Հալեպում վերականգնվել է էլեկտրականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում ապրիլի 28-ից մի քանի ժամով վերականգնվել է էլեկտրականությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Բերիո Լուրեր» ֆեյսբուքյան էջից: Հալեպի մեր աղբյուրը տեղեկացրեց, որ Հալեպն այժմ նույնպես էլեկտրականություն ունի: Քաղաքը տասն օրից ավելի հոսանքազրկված էր և խավարի մեջ էր: Էլեկտրականության թեկուզ մի քանի ժամվա միացումը հալեպցիներին ուրախություն է պատճառում:
Հալեպում պատերազմական իրավիճակի՝ պայթյունների, հրասանդների և հրթռիակոծության կողքին ամենահրատապ հարցրերից է էլեկտրականության հարցը:
Մյուս կողմից` շարունակվում են բախումները Հալեպի տարբեր թաղամասերում: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության տեղեկացմամբ բանակը կանխել է զինյալների ներթափանցումը Սալահ ադ Դին և Ազիմիա թաղամասեր: Բախումներ են ընթանում Հալեպի կենտրոնական բանտի մերձակայքում, Շեյխ Սայիդ, Ռաշիդին, Օմարիա, Քալլասա թաղամասերում և Հին Հալեպի շրջաններում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով , Սիրիայում եռամյա հակամարտության ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է 130 հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 90-ը:

Electricity restored in Aleppo
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. From April 28 electricity was restored for a couple of hours in Aleppo. “Armenpress” was informed about this from “Berio News” Facebook page. Our source from Aleppo informed that now Aleppo also has electricity. The town was deprived of electricity for more than ten days and was in darkness. Electricity availability for at least a few hours causes joy to Allepo citizens.
One of the most urgent issues in Aleppo next to the hostilities – explosions, mortar and missile launching, is the electricity issue.
During the three-year conflict in Syria, according to the U.N. data, the death toll has exceeded 130 thousand. The number of the killed Armenians is over 90.