Դամասկոսի մոտակայքում թեժ պայքար է սպասվում, իսկ Հալեպում իրավիճակն ավելի է բարդացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում իրավիճակը լարված է հատկապես պաղեստինցի գաղթականների Յարմուք ճամբարի շրջանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակիցն` ավելացնելով, որ բանակը պաշարել է ճամբարը, եւ ռմբակոծություն է սկսվել: Նրա խոսքով` Յարմուքի բնակիչներն արդեն ամբողջությամբ դուրս են եկել:
Հայտնի է, որ այնտեղ բնակիչների մեծամասնությունը պաղեստինցի փախստականներ եւ սիրիացիներ են, նրանց թվում հայեր չկան: Ներխուժելով Յարմուք`զինյալներըհսկողություն են սահմանել այնտեղ եւ փորձում են մոտենալ նախագահական նստավայրին: Սպասվում է թեժ պայքար զինյալների եւ կառավարական ուժերի միջեւ:
Ինչ վերաբերում է Հալեպում տիրող իրավիճակին, ապա Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ օրվա ընթացքում ընդհատումներով էլեկտրականությունը վերականգնվում է, եւ դա մարդկանց որոշակի հույս է ներշնչում: Ռեյիսյանի խոսքով` պետությունը փորձում է լուծել նաեւ հացի խնդիրը, թեպետ 5-6 միլիոն բնակչություն ունեցող Հալեպում ներկա պայմաններում իրավիճակը բավական ծանր է: Ռեյիսյանը նաեւ նշեց, որ գազ չկա անգամ հասարակ կերակուր պատրաստելու համար:

Clashes flare up near Damascus
YEREVAN, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Current situation in Damascus is intense particularly around Yamruk camp of the Palestinian refugees. Our compatriot living in Damascus informed "Armenpress" about this. In addition he said that the army surrounded the aforesaid camp and started bombing it. According to him the whole residents of Yamruk have already been evacuated.
It is certain that the majority of residents are refugees from Palestine and Syrians, there are no Armenians among them. The rebels invaded Yamruk and attempted to get closer to the Presidential Palace. It is expected that a tough fight will flare up between the armed rebels and governmental forces.
Regarding the situation in Aleppo the Press Secretary of the Armenian Prelacy in Aleppo Jirayr Reisian stated that the electricity is being restored, notwithstanding from time to time it is interrupted. Among other things Reisian said that although the Government spares no effort trying to find solution for the deficit of bread, currently the situation in Aleppo having 5-6 million population is rather difficult. Also he stated that there is no gas even for making daily food.