Սիրիայի հայաշատ Ջարամանայում պայթյունից սիրիահայ համայնքը զոհեր եւ վնասներ է ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող հայաշատ Ջարամանայում հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել է հայազգի Մայք Քալայջյանի կինը` Ռանա Սալհաբը, ով քրիստոնյա արաբ էր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Դամասկոսի մեր հայրենակիցները:
Տեղեկությունների համաձայն` պայթյունի հետեւանքով Ռանիա անունով եւս մեկ կին է զոհվել: Վերջինս նույնպես քրիստոնյա արաբ էր, ամուսնացած էր հայ տղամարդու հետ եւ աշխատում էր Սուրբ Թարգմանչաց հայկական դպրոցում:
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին ստացվել, որ պայթյունից վիրավորված Անուշ Աբովյանն անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց եւ, բարեբախտաբար, լուրջ վնասվածքներ չունենալով, արդեն իսկ դուրս է գրվել հիվանդանոցից:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալութունը տեղեկացրել է, որ զինված խմբավորումները շարունակում են խախտել Այդ ալ Ադհա տոնի կապակցությամբ հայտարարված զինադադարի պայմանավորվածությունը:Ջարամանայի Ռաուդա թաղամասում ականապատ մեքենայի պայթյունի հետեւանքով, նախնական տեղեկություններով, զոհվել է 6, վիրավորվել` ավելի քան 50 մարդ: Վնասվել են ավելի քան 20 մեքենաներ եւ 15-ից ավելի առեւտրային կենտրոններ:
Արդեն հայտնի է, որ տուժածների մեծամասնությունը արաբ քրիստոնյաներ եւ հայեր են:
Ջարամանայի բնակչության մեծամասնությունը քրիստոնյաներ, այդ թվում նաեւ հայեր են`ավելի քան 400 հայ ընտանիք:

The explosion in the Armenian district of Jaramana caused casualties and damage of the Armenian community
YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The explosion in the Armenian district of Jaramana on October 29 caused the death of Rana Salhab, the wife of the Armenian Mike Kalayjyan, who was a Christian Arab. Our compatriots from Damascus informed "Armenpress" about this.
In accordance with the information another woman named Rania also died. She also was a Christian Arab married to an Armenian man and was working in the Armenian school of Holy Translators.
We had information before that Anush Abovyan was immediately taken to the hospital and as her health fortunately was not seriously damaged and she has already been discharged from the hospital.
The Syrian SANA agency states that militants keep violating the ceasefire regime declared on the occasion of Ayd al Adha celebration. According to the preliminary information the explosion of the vehicle in the Jaramana district caused the death of 6 man and more than 50 people are wounded. More than 20 vehicles and more than 15 trade centres were damaged due to the explosion.