Հալեպի հայկական թաղամասերում ուժգին ռմբակոծության ձայներ են լսվում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական թաղամասերում փետրվարի 13-ի երեկոյան եւ այսօր առավոտյան պարզ լսելի են ուժգին ռմբակոծության ձայներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ այս պահին տեղեկություններ չկան ռմբակոծության կոնկրետ վայրի եւ պատճառած վնասների վերաբերյալ:
Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում դիպուկահարի գնդակից արաբ երիտասարդ է զոհվել: Թեպետ զոհվածը հայ չէ, միեւնույնն է, տեղի ունեցածն ահ ու սարսափ է տարածել թաղամասի բնակիչների, այդ թվում` հայերի վրա: Նա նաեւ ավելացրեց, որ փետրվարի 13-ին` կեսօրից հետո, քաղաքում երկու ժամ էլեկտրականություն է եղել, իսկ օրվա մեծ մասը Հալեպը կրկին մթության եւ խավարի մեջ է անցկացնում: Հալեպահայերը մնացած բնակիչների նման մոմի լույսի տակ անցկացնելով երեկոները` փորձում են հաղթահարել ստեղծված դժվարին իրավիճակը:
Հալեպի հայ կաթողիկե առաջնորդ Պետրոս եպիսկոպոս Մարայաթյանը տեղեկություն էր հաղորդել, որ եկեղեցու երկու հոգեւորական են առեւանգվել, որոնցից մեկը հայ է: Այդ առիթով Ռեյիսյանը նշեց, որ կոնկրետ տեղեկություններ տեղի ունեցած միջադեպի հանգամանքների վերաբերյալ չկան եւ խոստացավ առաջիկա ժամերին մանրամասներ հաղորդել տեղի ունեցածի կապակցությամբ:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` Սիրիայում շուրջ 23 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է շուրջ 70 հազարի, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը:

YEREVAN, FEBRAURY 14, ARMENPRESS:Intense shootings could be heard in Aleppo Armenian populated districts on February 13 day long. Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress, on current moment there are no distinct news both regarding the site and damages caused by the shelling. In the words of Berio press secretary an Arab young man was killed by a bullet of a sniper in Armenian New Village district. Despite the fact the victim was not an Armenian our compatriots are in panic.
According to the interlocutor there was electricity in the city for two hours, yet the remaining part of the day Aleppo was sank into darkness. Aleppo Armenians, are sitting in the candle light like the rest population trying to make an effort to overcome the situation. Earlier Aleppo Armenian Catholic leader bishop Maratyan informed two clergymen were kidnapped, one of them Armenian. Reisyan states there are no particular news refer to the circumstances of the incident and promised to report details in coming hours.