Կանադացի դաշնակահար Յան Լիշեցկին անհամբերությամբ է սպասել հայաստանյան այցին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրահայտ դաշնակահար Յան Լիշեցկու եւ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի համատեղ համերգը տեղի կունենա Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում նոյեմբերի 17-ին: Կանադացի 17-ամյա դաշնակահարն առաջին անգամ է համերգ ունենալու Հայաստանում: Պատանի դաշնակահարը, չնայած իր երիտասարդ տարիքին, արդեն հասցրել է աշխարհի տարբեր համերգասրահներում 100-ից ավելիհամերգներ ունենալ: Լիշեցկին դասական ոճում հանդես եկող դաշնակահար է: Նա դաշնամուր է ուսանել հինգ տարեկանից Mount Royal University կոնսերվատորիայում: «Արմենպրես»-ի թղթակիցը համերգից հաշված օրեր առաջ բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունների դափնեկրի հետ զրուցել է առաջիկա համերգի եւ իր ստեղծագործական գործունեության մասին:
-Քո դեբյուտը նվագախումբ ինը տարեկանում է եղել, բազմաթիվ միջազգային հեղինակավոր մրցանակաբաշխությունների հաղթող ես, ինչո՞ւ ընտրեցիր հենց դասական երաժշտությունը որպես մասնագիտություն:
-Դասական երաժշտութունը երաժշտության ամենամաքուր, պարզ տեսակն է եւ կարծես ստեղծված է լեզվի նման: Այն հնարավորություն է տալիս մեզ հաղորդակցվելու առանց խոսքերի, զգացմունքների եւ մտքերի: Հետո ունկնդիրներից որեւէ մեկը կարող է թարգմանել այդ զգացողությունները` ստեղծելով իր սեփական պատմությունը:
-Շատ երիտասարդներ սիրում են լսել միայն ժամանակակից երաժշտություն: Արդյո՞ք Կանադայում երիտասարդները դասական երաժշտության սիրահար են, ի՞նչ ես կարծում այս մասին:
-Կարծում եմ, որ ամբողջ աշխարհում երիտասարդները տարված են ժամանակակից երաժշտությամբ: Ինչեւէ դա չի նշանակում, որ նրանք չեն լսում նաեւ դասական երաժշտություն: Ես ինքս հպարտության զգացում եմ ապրում, երբ շատ երիտասարդներ գալիս են իմ համերգներին: Սա իսկապես կարեւոր է ինձ համար, եւ ես փորձում եմ անել այն ամենը ինչ հնարավոր է` նախաձեռնելով համերգնել դպրոցներում կամ հատուկ համերգներ երեխաների համար, իմ սերնդակիցներին հետաքրքրելու համար:
-Երեւանում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ կայանալիք համերգը քո առաջին համերգն է: Ի՞նչ տպավորություններ ունես համերգից առաջ:
-Անհամբերությամբ սպասում էի իմ Հայաստան գալուն: Մեծ ցանկություն ունեմ նոր երկիր, նոր քաղաք տեսնելու, նոր մարդկանց եւ մշակույթի հետ հաղորդակցվելու: Ես միշտ փորձել եմ այցելել տարբեր երկրներ իմ համերգային շրջագայությունների ընթացքում եւ շատ ուրախ եմ, որ այս անգամ այդ երկիրը հենց Հայաստանն է: Ես կարդացել եւ լսել եմ, որ ձեր երկիրը շատ գեղեցիկ եւ յուրահատուկ է: Իհարկե, լսել եմ նաեւ ձեր բազմաթիվ հանրահայտ երաժշիտների մասին:
-Կա՞ երաժիշտ, ում ամենից շատ ես երկրպագում:
-Ես միայն մեկ սիրելի երաժիշտ չունեմ, իրականում սիրում եմ մի քանի արտիստների: Ոգեւորված եմ մի շարք արտիստների ընթացիկ եւ անցյալ ստեղծագործական գործունեությամբ եւ խոսքը միայն դաշնակահարների մասին չէ:
-Բացի դասական երաժշտությունից, ի՞նչ ոճերի երաժշտություն ես լսում:
-Ես սիրում եմ ջազ եւ անտարբեր չեմ անգլիական Pink Floyd ռոք խմբի հանդեպ:
-Երիտասարդ ես եւ միաժամանակ շատ տաղանդավոր, մեծ հաջողությունների ես հասել, ամենից շատ ինչի՞ մասին ես երազում:
-Դժվար է ասել, որովհետեւ ես չունեմ երազանքներ իրենց «ավանդական» նշանակությամբ: Ես իրականում մի մարդ եմ, ով սիրում է իր կյանքի ամեն մի օրը եւ հատկապես այն, ինչ կատարվում է հենց այդ օրվա ընթացում: Ես կարող եմ ասել քեզ, որ Հայաստան իմ այցելությունն այն է, ինչի մասին խոսել եմ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում:
-BBC-ի երաժշտական ամսագիրը քեզ բնորոշել է որպես «ամենակայացած» երիտասարդ տարիքի դաշնակահար, ինչպե՞ս ինքդ կբնորոշես քեզ:

Canadian piano player Jan Lisiecki is looking forward to coming to Armenia
YEREVAN, NOVEWMBER 14, ARMENPRESS: Popular pianist Jan Lisiecki is scheduled to have a joint concert with State Youth Orchestra of Armenia in Aram Khachaturian Concert Hall on November 17. It is 17-year-old pianist's first visit to Armenia. Young pianist, despite his young age, has managed to have more than 100 concerts around the world. Lisiecki is creating in classical style. He has studied piano playing since five age at the Mount Royal University Conservatory. In the threshold of Yerevan concert Armenpress reporter had an interview with the laureate of prestigious awards about the upcoming concert and creative activities.
-You debuted in the orchestra at the age of nine. You are a winner of a number of international awards. Why did you choose classical music as your profession?
-Classical music is the purest form of music, and acts like a language. It allows us to communicate, without words, feelings and thoughts. Then, the audience member can interpret those feelings for themselves and create their own story.
-Many young people like to listen only to modern music. Do young people in Canada like listening to classical music? What do you think about it?
- I think young people all over the world are attracted to contemporary music. However, that does not mean that they do not listen to classical music. In fact, I pride myself of the fact that many young people come to my concerts. This is truly important to me, and I try to do as much as possible ( performing at schools or doing special concerts for kids) to reach out to my own generation.
-You are going to have a concert with State Youth Orchestra of Armeniain Yerevan for the first time, what impression do you have on the eve of your arrival?
-I am greatly looking forward to coming to Armenia, experiencing a new country, a new city, a new culture, and meeting new people! I always try to visit some "different" country in my concert tours, and I am very happy that this year it is Armenia. I have read and heard that your country is very beautiful and special. And of course your many famous musicians. -Who is your favorite musician? - I do not have only one favorite musician... In fact, I like the performances of many artists. I am inspired by many artists current and past, and not only pianists too.
-What music do you listen to besides classical one?
-I love jazz and Pink Floyd.
-You are so young and talented, you have achieved many goals, what is your cherished dream?
-That's hard to say, because I do not have "dreams" in the traditional sense. I am truly a person of the present, I love every day of my life and what I am doing in particular on that day. But I can tell you that visiting Armenia is all that I have been talking about for the past week (even though right after I'm going to Italy, Germany, and Belgium!).
-BBC Music Magazine described you as most ''specialized ''young pianist , how would you describe yourself ?