Փորձագետներին մնացել է այցելել Սիրիայում քիմիական զենքի մեկ պահեստ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում մնացել է քիմիական զենքի մեկ պահեստ, որտեղ չեն եղել փորձագետները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը, այս մասին հայտնել են Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության մասնագետները՝ ավելացնելով, որ պահեստներից մեկը ուսումնասիրել են տեսախցիկի օգնությամբ: Ավելի վաղ տեղեկություններ էին ստացվել, որ Սիրիայում երկու պահեստներ չափազանց վտանգավոր վայրերում են, որտեղ թեժ մարտեր են ընթանում: Այժմ փորձագետներին մնացել է ուսումնասիրել մեկ այդպիսի վայր:
ՄԱԿ-ի և Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության համակարգող Սիգրիդ Քաագը նշել է, որ Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման հարցում առաջնթաց կա:
Տեղեկություններ չեն հաղորդվում, թե կոնկրետ որ վայրն են այցելել փորձագետները: Ավելի վաղ լրատվամիջոցները նշել էին, որ փորձագետները չեն կարողանում մուտք գործել սիրիական քիմիական զենքի 23 պահեստներից 2-ը, որոնցից մեկը գտնվում է Հալեպի Սաֆիրա գյուղում: Այն արդեն մեկ շաբաթ է` ազատագրվել է զինյալներից:

В Сирии осталось только одно непроинспектированное экспертами хранилище химического оружия
В Сирии осталось только одно непроинспектированное хранилище химического оружия из 23-х, имеющихся в стране. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство САНА, эксперты Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) рассказали, что проверили один из объектов с помощью камер видеонаблюдения.
Ранее сообщалось, что два хранилища в Сирии признаны слишком опасными для проверки, поскольку в районе, где они находятся, ведутся боевые действия. Теперь экспертам осталось проверить только один пункт.
В штаб-квартире организации в Гааге сообщили, что им удалось удостовериться в подлинности фотоснимков и видеозаписей, а также в том, что они были сделаны именно в указанном властями Сирии месте и в указанное время.
Координатор совместной миссии ООН и ОЗХО Сигрид Кааг отметила, что в вопросе ликвидации химического оружия в Сирии достигнут прогресс.