ՄԱԿ-ը հետաձգել է Սիրիայի հյուսիսային շրջաններին մարդասիրական օգնության տրամադրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով ՄԱԿ-ը հետաձգել է Իրաքի տարածքից Սիրիայի հյուսիսային շրջաններին, որտեղ քրդեր են բնակվում, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու գործընթացը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով արաբական լրատվամիջոցները, ՄԱԿ-ի փաստականների հարցերի գրասենյակից հայտնել են, որ իրաքյան Քրդստանից սիրիական Ղամիշլի քաղաք պլանավորված թռիչքը հետաձգվել է և դեռ հայտնի չէ, թե երբ այն տեղի կունանա:
ՄԱԿ-ը դետեմբերի 10-ին հայտարարել էր, որ, ստանալով Սիրիայի և Իրաքի համաձայնությունը, մտրադիր է մարդասիրական օգնություն հասցնել Սիրիայի հյուսիսային շրջաններ: Մինչև եկող շաբաթ նախատեսված էր իրականացնել 12 թռիչք:
Սա առաջին դեպքն է, երբ Իրաքի տարածքով մարդասիրական օգնություն կտրամադրվի Սիրիային: Հյուսիսային շրջաններում կարիքավոր սիրիացիների թիվն հասնում է 50-60 հազարի:

ООН отложила отправку гуманитарной помощи для сирийцев
Из-за непогоды ООН отложила отправку гуманитарной помощи для сирийских курдов из соседнего автономного района Курдистан в Ираке, сообщает Арменпресс со ссылкой на ИТАР-ТАСС. Как сообщил представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев /УВКБ/ Петер Кесслер, первый авиарейс из иракского Курдистана в сирийский город Камышлы на северо-востоке Сирии перенесен.
Когда он будет отправлен, пока неизвестно.
УВКБ объявило во вторник о намерении установить такой воздушный мост, получив согласие правительств Сирии и Ирака. Всего запланировано осуществить семь рейсов из Эрбиля /иракский Курдистан/ в сирийские Камышлы и Хасаке с 40 тоннами гуманитарной помощи. По словам Кесслера, она доставляется по воздуху, потому что в курдские районы Сирии, где проживают 50-60 тыс. человек, доставлять ее другим путем небезопасно. Помощь, поставляемая УВКБ, Детским фондом ООН /ЮНИСЕФ/ и Всемирной продовольственной программой ООН, должна помочь сирийцам пережить холодную зиму.