Դատախազը Մարտի 1-ի գործով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գորիկ Հակոբյանի և ԱԱԾ 4 աշխատակիցների նկատմամբ
Դատախազն իր նախաձեռնությամբ 2026 թվականի հունիսի 5-ին, 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում, հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել 2004 թվականի նոյեմբերի 8-ից մինչև 2016 թվականի փետրվարի 11-ը ՀՀ Կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած Գորիկ Հակոբյանի (վախճանվել է 2017թ-ին, - խմբ) նկատմամբ՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, ինչպես նաև ենթակա աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելը կազմակերպելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ դատախազությունից, մասնավորապես՝ քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, 2008 թվականի մարտի 1-ին, ՀՀ ԿԱ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնն զբաղեցրած Գ.Հ.-ն, «Ազատության» հրապարակում ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների բռնարարքներն արդարացնելու, ՀՀ ոստիկանության ուժերի կողմից «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ֆիզիկական ուժ և հատուկ միջոցներ գործադրելու հիմքերի ակնհայտ բացակայության պայմաններում, կեղծ հիմքեր ստեղծելու նպատակով՝ հետին ամսաթվով՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, իր ենթակա աշխատակիցների օժանդակությամբ կազմել և ՀՀ ոստիկանության պետի պաշտոնն զբաղեցրած Հ.Հ.-ին գաղտնի փոստի միջոցով ուղարկել է բովանդակությամբ կեղծ, պաշտոնեական փաստաթուղթ հանդիսացող գրություն այն մասին, թե «Ըստ ԱԱԾ-ում ստացվող օպերատիվ տվյալների՝ ՀՀ նախագահական ընտրություններից հետո՝ փետրվարի 20-ից, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և նրա թիմակիցների կողմից Երևանի «Ազատության» հրապարակում իրականացվող չարտոնված հանրահավաքներն ու երթերը նպատակ են հետապնդում ապակայունացնել իրավիճակը Երևան քաղաքում: Հանրահավաքների ընթացքում պարբերաբար հնչում են սադրիչ բնույթի հայտարարություններ և կոչեր: Ստացվել են նաև տեղեկություններ, որ ցուցարարներին բաժանվելու է հրազեն, պայթուցիկ նյութեր, մետաղյա ձողեր և մահակներ, որոնք կարող են օգտագործվել նրանց կողմից հրահրվող հնարավոր սադրիչ և հակաիրավական գործողությունների ընթացքում:»:
Այնուհետև, Գ.Հ.-ն վերոնշյալ փաստաթղթի կեղծ լինելու հանգամանքը քողարկելու նպատակով, 2008 թվականի մարտի դրությամբ ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ին դրդել է կազմակերպել և ղեկավարել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ կազմելու ու հանձնելու գործընթացը: Վերոնշյալ գործողությունների հետևանքով՝ հետին ամսաթվերով՝ 2008 թվականի փետրվարի 23-ի, փետրվարի 24-ի և փետրվարի 28-ի թվագրմամբ, կազմվել և պաշտոնեական փաստաթղթաշրջանառության մեջ են դրվել օպերատիվ բնույթի կեղծ տեղեկանքներ, որոնց բովանդակությունն իբրև թե հիմք է հանդիսացել Գ.Հ.-ի՝ 2008 թվականի փետրվարի 28-ի կեղծ գրության համար:
Դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել նաև 2008 թվականին ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ սահմանադրական կարգի պահպանման և ահաբեկչության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Տ.Բ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով (պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը կազմակերպելը), վարչության 4-րդ դեպարտամենտի քարտուղարի պաշտոնն զբաղեցրած Ն.Մ.-ի, սահմանադրական կարգի պահպանման բաժնի պետի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Գ.-ի և բաժնի պետի տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:

В рамках дела «1 марта» возбуждено уголовное преследование в отношении экс-директора СНБ Горика Акопяна и 4 сотрудников СНБ
Прокурор по собственной инициативе 5 июня 2026 года в рамках уголовного производства, возбужденного по делу о произошедших в Ереване 1–2 марта 2008 года событиях, возбудил публичное уголовное преследование в отношении Г. А. [Горика Акопяна — ред.], занимавшего должность директора Службы национальной безопасности при правительстве с 8 ноября 2004 года по 11 февраля 2016 года, за совершение служебного подлога, а также за организацию совершения служебного подлога подчиненными сотрудниками.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры Армении, в частности, в ходе уголовного производства были получены данные о том, что 1 марта 2008 года занимавший должность директора СНБ Г. А. с целью оправдания насильственных действий сотрудников полицейских подразделений на площади Свободы и создания ложных оснований в условиях очевидного отсутствия законных поводов для применения полицией физической силы и специальных средств, предусмотренных законом «О полиции», при содействии своих подчиненных составил задним числом — от 28 февраля 2008 года — и направил секретной почтой занимавшему должность начальника полиции А. А. [Айку Арутюняну — ред.] официальное письмо, являющееся подложным документом.
В данном письме содержались ложные сведения о том, что «согласно оперативным данным, поступающим в СНБ, несанкционированные митинги и шествия, проводимые Левоном Тер-Петросяном и его сторонниками на площади Свободы в Ереване после президентских выборов в Армении, начиная с 20 февраля, преследуют цель дестабилизировать ситуацию в городе Ереване. В ходе митингов периодически звучат заявления и призывы провокационного характера. Также получены сведения о том, что демонстрантам будут раздаваться огнестрельное оружие, взрывчатые вещества, металлические прутья и дубинки, которые могут быть использованы ими в ходе возможных провокационных и противоправных действий, подстрекаемых ими же»
Затем Г. А., с целью сокрытия факта подложности вышеупомянутого документа, побудил занимавшего по состоянию на март 2008 года должность заместителя начальника Главного управления СНБ по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом Т. Б. организовать и возглавить процесс составления и предоставления ложных справок оперативного характера. В результате этих действий задним числом — от 23, 24 и 28 февраля 2008 года — были составлены и введены в официальный документооборот ложные оперативные справки, содержание которых якобы послужило основанием для подложного письма Г.А. от 28 февраля 2008 года.
Прокурор также возбудил публичное уголовное преследование в отношении Т. Б., занимавшего в 2008 году должность заместителя начальника Главного управления СНБ по защите конституционного строя и борьбе с терроризмом, по признакам части 1 статьи 38-314 Уголовного кодекса (принятого 18.04.2003 года: организация внесения должностным лицом в официальные документы заведомо ложных сведений или записей из корыстных побуждений, иной личной заинтересованности или исходя из групповых интересов), а также в отношении Н. М., занимавшей должность секретаря 4-го департамента управления, А.Г., занимавшего должность начальника отдела по защите конституционного строя, и А.Б., занимавшего должность заместителя начальника отдела — по признакам части 1 статьи 314.