Հալեպի մոտակայքում առեւանգվել են հայեր, հրկիզվել է հայկական եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի մոտակայքում գտնվող Սարաքեբ քաղաքում 10 հալեպցի տղամարդ է առեւանգվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ առեւանգվածներից 7-ը հայեր են եւ 3-ը` քրիստոնյա արաբներ: Վերջիններս առեւանգվել են ընդդիմադիրների կողմից:Ոչ պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն` ընդդիմադիրները կառավարությանը կոչ են արել վերադարձնել իրենց 150 ընկերներին, եւ իրենք ազատ կարձակեն առեւանգվածներին: Տեղի ունեցածի վերաբերյալ դեռեւս մանրամասն տեղեկություններ չկան:
Ռեյիսյանի խոսքով` հոկտեմբերի 29-ին տեղեկություններ են ստացվել, որ այրվել է հայ առաքելական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին: Հրկիզվել է եկեղեցու ետնամասը, քարտուղարության եւ այլ հարակից սենյակներ: Ամբողջովին այրվել են եկեղեցու նստարանները, մոխրացել են սրբապատկերները: Բավական լուրջ վնասներ է կրել եկեղեցուն կից նոր բացված Մեսրոպյան վարժարանը, որը ծխական դպրոց էր, նաեւ մանապարտեզ եւ նախակրթարան ուներ:Քանի որ Նոր գյուղում գտնվող Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու շրջակայքում բուռն բախումներ են ծավալվում, այժմ հնարավոր չի լինի վերականգնողական աշխատանքներ ծավալել: Միայն իրավիճակի դրական փոփոխության դեպքում հնարավոր կլինի վերականգնել այն, քանի որ շենքը գոյություն ունի: Ռեյիսյանն ընդգծեց, որ Հալեպի ազգային առաջնորդարանը խստորեն դատապարտում է նման անմարդկային արարքը սրբության նկատմամբ:

В окрестностях Алеппо похищены армяне, подожжена армянская церковь
В городе Саракеб близ Алеппо похищено 10 мужчин (жителей Алеппо). Об этом Арменпресс сообщил пресс-секретарь епархии Берио Национальной патриархии Жирайр Реисян, добавив, что 7-ро из них – армяне, 3-е – арабы-христиане. Похищение осуществлено силами оппозиции. По неофициальным данным, оппозиционеры призвали правительство вернуть им 150 их товарищей, обещая взамен отпустить похищенных. Пока других подробностей по этому делу нет.
По словам Реисяна, 29 октября поступила информация о том, что совершен поджог армянской апостольской церкви Сурб Геворг. Подожжены тыльная часть церкви, секретариат и другие смежные отсеки. Полностью сгорели церковные скамьи, превратились в пепел иконы. Довольно серьезный урон нанесен недавно открытой при церкви гимназии Месропян, которая одновременно является приходской школой, детсадом и дошкольным заведением.
Поскольку в окрестностях церкви Сурб Геворг в Новом Гюхе происходят бурные столкновения, то пока не может быть и речи о начале восстановительных работ, только,. при изменении ситуации в лучшую сторону, можно будет к ним приступить, поскольку само здание церкви уцелело.
Пресс-секретарь подчеркнул, что Национальная патриархия жестко осуждает подобное варварское отношение к святыне.
В ходе продолжающихся в Сирии в течение 18 месяцев столкновений уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе почти 40 армян.