ՎԶԵԲ-ը դրական ազդակ է հղում Հայաստանի ֆինանսական շուկայով հետաքրքրված համաշխարհային ներդրողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերակառուցմանևզարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) 2014 թ. հունվարի 31-ին իրականացրեց 2 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր անվանականարժեքով պարտատոմսերի թողարկում: Այն առաջին միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունն էր, որն իրականացրեց իր պարտատոմսերի հրապարակային տեղաբաշխումը «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ Արմենիա» ֆոնդային բորսայի միջոցով: Միջազգային կազմակերպության կողմից առաջին դրամային պարտատոմսերի թողարկման և Հայաստանի կապիտալի շուկայի հեռանկարների շուրջ «Արմենպրես»-ը զրուցեց ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսի հետ։
-Պարոն Դևիս, Վերակառուցմանևզարգացման եվրոպական բանկն արդեն թողարկեց և տեղաբաշխեց առաջին դրամային պարտատոմսերը։ Ի՞նչ նպատակի են ծառայելու ստացված միջոցները և գո՞հ եք արդյունքներից։
-Տեղական կապիտալի շուկաների զարգացումը ՎԶԵԲ-ի ուշադրության կենտրոնում գտնվող առանցքային հարցերից է: ՎԶԵԲ-ի կողմից դրամային պարտատոմսերի թողարկումը տեղական շուկայում դրական ազդանշան է ազգային և համաշխարհային ներդրողների համար, որ Հայաստանի շուկայական համակարգը, դրանում կիրառվող տեխնոլոգիաները և ենթակառուցվածքները համապատասխանում են ՎԶԵԲ-ի չափանիշներին: Մենք հաջողությամբ համագործակցում ենք Կենտրոնական բանկի, ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի և Ֆինանսների նախարարության հետ այդ ինստիտուցիոնալ շրջանակը նախապատրաստելու համար: Մենք հաջողությամբ թողարկել ենք մոտ 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք առաջին դրամային պարտատոմսերը: Դրանք լողացող տոկոսադրույքով կարճաժամկետ պարտատոմսեր են, որի հանրային տեղաբաշխումը կայացավ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի բորսային հարթակում։ Ստացված գումարները հիմա օգտագործում ենք Հայսատանում մեր կողմից իրականացվող ծրագրերում:
-ՎԶԵԲ-ի կողմից սա կլինի դրամային պարտատոմսերի միա՞կ թողարկումը։
-Ո՛չ, մենք հույս ունենք շարունակել գործընթացը: Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում Հայաստանում դրամով վարկավորմանը: ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 23 նախագծեր է իրականացնում դրամով, և այժմ էլ նախատեսում ենք շարունակել այդպիսի գործունեությունը:
-Հայաստանի կապիտալի շուկան դեռ փոքր է և նոր զարգացող: Ինչպես ե՞ք գնահատում մեր ֆինանսական շուկայի հեռանկարը:
-Իրավացի եք, Հայաստանում դիմացկուն կապիտալի շուկայի կառուցումը լուրջ մարտահրավեր է: Կարծում եմ՝ կարևոր է այն փաստը, որ Հայաստանում արդեն ձևավորվել է ֆինանսական շուկա, գործում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի ֆոնդային բորսան, պարտատոմսերի տեղական շուկան ակտիվ է, կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկումներ են արվում: Այսպիսով շուկան կա, գործում է, բայց այն դիմացկուն դարձնելու և ներդրումների համար կայուն առաջարկի և պահանջակի կարիք կա: Առաջինը պետք է ուշադրություն դարձնել ֆիքսված եկամուտ ապահովելու վրա, դա նշանակում է ունենալ դիմացկուն պարտատոմասային շուկա, որից հետո արդեն կարելի է կենտրոնանալ կապիտալի շուկաների վրա:
-Կապիտալի շուկայի զարգացման տեսանկյունից ի՞նչ նշանակություն ունի կենսաթոշակային նոր համակարգը։
-Շատ կարևոր է նշել, որ պարտադիր կենսաթոշակային համակարգը ստեղծում է կապիտալ, որը ներդրվելու է նաև տեղական շուկայում։ Միաժամանակ դա կօգնի զարգացնել կապիտալի շուկան: Իսկ տեղական կապիտալի շուկան, իր հերթին, պետք է զարգացնել` կենսաթոշակային ֆոնդերի ներդրումների համար անհրաժեշտ գործիքներ ստեղծելու համար: Այս երկուսը փոխկապակցված են: Ահա թե ինչու պետք է կենսաթոշակային բարեփոխումը հաջողությամբ իրագործել: Կարծում եմ` կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ ԿԲ-ի և Կառավարության որդեգրած մարտավարությունը իրականացման փուլում է: Առաջին քայլը, ակնհայտորեն պարտադիր կենսաթոշակային համակարգի ներդրումն էր, երկրորդ քայլը ներդրումային գործարքներ իրականացնող հայաստանյան բանկերի խրախուսումն է, որպեսզի նրանք էլ իրենց հերթին խարախուսեն իրենց հաճախորդներին թողարկողներ դառնալ տեղական շուկայում: Եվ երրորդ կարևոր քայլը որքան հնարավոր է շուտ տեղական պարտատոմսերն առևտրային շրջանառության մեջ մտցնել, որպեսզի միջազգային ներդրողները հնարավորություն ունենան մասնակցություն ապահովել տեղական շուկայում: Հայաստանի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն կա ոչ միայն ավանդական ներդրողների, այլև ֆոնդային բորսայի ներդրողների շրջանում, եթե վերջիններս մուտք ունենան տեղական շուկա:
