Սամաթիայում սպանված հայ կնոջ փաստաբանը վստահ է` պետությունը թաքցնում է իրական հանցագործներին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստամբուլի Սամաթիա թաղամասում տարեց հայ կանանց վրա հարձակում գործելն, անկասկած, ատելության հողի վրա կատարված հանցագործություն էր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է 2012 թվականի դեկտեմբերին սպանված հայազգի Մարիցա Քյուչուքի ընտանիքի փաստաբան Էրեն Քեսքինը:«Այս աշխարհագրական միջավայրում, որտեղ տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանությունը, անշուշտ, հայազգի կնոջ սպանությունն ատելության վրա հիմնված հանցագործության կասկած է առաջացնում»,- հայտարարել է ընտանիքի փաստաբանը: Սպանությունը կատարելու մեջ մեղադրվող Մուրաթ Նազարյանին այցելելուց հետո նա նշում է, որ կասկածյալի ամենամեծ վախը բանտում սպանվելն է, այդ իսկ պատճառով նա վախենում է ինչ-որ նոր բան հայտնել: Քեսքինը հայտարարել է, որ դատախազը, ոստիկանությունն ու պետությունը չեն կատարում համապատասխան աշխատանք հանցագործության լիակատար բացահայտման համար: «Մավի Մարմարա» նավի հետ կապված միջադեպի ժամանակ (երբ Իսրայելը կրակակոծել էր թուրքական նավը- հեղ.) իրավական զեկույցը պատրաստվեց և հրապարակվեց 15 օրվա ընթացքում: Իսկ այս հանցագործության դեպքում ինչո՞ւ զեկույցը հրապարակվեց միայն ամիսներ անց` այն էլ առանց փորձագիտական քննության: Ինչո՞ւ զեկույցն այսքան ուշացավ, արդյո՞ք նրանք ցանկանում էին կոծկել հանցագործությունը»,- ասել է Քեսքինը:
Խոսելիս հաճախ արցունքները զսպել չկարողանալով` Մարիցա Քյուչուքի դուստրը` Պայծառ Քյուչուքը, նշել է, որ նախքան իր մայրիկին սպանելը մի շարք մարդիկ անհանգստացնում էին մորը, ինչից հետո նա կարգադրել էր Մարիցային այլևս դուռը բաց չանել անծանոթների առաջ: «Թող պետությունն օգնի մեզ, թող գտնվեն մարդասպանները: Նազարյանն էլ ինչ գիտի, թող պատմի, թող մայրս հանգիստ հանգչի: Մենք ամեն օր մահանում ենք վշտից. ինչո՞ւ մայրս դաժանաբար սպանվեց, ի՞նչ մեղք ուներ նա»,-ասել է Պայծառ Քյուչուքը:
Տարեց հայ կանանց վրա հարձակում գործելու մեղադրանքով ձերբակալված Մուրաթ Նազարյանը դատական վերջին նիստի ժամանակ հայտարարել էր, որ իրեն հանցագործության են դրդել երեք անհայտ անձինք, ովքեր սպառնացել են իրեն: «Նրանք զենք էլ ունեին: Այն բանից հետո, ինչ նրանք մի անգամ դանակահարեցին Քյուչուքին, ես փախա: Նախքան այդ, կտրել էին մատս և արյունս կաթեցրել մի փաստաթղթի վրա: Եթե տեսնեմ այդ անձանց նկարը, կճանաչեմ: Քանի որ ոստիկանական բաժանմունքում հոգեբանական ճնշման տակ էի, վախեցա և այս ամենը չկարողացա պատմել»,- ասել էր Նազարյանը` հայտնելով, որ բանտում իրեն անվտանգ չի զգում և անգամ չի կարողանում քնել:
Հանցագործը կամ հանցագործները տարեց չորս հայ կանանց վրա առաջին հարձակումը գործել են 2012թ.-ի դեկտեմբերի 27-ին` Թուրվանդա Ա-ի վրա: Նրանք մտել են միայնակ բնակվող կնոջ բնակարան, ծեծի ենթարկել նրան, տարել նրա թանկարժեք զարդերը: Դեկտեմբերի 28-ին սպանել են Մարիցա Քյուչյուքին: Թուրքական ԶԼՄ-ներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ սեփական տանը սպանված Մարիցա Քյուչյուքի մարմնի վրա դանակով խաչ էր արվել, իսկ տնից ոչինչ չէր գողացվել: Մեկ ամիս հետո` 2013թ.-ի հունվարի 22-ին, ներխուժել են 83-ամյա Սուլթան Այքարի տուն եւ նրան ծեծի ենթարկել: Փողոցում հարձակվել եւ փորձել են առեւանգել եւս մեկ տարեց հայ կնոջ:
Երկար հետաքննությունից հետո թուրքական ոստիկանությունը հարձակումների կասկածանքով ձերբակալել է հոգեկան խանգարումներ ունեցող ազգությամբ հայ Մուրադ Նազարյանին, ով հարցաքննության ժամանակ ասել է, որ չի ճանաչում այդ կանանցից ոչ մեկին եւ չի հիշում, որ նման սպանություն եւ հարձակումներ է գործել:

State hides real criminals: lawyer
