Դամասկոսում հայի են առեւանգել եւ կես միլիոն դոլար փրկագին են պահանջում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի ծայրամասում հայ է առեւանգվել: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանն` ավելացնելով, որ միջադեպը տեղի է ունեցել հունվարի 23-ին: Նրա խոսքով` առեւանգվածը դամասկոսահայ Նազարեթ Չարքյանն է: Վերջինիս իր իսկ աշխատավայրից առեւանգել են զինված անձինք եւ ազատ արձակելու համար պահանջում են 50 միլիոն սիրիական լիրա, մոտավորապես 500 հազար դոլար:
Ինչ վերաբերում է մայրաքաղաքում տիրող ընդհանուր իրավիճակին, մեր հայրենակիցը նշեց, որ Դամասկոսի ծայրամասերում, մասնավորապես Ղուտայի շրջանում բախումները շարունակվում են, իսկ մայրաքաղաքում իրավիճակն ավելի հանգիստ է, շուկաները մարդաշատ են:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ զինված ուժերը Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող Դարիա, Հարասթա եւ Դումա գյուղերում լուրջ վնասներ են հասցրել զինյալներին, ոչնչացվել են նրանց զենքերը: Կառավարական ուժերը նաեւ վերականգնել են Զամալքայից Աարաբին տանող ճանապարհի անվտանգությունը:
ՄԱԿ-ի տվյալներով Սիրիայում շուրջ 22 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով ավելի քան 60 հազար մարդ է զոհվել, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր: Սիրիահայ մեր հայրենակիցների առեւանգման դեպքերը եւս հաճախակիացել են բախումների ընթացքում:

Armenian kidnapped in Damascus
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. An Armenian was kidnapped in the periphery of the capital of Syria, Danascus. Our compatriot living in Damascus Nazareth Elmajyan stated this in a conversation with ''Armenpress''. In addition he noted that the accident happened on January 23. According to him the kidnapped Armenian was Nazareth Charkyan. Armed people kidnapped him from his workplace and presently they demand a ransom of 50 million Syrian liras to release him. This amount of money equals to approximately USD 500, 000.
In the words of our compatriot the clashes in capital Damascus are mostly orchestrated in the suburbs, especially in Ghutay district. The overall situation in the city remains the same, the markets are crowded. Syrian SANA news agency informs the armed forces have seriously damaged rebels in the nearby areas of Darya, Harasta and Duma villages, their weapons have been destroyed. Government forces have recovered the route taking from Zamalka to Aaarabin.
In accordance with UN data more than 60 thousand people were killed during 22 months lasting clashes in Syria, including four dozen Armenians. The cases of kidnapped Syrian Armenians have become oftener due to ongoing clashes.