Սահմանում հակառակորդի ագրեսիվ կեցվածքը զսպելու միակ եղանակը համարժեք պատասխանն է. Դավիթ Ջամալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍՒ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի ակտիվությունը ագրեսիվ կեցվածքը զսպելու միակ եղանակը կտրուկ պատասխանն է: Այս մասին օգոստոսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: «Հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի անընդհատ խախտումներին մենք պետք է համարժեք պատասխան տանք: Պետք է այնպես անենք, որ նրանք զգան, որ այդպիսի գործելաոճը կարող է լուրջ կորուստների հանգեցնել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Ադրբեջանը պետական սահմանում իրավիճակն ապակայունացնելու քայլեր է ձեռնարկում ամենատարբեր նպատակներով: Դավիթ Ջամալյանը հիշեցրեց 2012 թվականը, երբ Ադրբեջան էր այցելել ԱՄՆ պետքարտուղարը, ադրբեջանական կողմը կրկին սահմանում իրավիճակն ապակայունացնելու փորձեր ձեռնարկեց: «Այս անգամ էլ սահմանին ադրբեջանական կողմի ակտիվությունը համընկավ Ադրբեջանի արտգործնախարարի ԱՄՆ կատարած այցի հետ»,- ասաց նա: Փորձագետն ընդգծեց, որ հնարավոր է` այդպիսով Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ բան կորզել ԱՄՆ-ից, կամ ստուգել նրա ռեակցիան պատերազմի նկատմամբ: Բանախոսի խոսքով՝ Ալիեւը պետական սահմանի ապակայունացումն օգտագործում է ներքաղաքական պայքարի նպատակներով, քանի որ առաջիկայում Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ են:
Ջամալյանիի խոսքով՝ սահմանին իրավիճակն ապակայունացնելու փորձերը Ադրբեջանի կողմից շարունակական են լինելու: «Մենք պետք է հոգեբանորեն պատրաստ լինենք սրան: Ադրբեջանական կողմն անըդհատ շարունակելու է իր սադրիչ գործելաոճը, իսկ նրանց զսպելու միակ եղանակը կլինի համարժեք պատասխանը»,- կրկնեց նա՝ ավելացնելով, որ իրավիճակն այս պահին հանդարտվել է, քանի որ հակառակորդը համարժեք պատասխան է ստացել եւ «սսկվել. է:
Վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի անընդհատ խախտումների հետեւանքով հայկական կողմից 4 զինվոր էր վիրավորվել: Հայկական կողմը, սակայն, այս ամենն անպատասխան չէր թողել, ինչի արդյունքում, ոչ պաշտոնական տվյալներով, ադրբեջանական կողմը 5 զոհ ունի: Ադրբեջանն արդեն հայտարարել է կորուստների մասին, սակայն հստակ թիվ չի նշել:

Relevant response is the only way to restrain rival’s aggression on border: Davit Jamalyan
YEREVAN, August 13, 2013, ARMENPRESS. Abrupt response is the sole way to restrain the activity and aggressive stance of the rival on the Armenian-Azerbaijani border. Military Expert Davit Jamalyan stated this at the course of the press conference convoked on August 13. As reports "Armenpress" Davit Jamalyan highlighted: "We must give relevant response to the constant violations of the ceasefire regime by the rival. We must make them understand that this kind of conduct may result in serious casualties."
Azerbaijan initiates steps for the destabilizing the situation on the border following various objectives. Among other things Davit Jamalyan recalled that Azerbaijan made attempts to destabilize the situation on the border during the visit of the U.S. Secretary of State to Azerbaijan in 2012. "This time the activity of the Azerbaijani side on the border coincided with the visit of the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan to the United States," Davit Jamalyan noted. In the expert's opinion it's possible that thus Azerbaijan wants to extort something from the Unites States or to check their reaction on war. In addition Jamalyan underscored that Aliyev uses the destabilization on the border for the political struggle inside the country, as the presidential elections are upcoming in Azerbaijan.