Ռակկայում իսլամիստները հանել են հայկական եկեղեցու գմբեթի խաչը և այն փոխարինել իրենց կազմակերպության դրոշով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիային սահմանակից սիրիական Ռակկա քաղաքում հայկական ոճով կառուցված եկեղեցին թալանվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց դամասկոսաբնակ մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը՝ ավելացնելով, որ բացի հայերից, այդ եկեղեցում աղոթում էին նաև արաբ քրիստոնյաներ: Էլմաջյանի խոսքով` սեպտեմբերի 26-ին «Ալ Կաիդա» ահաբեկչական խմբավորման հետ կապված «Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն» կոչվող, այլ կերպ ասած «Դաիշ» խմբավորման անդամները հանել են եկեղեցու գմբեթի խաչը և փոխարենը իրենց կազմակերպության սև դրոշն են դրել: Եկեղեցին նյութական վնասներ է կրել:
«Արմենպրես»-ը հալեպահայերի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկացավ նաև, որ թալանված եկեղեցին հայ Կաթողիկե Նահատակաց եկեղեցին է, որը գտնվում է Հալեպից 160 կիլոմետր արևելք գտնվող Ռակկա քաղաքի կենտրոնական հրապարակի մոտ:Բացի դրանից, գիշերը Ռակկայում բնակիչները փորձել են վերականգնել իսլամիստների կողմից տապալված խաչը:
2011թ.-ի մարտի 15-ից ի վեր Սիրիայում շարունակվող բախումների հետևանքով պատմամշակութային բազմաթիվ հուշարձաններ են ավերվել: Վերջերս ռմբակոծության էր ենթարկվել Դամասկոսի հայ Կաթողիկեառաջնորդարանը, վնասներ էին կրել նաեւ հայկական վարժարանների շենքերը:

Rakka Islamists placed their flag instead of cross on Armenian Church
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS: The Armenian-style Church in the Syrian city of Rakka, located near the border with Turkey, was robbed. This was reported to Armenpress by our compatriot living in Damascus Nazareth Elmajyan, stating that besides Armenians the Arab Christians as well prayed in that Church. According to Elmajyan, on September 26 Islamists, connected with Al-Qaida terrorist organization, removed the cross of the Church and placed the black flag of their organization in the place of the cross. The Church suffered material damages.
Armenpress was informed by the Facebook page of the Syrian Armenians, that the robbed church was the St.Martyrs Armenian Catholic Church, located 160 kilometers from Aleppo. Besides, at night the Rakka people tried to restore the cross in its place.
Many historical and cultural monuments have been destroyed. The Armenian Catholic Prelacy of Damascus has been recently bombed and the Armenian colleges suffered considerable damages.