Դամասկոսում ռմբակոծության հետևանքով հայ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի կենտրոնական թաղամասերը հոկտեմբերի 6-ի կեսօրին հրասանդային ռմբակոծության են ենթարկվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց դամասկոսաբնակ մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանն՝ ավելացնելով, որռմբակոծության են ենթարկվելԲաբ Թումա և Կասսաա փողոցները. 10-ից ավելի ռումբեր ընկել են թաղամասերի տարբեր կողմերում: Ութ մարդ զոհվել է և վիրավորվել ևս 40-ը: Էլմաջյանի խոսքով՝ դժբախտաբար, զոհերի թվում է 55-ամյա հայազգի Շավարշ Գարտացողյանը: Ռումբերն ընկել են բնակելի տների, եկեղեցիների, դպրոցների վրա, ինչպես նաև Բաբ Թումայում գտնվող ֆրանսիական հիվանդանոցի մերձակայքում:
Սիրիայի ընդդիմությունը հայտարարել էր, որ ռմբակոծել են սիրիական բանակի օդային ուժի գաղտնի սպասարկման կենտրոնը, մինչդեռ ռումբերը նշված վայրում չեն ընկել, այլ փոխարենը ռմբակոծվել են բնակելի շրջանները:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ Կասսաայում տեղի ունեցած ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է 8, իսկ վիրավորվել՝ 24 մարդ: Նյութական մեծ վնասներ են կրել շրջակայքում գտնվող խանութները, կայանված մեքենաները և բնակելի շինությունները:
ՄԱԿ-ի տվյալներով 2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր Սիրիայում շարունակվող բախումների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցում է հարյուր հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցում է մի քանի տասնյակը, մի քանի հայեր շարունակում են առևանգված մնալ:

Жертвой бомбардировок в Дамаске стал еще один армянин
Центральные кварталы Дамаска в полдень 6 октября вновь подверглись бомбардировке. Сообщив об этом Арменпресс, наш соотечественник из Дамаска Назарет Элмаджян добавил, что обстреливались улицы Баб Тума и Кассаа. Более 10 бомб обнаружено в разных частях этих кварталов: 8 человек погибло, 40 – ранено. По словам Элмаджяна, в числе погибших и наш соотечественник – 55-летний Шаварш Гартацогян. Бомбы падали на жилые дома, церкви, школы, их обнаружили и в окрестностях французской школы, находящейся в квартале Тума.
Сирийская оппозиция заявила, что бомбардировке подвергался тайный центр, обслуживающий воздушные силы сирийской армии, хотя бомбы падали не в этом районе, а в жилом квартале.
Как сообщает сирийское агентство САНА, из-за бомбардировок в Кассаа погибло 8, ранено 24 человека. Нанесен также материальный ущерб находящимся там магазинам, машинам и жилым строениям.
В результате продолжающихся в Сирии с 15 марта 2011 года вооруженных столкновений, по данным ООН, уже погибло более 100 тысяч человек, в их числе несколько десятков армян. Несколько армян похищены и по-прежнему остаются в заложниках.