-Պարոն Դևիս, ե՞րբ սպասենք ՎԶԵԲ-ի կողմից նոր դրամային պարտատոմսերի թողարկմանը:
-Մենք դեռ հատուկ ծրագրիր չունենք, բայց ակնկալում ենք պարտատոմսեր թողարկել տարին առնվազն մեկ անգամ: Եվ այո՛, կարծում եմ այս տարի մեկ անգամ էլ պատրատոմսեր կթողարկնեք:

Позиция ЕБРР – позитивный импульс и сигнал для иностранных инвесторов, заинтересованных в финансовом рынке Армении
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) 31 января 2014 года выпустил облигации, общей номинальной стоимостью в 2 млрд драмов РА. Это первая международная финансовая организация, осуществившая публичное распределение своих облигаций через фондовую биржу «НАСДАК ОЭМЭКС Армения». О выпуске этой международной организацией первых драмовых облигаций и перспективах финансового рынка Армении Арменпресс беседовал с руководителем ереванского офиса ЕБРР Марком Девисом.
Г-н Девис, ЕБРР уже выпустил и распределил первые драмовые облигации. На что будут направлены вырученные от них средства и довольны ли Вы результатами?
Развитие местных рынков капитала - одна из ключевых задач ЕБРР. А выпуск драмовых облигаций станет положительным импульсом для национальных и иностранных инвесторов, знаком того, что рыночная система Армении, применяемые в ней технологии и инфраструктуры соответствуют критериям ЕБРР. Мы успешно сотрудничаем с Центральным банком Армении, с фондовой биржей «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» и министерством финансов в подготовке этих институциональных рамок. Мы успешно выпустили первые драмовые облигации на сумму, эквивалентную почти 5 млн долларов США. Это краткосрочные облигации с плавающей процентной ставкой, общественное распределение которых состоялось на указанной бирже. Полученные средства мы используем в реализуемых нами в Армении программах.
ЕБРР намерен ограничиться этим единственным выпуском драмовых облигаций?
Нет, мы надеемся продолжить этот процесс. Мы уделяем большое внимание драмовому кредитованию в Армении, ЕБРР реализует более 23 проектов в драмах и сейчас намерен продолжать эту деятельность.
Рынок каптала Армении довольно мал и только развивается. Как Вы оцениваете его перспективы?
Вы правы, формирование стабильного рынка капитала в Армении – серьезный вызов. Думаю, важно, что в Армении уже сформировался финансовый рынок, действует фондовая биржа «НАСДАК ОЭМЭКС Армения», очень активный местный рынок облигаций, выпускаются и корпоративные облигации. Так что рынок есть, он действует, но есть необходимость обеспечить его стабильность - стабильное предложение и спрос для инвесторов. В первую очередь, следует уделить внимание обеспечению фиксированной прибыли, после чего уже сконцентрироваться на рынках каптала.
С точки зрения развития рынка капитала какая роль отводится новой пенсионной системе?
Очень важно, что обязательная пенсионная система создает капитал, который будет инвестироваться также на местном рынке. А рынок местного капитала, в свою очередь, нужно развивать, чтобы создать необходимый инструментарий для инвестиций пенсионных фондов. Эти два условия взаимосвязаны. Первый шаг на этом пути – внедрение обязательной пенсионной системы, второй - стимулирование армянских банков, осуществляющих инвестиционные сделки, чтобы они, в свою очередь, стимулировали своих клиентов к участию в местном рынке. А третий шаг –как можно быстрее ввести местные облигации в торговое обращение, чтобы иностранные инвесторы имели возможность обеспечить свое участие на местном рынке.
Большой интерес к Армении наблюдается не только со стороны традиционных инвесторов, но и инвесторов фондовой биржи, если последние выйдут на местный рынок.
Г-н Девис, когда можно ожидать следующего выпуска драмовых облигаций ЕБРР?
У нас пока нет специальной программы, но мы намерены осуществлять эти выпуски хотя бы раз в год. Думаю, что в этом году мы осуществим еще один выпуск драмовых облигаций.