Հայաշատ Հալեպում էլեկտրականությունից եւ հացից բացի նաեւ ջրի խնդիր է առաջ եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի հայաշատ Հալեպ քաղաքում էլեկտրականությունն արդեն մի քանի օր է անջատված է: Դրան ավելացել է նաեւ ջրի խնդիրը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ դեկտեմբերի 7-ի առավոտվանից Հալեպում ջուր չկա:
Ռեյիսյանի խոսքով` հացի խնդիրը եւս մնում է շատ լուրջ, այն հնարավոր չէ հայթայթել, իսկ գտնելու դեպքում կարելի է գնել նախկին 5-25 լիրայի փոխարեն այժմ արդեն 250 լիրայից ավելի գնով: Բացի հացից` բենզինի գինը եւս օր օրի թանկանում է. մեկ լիտրն արդեն 200-ից ավելի սիրիական լիրա արժե: Այդ ամենի հետ մեկտեղ հեռախոսակապը եւս անկանոն է գործում: Սակայն, Ռեյիսյանի վստահեցմամբ, մարդիկ փորձում են լավատեսորեն տրամադրվել` հույս ունենալով, որ դժվարությունները երկար չեն տեւի, եւ իրենք կկարողանան հաղթահարել դրանք:
Ռեյիսյանը նշեց, որ ընդհանուր առմամբ Հալեպում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, կրակոցների եւ պայթյունների ձայներ չեն լսվում:

Кроме электричества и хлеба, в Алеппо возникла также проблема с водой
В густонаселенном армянами сирийском городе Алеппо уже несколько дней нет электричества. К этому прибавилась также проблема с водой. Об этом сообщили Арменпресс пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян, добавив, что с утра 7 декабря в городе нет воды.
По словам Реисяна, серьезной остается также вопрос хлеба. Уже почти невозможно найти хлеб, который вместо прежних 5-25 лир, сейчас стоит 25 лир. Кроме этого, с каждым днем растет цена на бензин: 1 литр бензина стоит более 200 сирийских лир. Вместе с этим есть проблемы с телефонной связью, которая действует с перебоями.
Тем не менее, по словам Реисяна, люди пытаются быть оптимистичными, надеясь, что трудности не будут долгими, и они смогут преодолеть их.