Դամասկոսի մոտակայքում թեժ պայքար է սպասվում, իսկ Հալեպում իրավիճակն ավելի է բարդացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում իրավիճակը լարված է հատկապես պաղեստինցի գաղթականների Յարմուք ճամբարի շրջանում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակիցն` ավելացնելով, որ բանակը պաշարել է ճամբարը, եւ ռմբակոծություն է սկսվել: Նրա խոսքով` Յարմուքի բնակիչներն արդեն ամբողջությամբ դուրս են եկել:
Հայտնի է, որ այնտեղ բնակիչների մեծամասնությունը պաղեստինցի փախստականներ եւ սիրիացիներ են, նրանց թվում հայեր չկան: Ներխուժելով Յարմուք`զինյալներըհսկողություն են սահմանել այնտեղ եւ փորձում են մոտենալ նախագահական նստավայրին: Սպասվում է թեժ պայքար զինյալների եւ կառավարական ուժերի միջեւ:
Ինչ վերաբերում է Հալեպում տիրող իրավիճակին, ապա Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ օրվա ընթացքում ընդհատումներով էլեկտրականությունը վերականգնվում է, եւ դա մարդկանց որոշակի հույս է ներշնչում: Ռեյիսյանի խոսքով` պետությունը փորձում է լուծել նաեւ հացի խնդիրը, թեպետ 5-6 միլիոն բնակչություն ունեցող Հալեպում ներկա պայմաններում իրավիճակը բավական ծանր է: Ռեյիսյանը նաեւ նշեց, որ գազ չկա անգամ հասարակ կերակուր պատրաստելու համար:

Рядом с Дамаском ожидается жестокая борьба, а ситуация в Алеппо более усугубилась
Ситуации в столице Сирии особенно напряжена в районе лагеря Ярмук, где собрались палестинские беженцы. Об этом сообщил Арменпресс проживающий в Дамаске наш соотечественник, отметив, что армия окружила лагерь, и началась бомбардировка. По его словам, жители Ярмука уже полностью выведены оттуда.
Известно, что большинство проживающих там жителей являются палестинскими беженцами и сирийцами, среди них нет армян. Войдя в Ярмук, повстанцы начали контролировать эту территорию и пытаются подойти к резиденции президента. Ожидается жестокая борьба между повстанцами и правительственными силами.
Что касается ситуации в Алеппо, то пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян сообщил, что в течение дня электричества подается с перерывами, и это вселяют какую-то надежду. По словам Реисяна, государство пытается решить также проблему с хлебом, хотя в Алеппо, где проживает 5-6 миллионов человек, в текущих условиях ситуация довольно тяжелая. Реисян также отметил, что газа нет даже для того, чтобы приготовить еды.