Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանում երբեք վճարովի կրթություն չի լինելու
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում կրթությունը երբեք վճարովի չի լինելու: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ըստ ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ի, նման խոստում է տվել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
«Մեր երկրում երբեք նման բան չի լինելու, ես ձեզ դա խոստանում եմ: Ամեն դեպքում, քանի դեռ ես նախագահ եմ, նման բան չի լինելու:Այլապես մենք կիջնենք երրորդ աստիճանի երկրի մակարդակի և դա կանդրադառնա մեր կյանքի բոլոր կողմերի վրա և երկրի մրցուունակության վրա: Վճարովի համակարգին անցնելն անթույլատրելի է և դա չի լինի:Մենք չեն կարող, իրավունք չունենք և չենք գլորվի ներքև»,-հայտարարել է ՌԴ ղեկավարը մանկական սպորտին նվիրված քննարկման ժամանակ:
«Ես ինձ հաշվետվություն տալիս եմ, թե ինչ կլինի, եթե մենք անցնենք ընդհանուր վճարովի կրթության, եթե հաշվի առնենք շերտավորումը եկամուտների առումով, իսկ դա առանձին խնդիր է, որով պետք է զբաղվել» ,-ասել է նա:
Պուտինը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի պատմության մեջ «կան բաներ, որոնք ոչ մեկի կողմից չեն վիճարկվում», դրանք են` երկրի առողջապահական արդյունավետ համակարգը և կրթական բարձր մակարդակը, որոնք «ներքին համոզմունք են»:

Путин заявил, что в России никогда не будет платного образования,
В России никогда не будет платного образования. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, такое обещание дал 13 марта президент РФ Владимир Путин.
"У нас такого в стране никогда не будет, это я вам обещаю, - заявил глава российского государства на совещании по детскому спорту. - По крайней мере, пока я президент, никогда не будет".
Он подчеркнул, что "мы не можем, не должны и не будем скатываться вниз". "Я отдаю себе отчет, что произойдет, если с учетом расслоения по уровню доходов, - а это отдельная проблема, ей обязательно нужно заниматься, - мы перейдем на общее платное образование", - заявил Путин.
"Мы скатимся на уровень третьестепенной страны, и это моментально отразится на всех сторонах нашей жизни и на конкурентоспособности страны в целом", - пояснил он. "Это /переход на платное образование/ абсолютно недопустимо, и этого не будет", - подчеркнул он.
Путин отметил, что в истории России "есть вещи, которые никем не оспариваются" - весьма эффективная система общего здравоохранения и высокий уровень образованности населения. Он подчеркнул, что приверженность к бесплатному общему образованию - "это внутреннее убеждение".