Հալեպի արվարձաններից մեկում առեւանգված հայն ազատ է արձակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի արվարձաններից մեկում նախորդ շաբաթվա ընթացքում առեւանգված հայազգի Ներսես Աղայանն ազատ է արձակվել: Հալեպահայերից ստացված տեղեկությունների համաձայն` նա ազատ է արձակվել փրկագին վճարելուց հետո: Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ փետրվարի 20-ի երեկոյան հանրային տրանսպորտից առեւանգվել էր մոտ վաթսուն տարեկան Ներսես Աղայանը: Զինյալները կանգնեցրել էին տրանսպորտը, սկսել էին ստուգել ուղեւորների անձնագրերը, որից հետո Ներսես Աղայանին իջեցրել էին ու տարել անհայտ ուղղությամբ:
Անցնող երկու օրերին Հալեպի կենտրոնական եւ, մասնավորապես, հայկական թաղամասերում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է եղել: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ թեպետ սովորական դարձած ռմբակոծության ձայները լսելի են, այնուամենայնիվ, մեծ փոփոխություններ քաղաքում տեղի չեն ունեցել: Նա նաեւ ավելացրեց, որ հակասական լուրեր են շրջանառվում, թե բանակը եւ ընդդիմությունը որոշակի հաջողությունների են հասել Հալեպում:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում շուրջ 23 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է շուրջ 70 հազարի, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

Похищенный в одном из предместий сирийского города Алеппо армянин выпущен на свободу
Армянин Нерсес Агаян, которого на прошлой неделе похитили в одном из предместий сирийского города Алеппо, выпущен на свободу. По данным проживающих в Алеппо армян, его освободили после получения выкупа.
Ранее стало известно, что вечером 20 февраля из общественного транспорта был похищен 60-летний Нерсес Агаян. Повстанцы остановили вечером 20 февраля транспорт, начали проверять паспорта пассажиров, после чего Нерсеса Агаяна спустили и увезли в неизвестном направлении.
В течение последних двух дней в центральных и, в частности, армянских кварталах ситуация довольно спокойная. Об этом в беседе с Арменпресс отметил пресс-секретарь Берийской епархии Национальной патриархии ААЦ Жирайр Реисян, добавив, что хотя ставшие обычными звуки взрывов слышны, тем не менее, голоса слышны,
Он также добавил, что муссируются разные слухи о том, что армия и оппозиция достигли некоторых успехов в Алеппо.
По данным ООН, в результате продолжающихся более 23 месяцев столкновений в Сирии погибло порядка 70 тыс. Человек, в том числе, более 40 армян.