Դամասկոսում ռմբակոծության հետևանքով հայ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի կենտրոնական թաղամասերը հոկտեմբերի 6-ի կեսօրին հրասանդային ռմբակոծության են ենթարկվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց դամասկոսաբնակ մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանն՝ ավելացնելով, որռմբակոծության են ենթարկվելԲաբ Թումա և Կասսաա փողոցները. 10-ից ավելի ռումբեր ընկել են թաղամասերի տարբեր կողմերում: Ութ մարդ զոհվել է և վիրավորվել ևս 40-ը: Էլմաջյանի խոսքով՝ դժբախտաբար, զոհերի թվում է 55-ամյա հայազգի Շավարշ Գարտացողյանը: Ռումբերն ընկել են բնակելի տների, եկեղեցիների, դպրոցների վրա, ինչպես նաև Բաբ Թումայում գտնվող ֆրանսիական հիվանդանոցի մերձակայքում:
Սիրիայի ընդդիմությունը հայտարարել էր, որ ռմբակոծել են սիրիական բանակի օդային ուժի գաղտնի սպասարկման կենտրոնը, մինչդեռ ռումբերը նշված վայրում չեն ընկել, այլ փոխարենը ռմբակոծվել են բնակելի շրջանները:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ Կասսաայում տեղի ունեցած ռմբակոծության հետևանքով զոհվել է 8, իսկ վիրավորվել՝ 24 մարդ: Նյութական մեծ վնասներ են կրել շրջակայքում գտնվող խանութները, կայանված մեքենաները և բնակելի շինությունները:
ՄԱԿ-ի տվյալներով 2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր Սիրիայում շարունակվող բախումների հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցում է հարյուր հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցում է մի քանի տասնյակը, մի քանի հայեր շարունակում են առևանգված մնալ:

Armenian died in Damascus bombing
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS: The central districts of Damascus were bombed on October 6 at noon. As Armenpress was reported by our compatriot, living in Damascus, Nazareth Elmajyan, more than 10 bombs have fallen on different parts of the districts. 8 people died and 40 were injured. According to Elmajyan, unfortunately the 55-year-old Armenian Shavarsh Gartatsoghyan was among the victims. The bombs fell on the residential houses, churches, schools and nearby the French hospital.
The Syrian SANA agency reports that the death toll of the terrorist attacks in the residential area of al-Qasa'a in Damascus rose to 8 in addition to 24 injured. The nearby shops, cars and residential houses suffered considerable damages.
By the UN data, during the two-year bloodshed in Syria since March 15 2011 more than 100 thousands of people have fallen victims. Currently 4,5 million refugees live in Syria and 1,5 million – in the neighboring countries. Several tens of Armenians have been killed in the result of the collisions. Notwithstanding that difficult situation, many Syrian Armenians continue leaving in Syria. The governmental forces try to liberate Aleppo from the opposition. Every day heated collisions and bombings are taking place, causing sufferings of the peaceful population, the Armenians as well. Several Armenians have been kidnapped.