Երևան-Մոսկվա ինքնաթիռը մի կերպ է խույս տվել բախումից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Տրանսաէրո» ընկերության Boeing ուղևորատար ինքնաթիռը, որն իրականացնելիս է եղել Երևան-Մոսկվա չվերթը, ՌԴ մայրաքաղաքի վրայով թռչելիս մի կերպ է կարողացել խույս տալ Արխանգելսկից ժամանող ինքնաթիռի հետ բախումից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Lifenews-ը, որպեսզի խուսափեն աղետից` օդաչուները ինքնաթիռն անցկացրել են ՌԴ մայրաքաղաքի վրայով, ինչն արգելված է: Միջադեպը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 6-ին:
Երևանից թռչող ինքնաթիռն առայժմ չպարզված հանգամանքներում շեղել է ուղղությունը և հայտնվել մեկ այլ Boeing-ի ուղու վրա: Ընդ որում՝ երկու ինքնաթիռները նույն՝ 600 մետր բարձրության վրա են եղել: Ինքնաթիռները միմյանց են մոտեցել յուրաքանչյուր րոպեն մեկ, քանի դեռ նրանց մինչև հեռավորությունը չի կազմել 2,5 կմ: «Հաշվի առնելով ինքնաթիռների արագությունը` տարածությունը հնարավոր էր հաղթահարել մի քանի րոպեում: Սակայն այդ ժամանակ կարգավարական կետից Արխանգելսկի ինքնաթիռի հրամանատարին ցուցում է տրվել բարձրանալ մինչև 900 մետր, իսկ Երևանից թռչող Boeing-ի օդաչուին՝ արագ փոխել ուղղությունը դեպի ձախ»,- ասել է գործակալության աղբյուրը:
Մոտ ժամանակներս տեղի ունեցածի վերաբերյալ կհավաքվեն անհրաժեշտ նյութեր և կհանձնվեն «Ռոստրանսնադզոր»-ի ուսումնասիրմանը: Միաժամանակ, «Տրանսաէրո» ավիաընկերությունում հերքում են Boeing-ի և այլ ինքնաթիռի միջև վտանգավոր մոտեցումը:

Самолет Ереван-Москва едва избежал столкновения с другим бортом
Пассажирский «Боинг» авиакомпании «Трансаэро» сообщением Ереван - Москва едва не столкнулся в небе над столицей РФ с заходившим на посадку самолетом из Архангельска, принадлежащим компании «ЮТэйр». Как передает Арменпресс со ссылкой на Lifnews, чтобы избежать крушения, пилоты провели лайнер над Москвой, что делать запрещено. ЧП произошло 6 ноября.
Борт из Еревана по непонятным причинам отклонился от курса и оказался над МКАДом между Подольским и Одинцовским районами - на пути у другого "Боинга". Причем оба самолета на одной высоте - 600 метров. Борты сближались с каждой минутой, пока дистанция между ними не составила 2,5 километра.
«Учитывая скорость лайнеров, расстояние могло быть преодолено за пару минут, Но в этот момент из диспетчерской командиру воздушного судна, летевшего из Архангельска, было дано указание набрать высоту до 900 метров, а пилоту "Боинга", следовавшего из Еревана, срочно повернуть налево», - сообщил российскому агенству источник, знакомый с ситуацией.
По данным Life News, назвать объективную причину отклонения от маршрута члены экипажа самолета "Трансаэро" так и не смогли. В ближайшее время по факту происшествия в воздушном пространстве будут собраны материалы и переданы для разбирательства в Ространснадзор.
В авиакомпании "Трансаэро" между тем опровергают факт опасного сближения "Боинга" с другими самолетами.