Դավութօղլուն հայտարարել է, որ կժամանի Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն դեկտեմբերի 12-ին կժամանի Երևան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Hyurriet-ը, այս մասին հայտնել է Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:
Նա նշել է, որ վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ քննարկումից հետո ի վերջո իրենք որոշում են կայացրել, որ պետք է Երևանում մասնակցի Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպմանը:
Երեւանումդեկտեմբերի 12-ինկկայանաՍևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստը:

Davutoğlu to visit Armenia next week
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoğlu announced on D­­­ec. 5 that he would be visiting Armenia next week. He accepted Armenia’s invitation to attend a meeting of the Black Sea Economic Cooperation in Yerevan on Dec. 12, reports Armenpress citing Hyurriet Daily News.
“Turkey is one of the founding members of the organization. Its headquarters are located in Istanbul, where Armenia, which is a member of the organization, also has a representative. I received the invitation and decided to accept it after consulting the president,” Davutoğlu told reporters during a press conference in Ankara.
According to Hyurriet,Davutoğlu met with his Armenian counterpart Eduard Nalbandian earlier on Dec. 5 during a council of ministers gathering of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) held in the Ukrainian capital Kiev.