Սիրիայի կառավարությունը խոստացել է 48 ժամվա ընթացքում վերականգնել Հալեպի էլեկտրականությունը. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում արդեն երրորդ օրն է` էլեկտրականություն չկա, քաղաքում նույն ամայի վիճակն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը` ավելացնելով, որ դեկտեմբերի 17-ին Հալեպ այցելած վարչապետ Ուաիլ Հալկին, նախարարները եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոստացել են 48 ժամվա ընթացքում նորոգման աշխատանքներ իրականացնել եւ վերականգնել էլեկտրականությունը:
Վարչապետի եւ նախարարների հետ կայացած հանդիպման ժամանակ նրանց են ներկայացվել քաղաքում բոլոր խնդիրները, դժվարությունները: Կառավարությունը նաեւ խոստացել է ծովեզրյա մոտակա քաղաքներից հաց տեղափոխել Հալեպ` փորձելով լուծել հացի խինդիրը: Միջոցներ են ձեռնարկվելու նաեւ վառելանյութի խնդիրները լուծելու ուղղությամբ:
Մամուլի քարտուղարը նաեւ տեղեկացրեց, որ հաղորդակցության միջոցները եւս կանոնավոր չեն գործում: Ինչ վերաբերում է քաղաքում կառավարական ուժերի եւ ընդդիմադիրների միջեւ տեղի ունեցող բախումներին, ապա Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ` ռմբակոծության ձայներ մերթ ընդ մերթ լսվում են:
Սիրիայում շուրջ 21 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է մոտավորապես 40 հազար մարդ: Դամասկոսն ու Հալեպը լուրջ վնասներ են կրել: Հալեպում ձմռան գալուն զուգընթաց սրվել են հացի ու բնակարանները տաքացնելու խնդիրները:

Syrian Government promised to restore electricity in Aleppo within 48 hours: Jirayr Reisyan
YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS: It is already the third day the second largest city of Syria is left without electricity. The city is in a deserted state. ''Prime Minister Wael al-Halki, Ministers, high ranking officials promised to carry out repair works within 48 hours and restore electricity in the city'' Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan stated in the briefing with Armenpress.
All the problems and difficulties the city was facing were presented to PM Wael al-Halki and Ministers in the course of the launched meeting. The Government also promised to fetch bread from seaside cities to Aleppo, make attempts to solve bread problem. Efforts are being taken to solve the issues refer to fuel. Press secretary informs means of communication also do not operate in a proper form. What refers to the clashes orchestrated between Government loyal forces and rebels, in the words of Reisyan bombing voices are heard from time to time.
Over 40 thousand people were killed in the course of 21 months lasting conflicts. Capital Damascus and Aleppo have suffered much. Parallel to winter times problems, bread and apartment heating problems have become more strained.