Հայաստանում ավիատոմսերի գները մեկ ամսում նվազել են 5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարի արդեն նկատելի են ավիատոմսերի էժանացման միտումները: Փետրվարի 5-ին հրավիրած ասուլիսին ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ 2014թ. հունվարին ավիատոմսերի գները նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ նվազել են 5 տոկոսով: Ավիափոխադրումներ իրականացնողներնն ու ավիատոմսերի վաճառքով զբաղվող ընկերությունները տոմսերի էժանացման միտումները բացատրում են ինչպես սեզոնայնությամբ, այնպես էլ Հայաստանի կառավարության հռչակած «բաց երկնքի» քաղաքականության տված առաջին ադյունքներով: «Արմենպրես»-ը պարզեց, որ հիմնականում նվազել են դեպի Ռուսաստան ավիատոմսերի գները:
«Քվանտ տուր» ընկերությունից տեղեկացանք, որ գները նվազել են մոտ 25-30 հազար դրամով: Երեւույթը պայմանավորված է նաեւ նոր ավիաընկերության (Air Armenia ավիաընկերություն- խմբ.)` օդային փոխադրումների ոլորտ մուտքով: «Ava tour»-ում նշում են, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության սկզբնական շրջանում տոմսերն էժանացել են, հետագայում փոքր-ինչ թանկացել: Օրինակ, եթե նախկինում դեպի ՌԴ քաղաքներ տոմսը 103 հազար դրամ է եղել, ապա դարձել է 73 հազար, իսկ հետագայում թանկացել է ու դարձել 83 հազար:
Air Armenia ավիաընկերությունում տոմսերի էժանացումը մասամբենկապում «բաց երկնքի» քաղաքականության հետ: Air Armenia-ն նպաստել էդեպի Մոսկվա, Ռոստով, Սամարա և այլ ուղղություններով ավիատոմսերի գների նվազմանը:
ՀՀ կառավարությունը, հայտարարելով «բաց երկնքի» քաղաքականությանն անցնելու մտադրության մասին, ակնկալում էր ավիատոմսերի գնանկում: Սպասվում էր բարձր մրցակցության հետևանքով տոմսերի միջին գների 10 տոկոսով նվազում, ընդ որում որոշակի ուղղություններով կլինի գների առավել մեծ նվազում` պայմանավորված ավելացած մրցակցությամբ, տարեկան կապահովվի 20-25 տոկոսի ուղևորափոխադրումների աճ: Նախատեսվում է, որ «բաց երկնքի» քաղաքականությունը կխթանի ՀՆԱ-ի աճը, կստեղծի նոր աշխատատեղեր:

В Армении цены на авиабилеты снизились на 5%
В Армении в текущем году уже заметны тенденции на снижение цен авиабилетов. Об этом 5 февраля на пресс-конференции сказал начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян.
Он отметил, что в январе 2014 года по сравнению с декабрем прошлого года цены на авиабилеты снизились на 5%. Компании по авиаперевозкам и продаже авиабилетов тенденции снижения цен объясняют как сезоном, так и первыми результатами политики правительства Армении в плане «открытого неба».
Информационное агентство Арменпресс выяснило, что в основном снизились цены на билеты в Россию.
В компании «Квант тур» сообщили, что цены снизились на 25-30 тысяч драмов. Явление связано входом в сферу новой авиакомпании (Air Armenia – ред.). В «Ava tour» отмечают, что на начальном этапе политики «открытого неба» цены снизились, а потом немного подорожали. Например, если раньше билет в города России стоил 130 тыс. драмов, то потом цена составила 73, а в дальнейшем 83 тыс. драмов.
В авиакомпании Air Armenia снижение цен на билеты частично связывают с политикой «открытого неба». Компания способствовала снижению цен полетов в Москву, Ростов, Самару и по другим направлениям.
Правительство Армении начало процесс перехода к политике «Открытое небо», что внесет серьезные коррективы в политику воздушных перевозок страны. Предусматривается, что эта политика стимулирует рост ВВП, будет содействовать созданию новых рабочих мест, снижению цен на авиабилеты.
Ожидалось, что стоимость билетов снизится почти на 10%, причем, по некоторым направлениям, даже больше, в связи с увеличившейся конкуренцией. В год ожидается рост пассажироперевозок на 20-25%.