Հասաքե քաղաքում օրեր առաջ վիրավորված հայազգի երիտասարդը մահացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիային սահմանակից սիրիական Հասաքե քաղաքում օրեր առաջ վիրավորված հայազգի երիտասարդ Յուսեֆ Պաչորան մահացել է: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հասաքեում բնակվող մեր հայրենակիցը: Դեկտեմբերի սկզբին տեղեկություններ էին ստացվել, որ Հասաքե քաղաքում զինյալների կողմիցհայ տղամարդ էր սպանվել, վիրավորվել էր նրա որդին: Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ զինյալները փորձել են առեւանգել հայ երիտասարդին: Տեղեկությունների համաձայն` զոհվածն Աբդ ալ Ահադ Պաչորան է:
Հալեպում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ Հալեպում մեծ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել: Միակ դրական փոփոխությունը երեկվա համեմատ Հալեպում այսօր փոքր-ինչ երկար տրված էլեկտրականությունն է եղել: Այժմ, սակայն, քաղաքը կրին խավարի մեջ է, եւ մերթ ընդ մերթ լսվում են կրակոցների ու պայթյունների ձայներ: Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ եղանակը բավական ցրտել է: Հայերի բնակարանները քիչ վնասներ են կրել պայթյուններից, կրակոցներից, եւ մարդիկ փորձում են տարբեր միջոցներով փակել բաց լուսամուտները: Ինչ վերաբերում է առավել մեծ վնասներ կրած բնակարաններին, որտեղ այս պահին հնարավոր չէ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնել, մարդիկ տեղափոխվել են այլ վայրեր:
Դամասկոսի մեր հայրենակիցը եւս տեղեկացրեց, որ օդանավակայանի ճանապարհին օրեր շարունակ շարունակվող թեժ մարտերից հետո իրավիճակն ավելի հանգիստ է: Կառավարական ուժերը մեծ վնասներ են հասցրել զինյալներին: Նրա խոսքով` մայրաքաղաքում եւս հացի խնդիր է առաջացել, քանի որ տարբեր գյուղերից եւ քաղաքներից Դամասկոս են տեղափոխվել հազարավոր բնակիչներ, եւ մայրաքաղաքի բնակչությունը բավական աճել է: Այդ իսկ պատճառով հացի փռերը չեն հասցնում հաց մատակարարել արդեն իսկ բավական մեծ թվով բնակչություն ունեցող Դամասկոսին:
Սիրիայում շուրջ 21 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է մոտավորապես 40 հազար մարդ: Հայ զոհերի թիվը գերազանցել է 4 տասնյակը:

Погиб армянин, который на днях был ранен повстанцами в сирийском городе Аль-Хасаке
Погиб молодой человек армянского происхождения Юсеф Пачора, который на днях был ранен повстанцами в сирийском городе Аль-Хасаке, который находится на границе с Турцией. Об этом сообщил Арменпресс наш соотечественник, проживающий в городе Аль-Хасаке.
В начале декабря была получена информация о том, что в городе Аль-Хасаке повстанцами убит один армянин, а также ранен его сын. Инцидент произошел в то время, когда повстанцы хотели похитить молодого армянина. Согласно сообщениям, погибшего звали Абд аль Ахад Пачора.
О ситуации в Алеппо пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян сообщил, что больших изменений там нет. Единственное позитивное изменение заключается в том, что сегодня подача электроэнергии сегодня была дольше по сравнению со вчерашним днем.
Сейчас, однако, в городе опять нет света. Иногда слышны звуки выстрелов и взрывов. Реисян также сообщил, что погода стала довольно холодной. Дома армян мало пострадали в результате обстрелов и взрывов, и люди пытаются каким-то образом закрыть оставшиеся без стекол окна.
Что касается домов, которые пострадали больше и там невозможно на данный момент проводить ремонтные работы, проживающие там люди переехали в другие места.
Наш соотечественник из Дамаска сообщил, что на пути к аэропорту после нескольких дней жестокой борьбы сейчас ситуация намного спокойная. Правительственные силы нанесли большой урон повстанцам.
По его словам, в столице тоже возникла проблема с хлебом, так как из разных сел и городов в Дамаск прибыло несколько тысяч жителей страны, и население столицы Сирии довольно резко увеличилось. По этой причине хлебопекарни Дамаска не успевают предоставлять хлеб.
В ходе продолжающихся в Сирии в течение 21 месяца столкновений уже погибло более 40 тысяч человек, в том числе более 40 армян.