ՄԻՊ Կարեն Անդրեասյանը հարցադրումներ է ուղարկել ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեսյանը գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանին` 2013 թվականի օգոստոսի 24-ին տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հաղորդեցին ՄԻՊ գրասենյակից, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված դիմում-բողոքների պատշաճ ընթացքն ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է ստանալ ոստիականապետի պարզաբանումները ներկայացվող հարցադրումների վերաբերյալ: Ըստ գրության` «Զանգվածային լրատվության միջոցներում լայնորեն տարածված տեսագրությանուսումնասիրության արդյունքում առերևույթ իրավաչափության խնդիր է առաջանում ՀՀ Ոստիկանության առանձին ծառայողների` մի շարք քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված գործողությունների վերաբերյալ, մասնավորապես.
Իրավաչափ և անհրաժե՞շտ էր արդյոք Արգիշտի Կիվիրյանի նկատմամբ մեկից ավելի դրվագներում ոստիկանությանմիաժամանակ մի քանի ծառայողների կողմից կիրառված ուժը և հասցված մարմնական վնասվածքները, հատկապես այն դրվագներում, երբ վերջինիս կողմից դիմադրությունը բացակայում էր. օրինակ` Ա. Կիվիրյանին գետնին տապալելը և/կամ հարվածելը;
Իրավաչա՞փ էր արդյոք ակցիային մասնակցող` վնասազերծված և այլ իրավախախտում չկատարող անձանց նկատմամբ կիրառված ֆիզիկական ուժը և անհարկի ագրեսիվ վերաբերմունքը, հատկապես` նշված անձանց ոստիկանության ծառայողական մեքենա նստեցնելիս;
Ինչո՞վ է պայմանավորված ոստիկանության առանձին ծառայողների կողմից անհարկի ֆիզիկական ուժի օգտագործումը այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք տվյալ դրվագում չէին խախտում հասարակական կարգը (Տե'ս տեսագրություն` 15:12 - 15:50);
Արդյո՞ք պարզաբանվել են ակցիային մասնակցող անձանց իրավունքները` վերջիններիս ազատությունը սահմանափակելու պահից (վճռաբեկ դատարանի ԵԱԴԴ 0085/06/09 բերվածի կարգավիճակի առանձնահատկությունները հաշվի առնելով (նախնական և կարճաժամկետ բնույթը)` բերվածը պետք է օժտված լինի առնվազն հետևյալ իրավունքներով. ա) իմանալու իրեն արգելանքի վերցնելու պատճառը (բ) տեղեկացնելու իրեն բերման ենթարկելու մասին, (գ) հրավիրելու իր փաստաբանին, (դ) լռելու: Օրինակ` ոստիկանության ծառայողական մեքենա նստեցնելը;
Ինչո՞վ է պայմանավորված ոստիկանության ծառայողական մեքենան վարելը այն պարագայում, երբ ակցիայի մասնակիցները մեքենայի առջևում էին և փողոցը մարդաշատ էր;
Ինչո՞վ է պայմանավորված Ոստիկանության ծառայողի կողմից շինարարություն իրականացնելու թույլտվության օրինականության վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելը` հաշվի առնելով ոստիկանության ծառայության անկողմնակալության սկզբունքը (Տե'ս տեսագրություն` 33:09 - 33:39);
Ինչո՞վ է պայմանավորված Ոստիկանության մի շարք ծառայողների կողմից քաղաքացիների հետ հաղորդակցման ընթացքում պրոֆեսիոնալիզմի և էթիկայի կանոնների թույլ տրված խախտումները, մասնավորապես` անհարգալից, վիրավորական արտահայտություններ օգտագործելը:
Ելնելով վերոգրյալից, հաշվի առնելով դիմումատուների շահերը, ինչպես նաև ղեկավարվելով «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածով` խնդրում եմ 5-օրյա ժամկետում ներկայացնել Ձեր պարզաբանումները վերոնշյալ հարցադրումների վերաբերյալ, մասնավորապես` հստակեցնելով դրանց իրավաչափությունը, հետապանդվող նպատակը և թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել և/կամ ձեռնարվելուՈստիկանության օրինախախտ ծառայողներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ»,-ասված է Կարեն ԱնդրեասյանիՎլադիմիր Գասպարյանին ուղղված գրության մեջ:
Օգոստոսի 24-ին Կոմիտասի 5 հասցեում բազմաբնակարան շենքի կառուցման դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ բախում է տեղի ունեցել ակցիայի մասնակիցների և ոստիկանության ներկայացուցիչների միջև, որի արդյունքում շուրջ 30 անձ վարչական բերման է ենթարկվել:

Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил запрос начальнику полиции Владимиру Гаспаряну
Омбудсмен Армении Карен Андреасян направил запрос начальнику полиции Владимиру Гаспаряну по поводу событий 24 августа 2013г. Как сообщили Арменпресс из офиса ЗПЧ, чтобы дать адекватный и компетентный ответ на поступающие от граждан жалобы, ЗПЧ необходимо иметь информацию от начальника полиции.
Согласно запросу, «В результате детального изучения видеоматериалов, широко распространенных в СМИ, очевидным образом возникает вопрос по поводу закономерности действий отдельных сотрудников полиции в отношении ряда граждан, в частности:
- было ли закономерным и необходимым применение несколькими полицейскими физической силы в отношении Аргишти Кивиряна и нанесение ему телесных повреждений (что видно из нескольких эпизодов записи), особенно в тех кадрах, где последний не оказывает никакого сопротивления, например в кадре, где Кивиряна бросают на землю и/или избивают;
- насколько закономерно было применение физической силы и неоправданно агрессивного отношения к обезвреженным и не совершившим иных правонарушений лицам, особенно когда их загнали в полицейскую машину;
- чем обосновано применение отдельными сотрудниками полиции физической силы по отношению к тем гражданам, которые, судя по конкретным кадрам, не нарушали общественного порядка (см. запись 15:12 – 15:50)%
- объяснялись ли участникам акции их права с момента ограничения их свободы (с учетом особенностей статуса ԵԱԴԴ 0085/06/09 Апелляционного суда – предварительный и краткосрочный характер привода), согласно которым задержанный должен иметь как минимум следующие права: а) знание мотивов своего задержания, б) предупреждение о своем задержании, в) наличие адвоката, г) права молчать. К примеру – когда его сажают в полицейскую машину;
- чем обусловлено ведение служебной полицейской машины при том, что перед машиной стояли активисты и на улице было многолюдно;
- чем объяснить позицию сотрудника полиции (утверждение законности разрешения на строительство) - с точки зрения принципа беспристрастности полиции (см. запись 33:09 - 33:39);
- чем объяснить нарушение со стороны ряда сотрудников полиции норм этики и профессионализма при общении с гражданами, в частности – оскорбительные, нецензурные выражения.
Исходя из вышесказанного и с учетом интересов жалобщиков, а также руководствуясь ст.12 закона РА «О защитнике прав человека», прошу в 5-дневный срок представить Ваши объяснения относительно представленных вопросов, в частности разъяснить и обосновать правомерность действий, преследуемую цель, а также – какие приняты и/или будут приняты меры для привлечения к ответственности полицейских-правонарушителей», - сказано в запросе Карена Андреасяна Владимиру Гаспаряну.
24 августа по адресу Комитаса-5 во время акции протеста по поводу строительства многоквартирного дома произошло столкновение между участниками акции и представителями полиции, в результате чего около 30 граэжан подверглись приводу.