Լիբանանյան գործարարները Հայաստանի տնտեսության մեջ 400 միլիոն դոլարի ներդրում են կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան Մաքարոնը բարձր է գնահատել 2013 թ-ին հայ-լիբանանյան հարաբերությունների մակարդակը` ընդգծելով Լիբանանի աճող ներկայությունը հայկական տնտեսության մեջ: «Հայ-լիբանանյան հարաբերությունները շատ կարևոր են: Դրանք այժմ ավելի են բարելավվում, ինչը նպաստում է հայ և լիբանանցի ժողովուրդների մերձեցմանը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց պարոն Մաքարոնը` հավելելով, որ երկկողմ տնտեսական համագործակցությունն աճում է գրեթե բոլոր բնագավառներում` հեռահաղորդակցություն, բանկային գործ, առևտուր և զբոսաշրջություն: Լիբանանյան մասնավոր սեկտորի` Հայաստանում կատարած ներդրումներն, ընդհանուր առմամբ, կազմում են մոտ 400 միլիոն դոլար: Դեսպանը ողջունեց Բեյրութ-Երևան վերականգնված օդային հաղորդակցությունը, որը հնարավորություն է տալիս լիբանանահայերին առանց դժվարության հայրենիք գալ: Middle East Airlines ավիաընկերության չվերթներով անցնող տարում ավելի քան 5 հազար լիբանանահայ է Լիբանանից եկել Հայաստան:
Ժան Մաքարոնի գնահատմամբ` Հայաստանը և Լիբանանը նաև երկկողմ սերտ համագործակցություն են ծավալում քաղաքական ոլորտում: «Հայաստանն աջակցում է Լիբանանին քաղաքական բոլոր հարցերում, իսկ Լիբանանն, իր հերթին, աջակցում է Հայաստանին քաղաքական իր բոլոր նախաձեռնություններում»,- ասաց դեսպանը` վկայակոչելով 2011 և 2012 թվականներին Լիբանանի և Հայաստանի նախագահների փոխադարձ այցերի ժամանակ հաստատված բարձր մակարդակի երկխոսությունը, որի ժամանակ ստորագրվել են «Դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրերով առանց մուտքի արտոնագրի միմյանց տարածքներ այցելելու մասին», «Բարձրագույն կրթության և ակադեմիական աստիճանների վկայագրերի փոխադարձ ճանաչման մասին» համաձայնագրերը:
Դեսպանն անդրադարձավ նաև Լիբանանի հայ բնակչությանը` ընդգծելով, որ հայերը Լիբանանում շատ հաջողակ են հատկապես առևտրի, բիզնեսի և մշակույթի ոլորտներում, ինչը կարևոր հենք է Լիբանանի տնտեսության համար:
Հայաստանի և Լիբանանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ.: 2011 թվականին` Հայաստանի անկախության 20-ամյա տարեդարձին, պաշտոնական այցով Հայաստան էր ժամանել Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը:Մեկ տարի անց պատասխան այցով Լիբանանի Հանրապետություն է մեկնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Ливанские предприниматели инвестировали в экономику Армении 400 млн долларов
Чрезвычайный и Полномочный посол Ливана в Армении Жан Макарон высоко оценил уровень армяно-ливанских отношений, подчеркнув возрастающее присутствие Ливана в армянской экономике.
«Армяно-ливанские отношения очень важны. Сейчас они еще более улучшились, что способствует сближению армянского и ливанского народов», - сказал в беседе с Арменпресс дипломат, добавив, что двустороннее экономическое сотрудничество наращивается почти во всех сферах – телекоммуникациях, банковском деле, торговле и туризме.
Инвестиции частного сектора Ливана в Армении, в целом, составляют около 400 млн долларов.
Посол приветствовал факт восстановления воздушного сообщения Бейрут-Ереван. Рейсами авиакомпании Middle East Airlines в прошлом году воспользовались более 5 тысяч наших соотечественников из Ливана.
По словам Жана Макарона, Армения и Ливан тесно сотрудничают и в политической сфере. «Армения содействует Ливану во всех политических вопросах, а Ливан, в свою очередь, поддерживает Армении в ее политических инициативах», - сказал дипломат, напомнив о обмене визитами на уровне президентов Ливана и Армении в 2011 и 2012 году и высоком уровне политического диалога, в рамках которого были подписаны соглашения «О взаимном посещении территорий по дипломатическим и служебным паспортам без виз» и «О взаимном признании свидетельств о высшем образовании и академических степенях».
Жан Макарон коснулся и армянского населения Ливана, подчеркнув. что армяне Ливана успешно занимаются торговлей, бизнесом, пркрасно проявили себя и в сфере культуры, внося весомый вклад в экономику страны.
Дипломатические отношения между двумя странами были установлены в 1992 году. В 2011 году в 20-ую годовщину независимости Армении с официальным визитом в страну прибыл президент Ливана Мишель Сулейман, а спустя год с ответным визитом посетил Ливан президент Армении Серж Саргсян.