Քեսաբի դեպքերի կապակցությամբ Կարեն Անդրեասյանն ուղերձ է հղել միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հայաբնակ Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ հրատապ ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, Human Rights Watch-ին, Freedom House-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ աշխատակազմից, ուղերձում ասված է.
Սիրիայի հայաբնակ քաղաք Քեսաբում և նրա շրջակա գյուղերում սարսափազդու իրադարձություններ են տեղի ունեցել մարտի 22-25-ը: Խաղաղ բնակչությունը դարձել է եռօրյա դաժան հարձակումների թիրախ, որն իրականացվել է, ենթադրաբար, Ալ-Քաիդային փոխկապակցված խմբերի կողմից: Ներկայիս տվյալներով, եղել են 80 քաղաքացիական զոհեր, բացի այդ, 670 հայ ընտանիքներ և Քեսաբի բնակչության մեծ մասը տարհանվել են հարևան Բասիթ և Լաթաքիա:
Ցավալի է, սակայն, Քեսաբի դեպքերի համանման եղելություն կատարվել է 1909 և 1915 թվականներին, երբ թուրքական զորքերը ստիպել էին հայերին հեռանալ Քեսաբից: Քեսաբի հայերի այսօրվա սպանությունները և տեղահանումն արդեն երրորդն է նրանց պատմության մեջ: Այս դեպքերի հիմքում առկա է ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբերի ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացման դիտավորությունը: Այս գործողությունները պետք է ընդունվեն որպես լրջագույն մարտահրավեր և վտանգ միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև բոլոր քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքներին:
Քեսաբի դեպքերը պարունակում են 1948թ. Ցեղասպանության կոնվենցիայով և Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված ցեղասպանության հանցագործության տարրեր և, հաշվի առնելով, որ ցեղասպանության կանխարգելումը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչվել է որպես erga omnes դրույթ, այժմ ավելի քան երբևէ մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և միջազգային կազմակերպություններին ձեռնարկել մանրակրկիտ հետաքննություն պարզելու, թե արդյոք հարևան երկրները կամ այլ պետությունները (մասնավորապես՝ Թուրքիան) որքանով են վերահսկել իրադրությունը Քեսաբում, ինչպիսի պատասխանատվություն են կրում այնտեղ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար»:

Armenia’s Ombudsman calls to international community on Kessab events
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS: The Defender of Human Rights of the Republic of Armenia Karen Andreasyan sent an urgent message to the UN Human Rights Commissioner, Council of Europe Commissioner for Human Rights, International Institute of Human Rights Defenders, European Institute of Ombudsmen, International Committee of the Red Cross, Human Rights Watch and Freedom House on the occasion of the events taking place in the Armenian-populated Kessab of Syria. The Staff of the Defender of Human Rights informed Armenpress that the message says in particular:
“Dear partners,
On March 22-25 horrifying events took place in the Armenian-populated town of Kessab and its surrounding villages in Syria. The civilianswere the targets of a three day brutal attacks, assumed to be committed by Al Qaeda-affiliated bands. It has been reported that there have been already 80 civilian causalities, 670 Armenian families and the majority of the population of Kessab, were evacuated to safer areas in neighboring Basit and Latakia. We are highly troubled not only for the Kessab but for the Syrian population in general, as the issues in Syria have always been of paramount importance for us.
Sadly the history of Kessab is still adolescent. In the years 1909 and 1915 as a result of the Armenian Genocide by Turkish legions, Armenians were forced to leave Kessab, and today’s killings and forced deportation of Kessab Armenians is the third in their history, as again the intent behind those events is to destroy, in whole or in part, a national, ethnical, racial or religious group. These actions must be considered a serious challenge and threat to the international community and to the fundamental principles of human rights law recognized by all civilized nations.
Taking into account that the Kessab events have the elements of the crime of Genocide as established in the 1948 Genocide convention, Rome statute and also that the prevention of Genocide is considered as an erga omnes norm recognized by the UN International Court of Justice, now more than ever, we call on the international society and international organizations to undertake thorough inquires aimed at establishing whether neighboring countries such as Turkey, or other states had effective control of the operations and gross human rights violations committed in Kessab and to safeguard the Syrian population of Armenian or other origin”.