Հալեպի հայկական թաղամասում ռումբ է ընկել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայկական Նոր Գյուղ թաղամասում հունվարի 15-ի կեսօրից հետո ռումբ է ընկել: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ բարեբախտաբար մարդկային վնասներ չկան:Ռեյիսյանի խոսքով` տեղեկություններ են ստացվել հայ կնոջ վիրավորվելու մասին, լուրը, սակայն, չի հաստատվել:Եվս մեկ ռումբ ընկել է Սուլեյմանիա թաղամասում, որը, բարեբախտաբար, օդի մեջ է պայթել եւ մեծ վնասներ չի հասցրել շրջակայքին: Բախումներ են տեղի ունեցել նաեւ Շեյխ Տահա շրջանում եւ տեւել են մոտ մեկ ժամ: Քաղաքը կեսօրից հետո ամայացած եւ մեռելային վիճակում է հայտնվել:
Ռեյիսյանը նաեւ նշեց, որ մոտ երկու շաբաթ առաջ Իդլեբի ճանապարհին առեւանգված հայն ազատ է արձակվել փրկագին վճարելուց հետո:
Ինչ վերաբերում է Հալեպի համալսարանի մոտակայքում տեղի ունեցած պայթյունին, ապա Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ մինչեւ այժմ պայթյունի հետեւանքով տուժած հայերի մասին տեղեկություններ չկան, թեպետ Ճարտարագիտության ֆակուլտետում սովորող հայեր կան: Դեպքի վայրում սարսափած հայեր են եղել, բարեբախտաբար նրանց մեջ տուժածներ չեն եղել: Ընդհանուր առմամբ, տեղի ունեցած ողբերգության պատկերն ամբողջովին հստակ չէ. հակասական լուրեր են շրջանառվում պայթյունն իրականացնողների վերաբերյալ:
Հալեպի համալսարանի Ճարտարագիտության եւ արվեստի ֆակուլտետների, ինչպես նաեւ հանրակացարանի մեկ մասնաշենքի մոտակայում երկու ուժգին պայթյուններ են տեղի ունեցել: Ստացված տեղեկությունների համաձայն` 83-85 մարդ զոհվել է եւ վիրավորվել ավելի քան 160 մարդ:

Bomb fell in Armenian district of Aleppo
YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. A bomb fell in the Armenian New Village district of Aleppo after the midday on January 15. Press Secretary of the Armenian National Prelacy in Aleppo Jirair Reisian informed "Armenpress" about this. In addition he stated that fortunately no Armenian was hurt. According to Reisian there was information about a wounded Armenian woman, but the news was not certified. Another bomb fell in Suleymania district, which did not cause a lot of damage, as it exploded in the air. Clashes flared up in Sheykh Taha region, which lasted about an hour. The city was desert after the midday.
Among other things Reisian stated that the Armenian kidnapped in Idleb road two weeks ago was set free after paying the ransom.
As per the explosions near the Aleppo University, Press Secretary of the Armenian National Prelacy in Aleppo Jirair Reisian informed “Armenpress” that two big explosions happened on January 15 in the buildings of engineering and art faculties, also near the student hall of residence. Information regarding casualties is being regularly clarified, as the hospitals constantly render new information. The scenery of explosion is not complete yet. Notwithstanding, it was stated that the explosion caused death of over 85 men. The number of injured people reached 160. The terrorist act took place in the first day of exams. Reisian stated that there is controversial information regarding the organizers of the explosion.