճել է ապրանքաշրջանառությունը: Եվ այս տարի ապրանքաշրջանառության աճի դրական տեմպերը և դրական դինամիկան պահպանվում են, այնպես, ինչպես Ռուսաստանը՝ որպես ներդրող, պահպանում է հայաստանյան տնտեսության մեջ առաջին տեղը»,-Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել է ՌԴ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՌԴ Նախագահին ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ղեկավարների հանդիպման շրջանակներում Մոսկվա այցելելու հրավերի և հայ-ռուսական երկկողմ հարաբերությունների կարևորագույն հարցերի քննարկման հնարավորության համար՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փոխադարձաբար շնորհավորել է գործընկերոջը և Ռուսաստանի ժողովրդին՝ Մեծ հաղթանակի կապակցությամբ:
«Ես ուրախ եմ, որ հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները, դաշնակցային գործընկերությունը դինամիկ կերպով զարգանում են: Մենք այսուհետ ևս առավելագույն ջանքեր կգործադրենք այդ հարաբերությունների խորացման համար:
Ձեր պետական այցի ընթացքում և սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, իհարկե, հարստացրեցին մեր օրակարգը: Եվ, իհարկե, այդ պայմանավորվածությունների իրականացումը բոլոր ոլորտներում՝ և՛ արտաքին քաղաքականության, և՛ ռազմատեխնիկական, և՛ տնտեսական, սերտ համագործակցության նոր հնարավորություններ է ստեղծում: Մենք պատրաստ ենք ակտիվ աշխատանքի: Եվ ես կարծում եմ, որ միայն դա է համապատասխանում մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության պատմական ավանդույթներին և դա է համապատասխանում մեր ժողովուրդների կամքին, ուստի մենք պատրաստ ենք: Ես ուրախ եմ, որ այսօր Մոսկվայում եմ: Շնորհակալություն հրավերի և այն զրույցի համար, որը մենք արդեն ունեցել ենք»,-ՌԴ Նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении в Москве встретился с президентом РФ
Президент Армении Серж Саргсян 8 мая в Москве встретился с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, президенты двух стран обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-российского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах, наметили дальнейшие работы в направлении большего укрепления и углубления отношений между двумя странами – стратегическими партнерами.
«Уважаемый Серж Азатович! Позвольте еще раз Вас поприветствовать в Москве, поблагодарить за то, что приехали к нам накануне 9 Мая, еще раз поздравить и Вас, и весь армянский народ с приближающимся праздником Победы.
После моего визита в Армению была проделана большая работа по выполнению тех договоренностей, которые были достигнуты в ходе визита. Я рад возможности с Вами сверить часы сегодня, посмотреть, что нужно сделать еще дополнительно, где нам нужно ускорить темпы совместной работы.
Но в любом случае мне приятно отметить, что Россия остается ведущим торгово-экономическим партнером Армении, и в прошлом году у нас по сравнению с предыдущим почти на 11 процентов (на 10,6 процента) увеличился товарооборот. И в этом году положительные темпы и положительная динамика роста товарооборота сохраняется, так же как Россия сохраняет первое место в качестве инвестора в армянскую экономику», - сказал Президент РФ Владимир Путин на встрече с Президентом Сержем Саргсяном.
Поблагодарив Президента РФ за приглашение посетить Москву в рамках встречи глав государств – членов ОДКБ и за возможность обсудить важнейшие вопросы двусторонних армяно-российских отношений, Президент Серж Саргсян взаимно поздравил своего коллегу и российский народ с Великой Победой.
«Я рад, что российско-армянские стратегические отношения, союзническое партнерство динамично развиваются. Мы и впредь будем прилагать максимум усилий, чтобы эти отношения углубились.
Договоренности, которые были достигнуты в ходе Вашего государственного визита и во время встречи в Москве 3 сентября, конечно, обогатили нашу повестку. И конечно, выполнение этих договоренностей создает новые возможности тесного сотрудничества во всех областях: и во внешнеполитической, и в военно-технической, и в экономической.
Мы готовы к активной работе. И я думаю, что только это соответствует историческим традициям дружбы между нашими народами и это соответствует воле наших народов, поэтому мы готовы.
Я рад, что сегодня я в Москве. Спасибо за приглашение и за ту беседу, которую мы уже имели», - сказал президент Серж Саргсян во время встречи с президентом РФ.