Սիրիայի հայաշատ Ջարամանայում պայթյունից սիրիահայ համայնքը զոհեր եւ վնասներ է ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող հայաշատ Ջարամանայում հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվել է հայազգի Մայք Քալայջյանի կինը` Ռանա Սալհաբը, ով քրիստոնյա արաբ էր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Դամասկոսի մեր հայրենակիցները:
Տեղեկությունների համաձայն` պայթյունի հետեւանքով Ռանիա անունով եւս մեկ կին է զոհվել: Վերջինս նույնպես քրիստոնյա արաբ էր, ամուսնացած էր հայ տղամարդու հետ եւ աշխատում էր Սուրբ Թարգմանչաց հայկական դպրոցում:
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին ստացվել, որ պայթյունից վիրավորված Անուշ Աբովյանն անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց եւ, բարեբախտաբար, լուրջ վնասվածքներ չունենալով, արդեն իսկ դուրս է գրվել հիվանդանոցից:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալութունը տեղեկացրել է, որ զինված խմբավորումները շարունակում են խախտել Այդ ալ Ադհա տոնի կապակցությամբ հայտարարված զինադադարի պայմանավորվածությունը:Ջարամանայի Ռաուդա թաղամասում ականապատ մեքենայի պայթյունի հետեւանքով, նախնական տեղեկություններով, զոհվել է 6, վիրավորվել` ավելի քան 50 մարդ: Վնասվել են ավելի քան 20 մեքենաներ եւ 15-ից ավելի առեւտրային կենտրոններ:
Արդեն հայտնի է, որ տուժածների մեծամասնությունը արաբ քրիստոնյաներ եւ հայեր են:
Ջարամանայի բնակչության մեծամասնությունը քրիստոնյաներ, այդ թվում նաեւ հայեր են`ավելի քան 400 հայ ընտանիք:

В результате взрыва в армянонаселенном Джарамане армянская община Сирии имела потери
В квартале Рауда армянонаселенного района Джарамана - пригорода Дамаска - произошел взрыв. Как сообщили Арменпресс наши соотечественники из Дамаска, в результате взрыва погибла также жена Майка Калайджяна - Рана Салхаб, которая была христианкой арабского происхождения.
Согласно информации погибла также еще одна женщина по имени Рания. Она также была христианкой арабского происхождения, была замужем за армянина и работала в армянской школе «Св. Таргманчац».
Ранее была получена информация о том, что среди раненых и молодая женщина, наша соотечественница Ануш Абовян. Уже известно, что пострадавшая была немедленно доставлена в больницу, но, к счастью, за отсутствием серьезных повреждений, уже выписана. Есть сведения, что среди пострадавших есть еще один армянин, его личность пока не установлена.
Как сообщает сирийское агентство САНА, вооруженные формирования продолжают нарушать объявленный в связи с праздником Айд ал Адха режим прекращения огня. Вследствие взрыва 29 октября в Джарамане заминированной машины, по предварительным данным, погибли 6 человек и ранено свыше 50.
Повреждено более 20 машин и 15 торговых центров.
В Джарамане население в основном христианское. Там проживает также много армян – более 400 семей.
В ходе продолжающихся в Сирии в течение 18 месяцев столкновений уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе почти 40 армян.