Հալեպի մոտակայքում առեւանգվել են հայեր, հրկիզվել է հայկական եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի մոտակայքում գտնվող Սարաքեբ քաղաքում 10 հալեպցի տղամարդ է առեւանգվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ առեւանգվածներից 7-ը հայեր են եւ 3-ը` քրիստոնյա արաբներ: Վերջիններս առեւանգվել են ընդդիմադիրների կողմից:Ոչ պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն` ընդդիմադիրները կառավարությանը կոչ են արել վերադարձնել իրենց 150 ընկերներին, եւ իրենք ազատ կարձակեն առեւանգվածներին: Տեղի ունեցածի վերաբերյալ դեռեւս մանրամասն տեղեկություններ չկան:
Ռեյիսյանի խոսքով` հոկտեմբերի 29-ին տեղեկություններ են ստացվել, որ այրվել է հայ առաքելական Սուրբ Գեւորգ եկեղեցին: Հրկիզվել է եկեղեցու ետնամասը, քարտուղարության եւ այլ հարակից սենյակներ: Ամբողջովին այրվել են եկեղեցու նստարանները, մոխրացել են սրբապատկերները: Բավական լուրջ վնասներ է կրել եկեղեցուն կից նոր բացված Մեսրոպյան վարժարանը, որը ծխական դպրոց էր, նաեւ մանապարտեզ եւ նախակրթարան ուներ:Քանի որ Նոր գյուղում գտնվող Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու շրջակայքում բուռն բախումներ են ծավալվում, այժմ հնարավոր չի լինի վերականգնողական աշխատանքներ ծավալել: Միայն իրավիճակի դրական փոփոխության դեպքում հնարավոր կլինի վերականգնել այն, քանի որ շենքը գոյություն ունի: Ռեյիսյանն ընդգծեց, որ Հալեպի ազգային առաջնորդարանը խստորեն դատապարտում է նման անմարդկային արարքը սրբության նկատմամբ:

An Armenian Church was burnt and the Armenians were kidnapped near Aleppo
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. 10 men from Aleppo were kidnapped in a city of Sarakeb near Aleppo. The Spokesman of the Armenian National Prelacy of Aleppo Jirayr Reisyan informed "Armenpress" about this and added that 7 of them are Armenians, the other three – Christian Arabs. The opposition is responsible for their kidnapping. In accordance with unofficial information the kidnappers declared that they will free the kidnapped people only when 150 rebels are set free. No other detail is known about this accident at the present moment.
According to Reisyan there was information on October 29, that the Armenian Church of St. Gevorg had been burnt. The back of the church, the room of secretary and other rooms were in fire. The fire destroyed the icons and the benches of the church. The newly opened Mesropian College was seriously damaged. The college was a parish school and had a kinder-garden. There are heavy fights near St. Gevorg Church in New Village. In the present situation it’s impossible to reconstruct it. Only after the situation is stabilized reconstruction works can be undertaken, as the building of the college preserved. Reisyan underlined that the Armenian National Prelacy of Aleppo strictly condemns such inhuman actions towards the sanctuary.