Սահմանում հակառակորդի ագրեսիվ կեցվածքը զսպելու միակ եղանակը համարժեք պատասխանն է. Դավիթ Ջամալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի ակտիվությունը ագրեսիվ կեցվածքը զսպելու միակ եղանակը կտրուկ պատասխանն է: Այս մասին օգոստոսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: «Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի անընդհատ խախտումներին մենք պետք է համարժեք պատասխան տանք: Պետք է այնպես անենք, որ նրանք զգան, որ այդպիսի գործելաոճը կարող է լուրջ կորուստների հանգեցնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Ադրբեջանը պետական սահմանում իրավիճակն ապակայունացնելու քայլեր է ձեռնարկում ամենատարբեր նպատակներով: Դավիթ Ջամալյանը հիշեցրեց 2012 թվականը, երբ Ադրբեջան էր այցելել ԱՄՆ պետքարտուղարը, ադրբեջանական կողմը կրկին սահմանում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր ձեռնարկեց: «Այս անգամ էլ սահմանին ադրբեջանական կողմի ակտիվությունը համընկավ Ադրբեջանի արտգործնախարարի ԱՄՆ կատարած այցի հետ»,- ասաց նա: Փորձագետն ընդգծեց, որ հնարավոր է` այդպիսով Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ բան կորզել ԱՄՆ-ից, կամ ստուգել նրա ռեակցիան պատերազմի նկատմամբ: Բանախոսի խոսքով՝ Ալիեւը պետական սահմանի ապակայունացումն օգտագործում է ներքաղաքական պայքարի նպատակներով, քանի որ առաջիկայում Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ են:
Ջամալյանիի խոսքով՝ սահմանին իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերը Ադրբեջանի կողմից շարունակական են լինելու: «Մենք պետք է հոգեբանորեն պատրաստ լինենք սրան: Ադրբեջանական կողմն անըդհատ շարունակելու է իր սադրիչ գործելաոճը, իսկ նրանց զսպելու միակ եղանակը կլինի համարժեք պատասխանը»,- կրկնեց նա՝ ավելացնելով, որ իրավիճակն այս պահին հանդարտվել է, քանի որ հակառակորդը համարժեք պատասխան է ստացել եւ «սսկվել. է:
Վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի անընդհատ խախտումների հետեւանքով հայկական կողմից 4 զինվոր էր վիրավորվել: Հայկական կողմը, սակայն, այս ամենն անպատասխան չէր թողել, ինչի արդյունքում, ոչ պաշտոնական տվյալներով, ադրբեջանական կողմը 5 զոհ ունի: Ադրբեջանն արդեն հայտարարել է կորուստների մասին, սակայն հստակ թիվ չի նշել:

Нейтрализовать агрессивные действия противника на границе можно лишь,предприняв адекватные ответные действия: Давид Джамалян
Нейтрализовать  агрессивные действия противника на границе можно лишь,предприняв адекватные ответные действия: Давид Джамалян
Агрессивная активность противника на армяно-азербайджанской границе должна получить достойный отпор. Об этом на встрече с журналистами 13 августа заявил военный эксперт Давид Джамалян. «Мы должны дать адекватный ответ постоянным нарушениям режима прекращения огня с азербайджанской стороны Мы должны дать им понять. что подобный образ действий с их стороны повлечет за собой серьезные потери», - как сообщает Арменпресс, сказал Джамалян.
Попытки дестабилизировать ситуацию на государственной границе Азербайджан предпринимает с самыми разными целями. Военный эксперт напомнил 2012 год, когда Азербайджан посетил с визитом госсекретарь США, а азербайджанская сторона попыталась в очередной раз дестабилизировать ситуацию на границе. «На сей раз эта активность азербайджанской стороны на границе совпала с визитом министра иностранных дел США в Азербайджан», - сказал Джамалян. Он подчеркнул, что, возможно, таким образом Азербайджан пытается чего-то добиться от США или проверить реакцию этой страны на подобные действия.
По словам эксперта, Алиев использует дестабилизацию ситуации на границе во внутриполитических целях в связи с предстоящими президентскими выборами в стране.
Джамалян считает, что попытки дестабилизировать ситуацию на границе будут иметь продолжение «Мы должны быть психологически готовы к этому. Азербайджанская сторона будет постоянно прибегать к провокациям и единственный путь положить этому конец – адекватный ответ армянской стороны». – повторил эксперт, добавив, что в настоящее время ситуация нормализовалась, поскольку противник получил достойный отпор и «заткнулся».
Из-за постоянных нарушений режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе в последний период получили ранения 4 военнослужащих с армянской стороны. Армянская сторона, однако, не оставила без последствий действия противника, в результате, по неофициальным данным, есть жертвы (5 человек) с азербайджанской стороны. Последняя уже заявила о своих потерях, не уточнив число погибших.