Քեսաբի դեպքերի կապակցությամբ Կարեն Անդրեասյանն ուղերձ է հղել միջազգային իրավապաշտպան կառույցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հայաբնակ Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ հրատապ ուղերձ է հղել ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին, Human Rights Watch-ին, Freedom House-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻՊ աշխատակազմից, ուղերձում ասված է.
Սիրիայի հայաբնակ քաղաք Քեսաբում և նրա շրջակա գյուղերում սարսափազդու իրադարձություններ են տեղի ունեցել մարտի 22-25-ը: Խաղաղ բնակչությունը դարձել է եռօրյա դաժան հարձակումների թիրախ, որն իրականացվել է, ենթադրաբար, Ալ-Քաիդային փոխկապակցված խմբերի կողմից: Ներկայիս տվյալներով, եղել են 80 քաղաքացիական զոհեր, բացի այդ, 670 հայ ընտանիքներ և Քեսաբի բնակչության մեծ մասը տարհանվել են հարևան Բասիթ և Լաթաքիա:
Ցավալի է, սակայն, Քեսաբի դեպքերի համանման եղելություն կատարվել է 1909 և 1915 թվականներին, երբ թուրքական զորքերը ստիպել էին հայերին հեռանալ Քեսաբից: Քեսաբի հայերի այսօրվա սպանությունները և տեղահանումն արդեն երրորդն է նրանց պատմության մեջ: Այս դեպքերի հիմքում առկա է ազգային, էթնիկ, ռասայական կամ կրոնական խմբերի ամբողջական կամ մասնակի ոչնչացման դիտավորությունը: Այս գործողությունները պետք է ընդունվեն որպես լրջագույն մարտահրավեր և վտանգ միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև բոլոր քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքներին:
Քեսաբի դեպքերը պարունակում են 1948թ. Ցեղասպանության կոնվենցիայով և Հռոմի կանոնադրությամբ նախատեսված ցեղասպանության հանցագործության տարրեր և, հաշվի առնելով, որ ցեղասպանության կանխարգելումը ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից ճանաչվել է որպես erga omnes դրույթ, այժմ ավելի քան երբևէ մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և միջազգային կազմակերպություններին ձեռնարկել մանրակրկիտ հետաքննություն պարզելու, թե արդյոք հարևան երկրները կամ այլ պետությունները (մասնավորապես՝ Թուրքիան) որքանով են վերահսկել իրադրությունը Քեսաբում, ինչպիսի պատասխանատվություն են կրում այնտեղ մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների համար»:

Послание омбудсмена Армении международным правозащитным организациям в связи с событиями в Кессабе
Омбудсмен РА Карен Андреасян в связи с событиями в Кессабе направил срочное послание Верховному комиссару ООН по правам человека, комиссару Совета Европы по правам человека, в Международный институт омбудсменов, Европейский институт омбудсменов, в Международный Комитет Красного Креста, Human Rights Watch, Freedom House. Как сообщили Арменпресс в офисе омбудсмена РА, в послании говорится:
«Уважаемые коллеги!
В армянонаселенном городе Сирии Кессабе и окрестных селах с 22 по 25 марта имели место ужасные события. Мирное население стало жертвой трехдневных жестоких нападений, которые осуществлялись, предположительно, со стороны групп, связанных с Аль-Каидой.
По последним данным, погибло 80 гражданских лиц, кроме того 670 армянских семей и большая часть населения Кессаба были депортированы в соседние Басит и Латакию.
Прискорбно, что аналогичные случаи имели место также в 1909 и 1915 году, когда турецкие войска заставили армян покинуть Кессаб. Сегодняшние убийства армян Кессаба и их депортация - уже третий случай в их истории. В основе этих событий – политика полного или частичного уничтожения людей по национальному, этническому, расистскому или религиозному признаку. Эти действия должны быть восприняты как серьезнейший вызов и угроза для международного сообщества, а также основополагающих принципов прав человека, признанных всеми цивилизованными народами.
События в Кессабе имеют элементы преступления «геноцид», предусмотренные Конвенцией о геноциде 1948 года и Римским уставом и, учитывая, что предупреждение геноцида признано Международным судом юстиции ООН как положение erga omnes, сейчас, более чем когда-либо, мы призываем международное сообщество и международные организации предпринять самое тщательное расследование и выяснить, действительно ли соседние страны или другие государства (в частности, Турция) контролировали ситуацию в Кессабе, какую ответственность они несут за грубейшее нарушение там прав человека».