Հանրապետության տոնը քաջալերության, միասնության և համախմբումի խորհուրդն ունի. Գարեգին Բ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն. Ս. Օ. Տ. Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, կաթողիկոսի շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Աստվածակառույց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական մեր օրհնությունն ու շնորհավորանքներն ենք բերում բարեպաշտ մեր ժողովրդին Հանրապետության տոնի առիթով:
Հայաստանի Հանրապետության հռչակումը մայիսյան հերոսամարտերից հետո, արգասիքն էր մեր ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու բաղձանքի և հայրենի պետականության վերականգնման համար դարավոր մաքառումների ու պայքարի: Հանրապետության տոնը քաջալերության, միասնության և համախմբումի խորհուրդն ունի, որ պիտի առաջնորդի մեզ դեպի նոր հաղթանակներ և զորացնի մեր ժողովրդին` ամբողջական նվիրումով ծաղկուն դարձնելու հայրենի մեր երկիրը և իրագործելու մեր նախնյաց տեսիլքներն ու լուսավոր հույսերը:
Այսօր, ինչպես մայիսյան հերոսամարտի օրերին, մեր սրտերում թող հնչեն հայոց եկեղեցիների զանգերը` կոչելով ամենքիս աստվածպաշտության, հայրենանվեր ծառայության, եղբայրասիրությամբ ազնիվ ու քաջարի գործերի:
Փրկչի Իջման Սուրբ Սեղանի առջև աղոթում ենք, որ Աստված խաղաղության մեջ պահի Հայոց մեր երկիրը և Իր առատ շնորհներով բարեզարդի հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ մեր զավակների կյանքը այսօր և հավիտյան»:

Гарегин Второй: смысл Дня Республики – мужество, единство и сплоченность
Его Святейшество Католикос всех армян Гарегин Второй направил поздравительное послание по случаю Дня Республики. Как сообщили Арменпресс из информационной службы Св.Эчмиадзина, в послании католикоса, в частности, говорится:
«Из Богосозданного Святого Престола Эчмиадзина шлем нашему добропорядочному и почитающему бога народу наше патриаршее благословение и поздравление с Днем Республики.
Провозглашение Республики Армения после героических майских сражений – это результат вековых страданий, чаяний и борьбы нашего народа за восстановление государственности и право на свободу и независимость. Смысл Дня Республики – мужество, единство и сплоченность, и осознание этого должно подвигнуть нас на новые победы, укрепить дух и могущество нашего народа – во имя процветания нашей родины и осуществления светлых надежд и чаяний наших предков.
Сегодня, как и в дни героических майских сражений, пусть победно звучат в наших сердцах колокола наших церквей – вдохновляя нас на служение Богу, родине, на братство и любовь в свершении честных и смелых дел.
Из Первопрестольного Св. Эчмиадзина – места сошествия Спасителя, шлем наши молитвы, дабы Всевышний в милости своей хранил в мире и своей заботе нашу страну и рассеянный по всему миру армянский народ – ныне и во веки веков».