Հայաստանն Ուրուգվայի համար կարեւոր ռազմավարական գործընկեր է. Խորխե Օռիկո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը նոյեմբերի 13-ին հյուրընկալեց Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Օռիկոն ընդգծեց, որ Ուրուգվայն առաջին պետությունն է, որ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը եւ օրենքի ուժ տվել նրան: «Ուրուգվայում անգամ գործում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, եւ յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին այն դառնում է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակման սրբավայր»,- ասացՕռիկոն:
Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը նկատեց, որ իրենք «Հայաստանի մի կտորն են»: «Ուրուգվայը մշտապես մարդու իրավունքների պաշտպանն է հանդիսացել: Մեզ նյարդայնացնում է, որ երկար ժամանակ է՝ Հայոց ցեղասպանությունը մեկընդմիշտ չի ընդունվում»,- նշեց նա` մեջբերելով դոնկիխոտյան արտահայտությունը` «ազատությունն այն մեծ արժեքն է, որ տրվել է մարդկությանը»:Օռիկոն հայտնեց, որ վերջին տարիներին իրենց տնտեսությունն աճում է` գերազանցելով անգամ ԱՄՆ տնտեսության միջին մակարդակը: Ավելի քան 120 գործընկեր-պետությունների մեջ Օռիկոն առանձնացրեց Հայաստանն իբրեւ կարեւոր ռազմավարական գործընկեր:
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Խորխե Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել նոյեմբերի 12-ի երեկոյան` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավերով: Օռիկոյի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրել Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին:Ուրուգվայը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1965 թվականին:

Armenia is an important strategic partner for Uruguay: Jorge Orrico
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The National Assembly of the Republic of Armenia hosted the delegation headed by the President of the Chamber of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Jorge Orrico. As reports "Armenpress" Orrico emphasized that Uruguay is the first country, which recognized the Armenian Genocide and ratified a law regarding it. Orrico stated: "There is even a museum of the Armenian Genocide in Uruguay and on April 24 each year it becomes a holy site for the commemoration of the innocent victims."
The President of the Uruguayan Chamber of Representatives noted that they are "a piece of Armenia". He said: "Uruguay has always been the defender of the human rights. We are very anxious about the fact that the Armenian Genocide has not been recognized once for all." Orrico mentioned that their economy grows exceeding the even the average level of the economy of the United States. Among more than 120 partner states Jorge Orrico underlined Armenia as an important partner.
The President of the Chamber of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Jorge Orrico arrives in Armenia on November 12 at the invitation of the Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan. The delegation headed by Jorge Orrico visited Tsitsernakaberd to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. Uruguay recognized the Armenian Genocide in 1965.