Հալեպում հացի խնդիրը նախկինի նման սուր չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավիճակը հայաշատ Հալեպում փետրվարի 8-ի առավոտյան հանգիստ է, թեպետ մերթ ընդ մերթ կրակոցների ձայներ են լսվում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ բախումային իրավիճակներ այս պահին չկան:
Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ Հալեպում տնտեսական դժվարությունների մեջ, ընդհանուր առմամբ, փոփոխություններ չկան: Միակ դրական փոփոխությունն այն է, որ հացի խնդիրը նախկինի նման սուր տագնապային չէ: Եթե մեկ ամիս առաջ քաղաքում հնարավոր չէր հաց գտնել, ապա այժմ պատկերը փոքր-ինչ փոխվել է: Բացի դրանից, եթե նախկինում հաց կարելի էր գնել 200-250 սիրիական լիրայի սահմաններում, ապա այսօր այդ թիվը տատանվում է 100-125 լիրայի մեջ: Հատկանշական է, որ Սիրիայում նախքան հակակառավարական շարժումների սկսվելը, հացի գինը 10-15 լիրա էր:
Ինչ վերաբերում է Հալեպի միջազգային օդանավակայանի վերաբացմանը, ապա Ռեյիսյանը նշեց, որ դեռեւս այդ մասին կոնկրետ տեղեկություններ չեն հաղորդվում, իսկ պաշտոնական տեղեկությունները վկայում են, որ բանակը ջանքեր չի խնայում օդանավակայանի տարածքի անվտանգությունը վերականգնելու համար:
ՄԱԿ-ի տվյալներով Սիրիայում շուրջ 23 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով ավելի քան 60 հազար մարդ է զոհվել, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր:

Bread shortage not so urgent in Aleppo as before
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS: The situation in most Armenian populated Aleppo was calm on February 8 morning, yet the sounds of shootings were heard from time to time. Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress, there are no clashes orchestrated on current moment.
Reisyan stated the second largest city is facing economic difficulties; all in all there are no grave changes. The only positive change is bread issue ceased to be so much urgent as before. If a week ago it was impossible to buy bread in the city, currently the picture has changed. Bedsides if bread then cost 200-250 Syrian lira, on this moment the cost reduced to 100-125 lira. It is noteworthy prior to the start of anti-government movements the price of bread was 10-15 lira. In the words of Reisyan there is no news refer to the re-opening of Aleppo airport. The official sources report the army cares no effort to restore the security of airport nearby territory.
According to UN data over 60 thousand people were killed during 23 months lasting clashes in Syria, including four dozen Armenians.