Առեւանգված հայերին ազատ արձակելու ուղղությամբ բանակցությունները շարունակվում են
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բեյրութից Հալեպ տանող ճանապարհին առեւանգված հայերի վիճակը դեռեւս անորոշ է: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց հալեպահայ համայնքի ներակայացուցիչ Հրայր Ագուիլյանն` ավելացնելով, որ շարունակվում են բանակցությունները նրանց ազատ արձակելու ուղղությամբ:Նրա խոսքով` Հալեպում նոյեմբերի 7-ի առավոտյան իրավիճակը հանդարտ է հատկապես հայաբնակ թաղամասերում: Կառավարական բանակը հսկում է թաղամասերը, սակայն չի բացառվում, որ ամեն վայրկյան հանդարտ վիճակը կարող է վտանգավոր դրության վերածվել:
«Հալեպահայը պատրաստ չէր այսպիսի օրերի, մենք ապրում էինք հանգիստ, հանդարտ կյանքով: Արդեն չորս ամիս է` հալեպահայերն անգործ են, եւ աշխատավայրերը` փակ: Ունեցած մի փոքր գումարով փորձում ենք առօրյա կարիքները հոգալ, բայց մինչեւ երբ կկարողանանք դիմանալ, Աստված գիտի»,- նշեց Հրայր Ագուիլյանը:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ դրական փոփոխություններ չկան, ամենուրեք ավերված շինություններ են, հայեր են նահատակվում: Հալեպահայության անորոշ եւ անկայուն վիճակը շարունակվում է` կարիք ունենալով հոգեբանական եւ բարոյական օժանդակության:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 30 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` չորս տասնյակից ավելի հայեր: Իսկհոկտեմբերի 29-ի երեկոյան 18:00-ի սահմաններում զինյալները Բեյրութից Հալեպ ուղեւորվող «Զեյթունի Դրուզ» ընկերությանը պատկանող քաղաքացիական ավտոբուս են կանգնեցրել Հալեպի մոտակայքում գտնվող Սարաքեբ քաղաքում: Նրանք իրենց մոտ են պահել 11 ուղեւոր տղամարդկանց, որոնցից յոթը հայազգիներ են, եւս երեքը՝ քրիստոնյա արաբներ:Հայտնի է առեւանգված հայերի ինքնությունը` Կարո Փամփալյան, Արսեն Արոյան, Լեւոն Զեյթունյան, հայր եւ որդի Բաշար եւ Ջորջ Ռաբաթներ: Վերջինն արդեն ազատ է արձակվել:

Продолжаются переговоры по освобождению армян, похищенных близ Алеппо
Положение наших соотечественников, похищенных на днях по дороге от Бейрута в Алеппо, по-прежнему остается неопределенным. Об этом сообщил Арменпресс представитель армянской общины Алеппо Грайр Агуилян, добавив, что продолжаются переговоры для их освобождения. По его словам, 7 ноября ситуация спокойная, в частности, в армянонаселенных кварталах Алеппо. Правительственная армия контролирует кварталы города, однако, не исключено, что в любую минуту это кажущееся спокойствие может взорваться.
«Армяне Алеппо не ожидали ничего подобного. Мы жили спокойной, нормальной жизнью. Уже 4 месяца, как не работаем, так как учреждения закрыты. Пытаемся как-то минимальными средствами решить самые насущные проблемы, но сколько мы еще сможем это выдержать, Господь его знает», -сказал Грайр Агуилян. По его словам, позитивных перемен нет, всюду разрушения, гибнут армяне. Неопределенная и нестабильная ситуация провоцирует стрессы, так что психологическая и моральная поддержка сегодня нужнее всего.
В ходе продолжающихся в Сирии более 18 месяцев столкновений уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе более 40 армян.
А 29 октября в районе 18 часов повстанцы остановили гражданский автобус (около г.,Саракег, близ Алеппо), следующий рейсом их Бейрута в Алеппо и принадлежащий компании «Зейтуни Друц», и стали проверять автобус, заставив выйти из него всех христиан, после чего освободили женщин и детей, задержав 11 пассажиров-мужчин: 7 из них – армяне и 3 – арабы-христиане, ассирийцы и курды.
Есть сведения, что боевики поставили задержанных на колени, избили и затем увели в неизвестном направлении. Уже установлена личность некоторых похищенных – Каро Пампалян, Арсен Ароян, Левон Зейтунян, отец и сын Башар и Джордж Рабаты (последний уже освобожден).