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS: The attacking the Armenian old women in Samatya, Turkey, has undoubtedly been carried out on the hatred ground. Armenpress reports, quoting the Turkish Agos Periodical, that Eren Keskin, the lawyer of the family of the killed Armenian woman Maritsa Küçük, stated about that at the meeting with the journalists. “In this geographical area, where the Armenian Genocide occurred, certainly, the murder of the Armenian woman emerges doubts that the crime was carried out on a hatred ground”, - noted the lawyer.
Eren Keskin stated that neither the Prosecutor, nor the Police and the State do not implement corresponding work for the full-pledged uncovering of the crime. “The legal report on the Mavi Marmara ship case was prepared and published in 15 days. And why was the report concerning this case prepared in several months and without the expert conclusion? Why the report was so late to appear? Did they want to conceal the crime”, - noted Eren Keskin.
Murat Nazaryan, accused of attacking and killing Armenian women in Istanbul’s Samatya District, announced that the murder was carried out by three unknown men. During the court hearing Nazaryan stated that those men threatened him that if he would not beat the women, they will injure his relatives. Earlier Murat Nazaryan told his lawyer Eren Keskinthat he is afraid of talking, as those men are quite strong and they could kill him and his family.
Earlier Murat Nazaryan told in the court that the three armed men took him toMaritsa Küçük’s house and began stabbing her. “When they began stabbing her, I fled away. Before that they had cut my finger and put the blood on some document on the table. If I see those men or their photos, I will recognize them”, - said the accused.
One of the women, 87-year-old Turfanda Aşık, lost an eye, while the other woman was robbed and severely injured. On December 28, 2012, Maritsa Küçük was stabbed seven times before her throat was slit at her home in Samatya. Two other attacks were carried out in the same month against elderly Armenian women in the Samatya and Bakırköy districts as well. Most recently, 83-year-old Sultan Akyar was attacked in Samatya, after which she underwent eye surgery. The blood on an envelope found in Maritsa Küçük’s bag belongs to Murat Nazaryan, adding that the women who survived the attacks in Samatya identified him as the assailant. However, the evidence found in the attack against Vehbiye Ö., 80, who was severely wounded in the Şişli district of Istanbul, did not match with the suspect Murat Nazaryan. Police are continuing their investigation to find the Şişli suspect.After the suspect’s blood samples matched the blood found in Maritsa Küçük’s bag, he was questioned again. In his second questioning, he gave a detailed testimony about the incidents. Murat Nazaryan detained twice before for theft, previously worked at tea houses as a cleaner but had been unemployed for some time. The Istanbul police arrested Murat Nazaryan on March 4, who, according to the police, attacked the old Armenian women with the purpose of robbery. The announcement made by the Istanbul police says that the 40-year-old accused was formerly as well condemned for alike crimes.
Earlier the Turkish mass media informed that the criminal did not try to rob the victims. Many public figures expressed their opinion that the crimes were carried out on ethnic ground, in the framework of the actions of the Turkish authorities to frighten the Armenians towards the 100th anniversary of the Armenian Genocide.