Հայաստանն Ուրուգվայի համար կարեւոր ռազմավարական գործընկեր է. Խորխե Օռիկո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը նոյեմբերի 13-ին հյուրընկալեց Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Օռիկոն ընդգծեց, որ Ուրուգվայն առաջին պետությունն է, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը եւ օրենքի ուժ տվել նրան: «Ուրուգվայում անգամ գործում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, եւ յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին այն դառնում է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման սրբավայր»,- ասացՕռիկոն:
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նկատեց, որ իրենք «Հայաստանի մի կտորն են»: «Ուրուգվայը մշտապես մարդու իրավունքների պաշտպանն է հանդիսացել: Մեզ նյարդայնացնում է, որ երկար ժամանակ է՝ Հայոց ցեղասպանությունը մեկընդմիշտ չի ընդունվում»,- նշեց նա` մեջբերելով դոնկիխոտյան արտահայտությունը` «ազատությունն այն մեծ արժեքն է, որ տրվել է մարդկությանը»:Օռիկոն հայտնեց, որ վերջին տարիներին իրենց տնտեսությունն աճում է` գերազանցելով անգամ ԱՄՆ տնտեսության միջին մակարդակը: Ավելի քան 120 գործընկեր-պետությունների մեջ Օռիկոն առանձնացրեց Հայաստանն իբրեւ կարեւոր ռազմավարական գործընկեր:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել նոյեմբերի 12-ի երեկոյան` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով: Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրել Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1965 թվականին:

Армения – важный стратегический партнер Уругвая: Хорхе Орико
13 ноября председатель Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Хорхе Орико и возглавляемая им делегация посетили Национальное Собрание Армении.
Как сообщает Арменпресс, Хорхе Орико подчеркнул, что Уругвай – первое государство, признавшее Геноцид армян и облекшее свое решение в виде закона. «В Уругвае даже действует Музей Геноцида армян, который ежегодно 24 апреля становится местом паломничества в память жертв Геноцида армян», - сказал председатель Палаты представителей.
Он также отметил, что они – «частица Армении». «Уругвай всегда выступал в защиту прав человека и нас безмерно нервирует то, что долгие годы Геноцид армян не признают раз и навсегда», - сказал он, процитировав слова Дон-Кихота: «свобода – это та ценность, которая дана человечеству».
Хорхе Орико, коснувшись ситуации в Уругвае, отметил рост экономики в последние годы, который даже превысил средний уровень американской экономики. Среди более чем 120 стран-партнеров он особо выделил Армению как важного стратегического партнера Уругвая.
Делегация Уругвая во главе с Хорхе Орико прибыла в Армению с официальным визитом вчера вечером по приглашению спикера НС Овика Абрамяна.
Члены делегации и председатель Палаты представителей Уругвая уже посетили Цицернакаберд и возложили венок к мемориалу в память жертв Геноцида армян.