Հալեպում բախումների հետեւանքով հայկական դպրոց է վնասվել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաշատ Հալեպում հունվարի 31-ի կեսօրին բուռն բախումներ են տեղի ունեցել քաղաքի տարբեր թաղամասերում: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյսիյանն` ավելացնելով, որ Աշրաֆիե թաղամասում բախումների հետեւանքով վնասվել է հայկական դպրոցներից մեկը, կոտրվել են լուսամուտների ապակիները: Աշակերտներին դուրս են հանել շենքից:
Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ բախումները տեղի են ունեցել Աշրաֆիեի շրջանում, հին քաղաքի Բաբ ան Նասր, Սաբաա Բահրաթ, Սեբիլի թաղամասերում, ինչպես նաեւ Բուսթան Բաշայում: Բախումներ, բարեբախտաբար, հայաբնակ թաղամասերում չեն եղել, սակայն դրանց բավականին մոտ են եղել: Երեկոյան արդեն իրավիճակն ավելի հանգիստ է եղել:
Անդրադառնալով Հալեպում օրեր առաջ տեղի ունեցած ոճրագործությանը`մամուլի քարտուղարը նշեց, որ դիակների ինքնությունը դեռ պարզ չէ: Զոհվածները գտնվում են ընդդիմադիրների ձեռքում:
Ինչ վերաբերում է Հալեպի օդանավակայանի բացմանը, ապա Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ հստակ տեղեկություններ չկան բացման վերաբերյալ, սակայն պետությունը հնարավոր ամեն ինչ անում է այն արագ վերաբացելու համար:
Մամուլի քարտուղարը չհաստատեց տեղեկությունն այն մասին, որ օրեր առաջ սպանված հայ երիտասարդՀովսեփ Աբգարյանըդաժանորեն սպանվել է եւ կողոպտվել: Ռեյիսյանն ավելացրեց, որ երիտասարդ հայը եւ երեք արաբներ զոհվել են, նաեւ մեկը վիրավորվել է տաքսու ուղղությամբ բացված կրակահերթից:
2-3 օր առաջ Բեյրութից Լաթաքիա տանող ճանապարհին` Ժաբլե քաղաքի մոտակայքում, զոհվել է հալեպահայ Հովսեփ Աբգարյանը: Ստեղծված դժվարին եւ վտանգավոր պայմաններում նրա դին հնարավոր չէ տեղափոխել Հալեպ եւ ոչ էլ հարազատները կարող են մեկնել այնտեղ: Թաղումը տեղի կունենա Ժաբլե քաղաքում, միայն հարմար առիթի դեպքում երիտասարդի դին կտեղափոխվի Հալեպ:
ՄԱԿ-ի տվյալներով Սիրիայում ավելի քան 22 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով ավելի քան 60 հազար մարդ է զոհվել, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր:

YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS: Most Armenian populated Aleppo city's various districts served an arena of clashes on January 31, midday. As Berio National Primacy press secretary told Armenpress, one of Armenian schools located in Ashrafie district was damaged, window glasses were broken. The pupils, moved by security reasons were taken out of the building.
The clashes took place in Ashrafie district, old city's Bab en Nasr, Saba Bahrat, Sebili districts, as well as Bustan Basha district. Fortunately the clashes were not hosted in Armenian populated districts, yet they were pretty close to the site of the incidents. Dwelling on the massacre taken place in Aleppo press secretary stated, the corpses are not yet identified. The victims are in the hands of opposition.
To Armenpress reporter question refer to Aleppo airport opening Reisyan was quoted as saying ''There was no clear news regarding the opening, yet the state is making efforts to re open it''. Press secretary did not confirm the news an Armenian young man Hovsep Abgaryan died days before was brutally murdered and burgled. Reisyan added our young compatriot and three Arabs were killed, one another man was injured by a bullet fired in the direction of the taxi.
According to UN data more than 60 thousand people were killed during 22 months ongoing clashes in Syria, including four dozen Armenians.