Հալեպի հայկական թաղամասում պայթյունների եւ կրակոցների ձայներ են լսվում. Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի կենտրոնական թաղամասերում թեպետ իրավիճակը հանգիստ է, սակայն հայկական Նոր Գյուղ թաղամասի մոտակայքում պայթյունների եւ կրակոցների ձայներ են լսվում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ դիպուկահարները նույնպես անդադար շարունակում են փամփուշտներ արձակել:
Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ հայազգի Արմեն Ջուքջուքյանն նոյեմբերի 27-ին վերադարձել է տուն պահանջված փրկագինը վճարելուց հետո: Ջուքջուքյանն օրեր առաջ առեւանգվել էր Ղամիշլիից Հալեպ տանող ճանապարհին:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի վերջին Բեյրութից Հալեպ տանող ճանապարհին առեւանգված հայերին, ապա Ռեյիսյանը նշեց, որ նրանց վերաբերյալ տեղեկություններ չկան, վիճակն անորոշ է մնում: Շարունակվում են աշխատանքները նրանց գտնելու եւ ազատ արձակելու ուղղությամբ:
Մամուլի քարտուղարի տեղեկացմամբ` Սիրիայի հյուսիսային քաղաքները շարունակում են վտանգի տակ մնալ: Հայաշատ Քեսաբի մոտակայքում իրավիճակը նույնպես լարված է:
Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող Ջարամանա թաղամասում նոյեմբերի 28-ին տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով, Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության տեղեկությունների համաձայն, զոհվել է 34, վիրավորվել 83 մարդ, այդ թվում` կանայք եւ երեխաներ:
«Սուրիահայութեան շտապ օգնության մարմին» կազմակերպության անդամներից Րաֆֆի Ավետիսյանը միջինարեւելյան հայկական «Ազատ հայ» պորտալին տեղեկացրել է, որ առկա տվյալների համաձայն` Սիրիայում շուրջ 20 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 40 եւ վիրավորվել 66 հայ: Նաեւ 7 առեւանգված հայեր կան եւ երկու անհետ կորած զինծառայողներ: Շուրջ 200 բնակարաններ վնասվել են:

Shootings and explosions can be heard in the Armenian districts of Aleppo: Reisian
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Although the situation in the central districts of Aleppo is calm, but shootings and explosions can be heard in the Armenian New Village district. The Press Secretary of the Armenian National Prelacy in Aleppo Jirayr Reisian informed "Armenpress" about this. In addition he said that there are snipers around the city as well.
Among other things Reisian stated that Armenian Armen Jukjukian returned home after the payment of the ransom. Armen Jukjukian was kidnapped a few days ago on the way from Qamishli to Aleppo.
As to the Armenians kidnapped in the road from Beirut to Aleppo Reisian said that they have no information about them and the situation is still uncertain. They spare no effort for their release.
Among other things Jirayr Reisian spoke about the situation in Northern regions of Syria and said that they are still endangered. The situation near Armenian populated Kessab is rather intense.
Syrian SANA agency states that dozens of people died and were injured because of the explosion in the Armenian populated district of Jaramana in Damascus in the morning on November 28. Among them there are women and children.