Հայաշատ Ջարամանայում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով հայ կին է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող հայաշատ Ջարամանա շրջանի Ռաուդա թաղամասում պայթյուն է տեղի ունեցել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Դամասկոսի մեր հայրենակիցները, պայթյունի հետեւանքով երիտասարդ հայ կին է վիրավորվել: Արդեն հայտնի է, որ Անուշ Աբովյանն անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց եւ, բարեբախտաբար, լուրջ վնասվածքներ չունենալով, արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Տեղեկություններ կան, որ տուժածների թվում եւս մեկ հայ կա, ում ինքնությունը դեռեւս չի պարզվել:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալութունը տեղեկացրել է, որ զինված խմբավորումները շարունակում են խախտել Այդ ալ Ադհա տոնի կապակցությամբ հայտարարված զինադադարի պայմանավորվածությունը:Ջարամանայում հոկտեմբերի 29-ինականապատ մեքենայի պայթյունի հետեւանքով, նախնական տեղեկություններով` 6 մարդ զոհվել է եւ վիրավորվել է ավելի քան 50 մարդ: Վնասվել են ավելի քան 20 մեքենաներ եւ 15-ից ավելի առեւտրային կենտրոններ:
Ջարամանայի բնակչության մեծամասնությունը քրիստոնյաներ, այդ թվում նաեւ հայեր են`ավելի քան 400 հայ ընտանիք:

An Armenian woman was wounded at the explosion in the Armenian district of Jaramana
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. There was an explosion in the Rauda district of the Armenian region of Jaramana near the capital of Syria Damascus. Our compatriots from Damascus informed "Armenpress" that a young Armenian woman was wounded at the explosion. We have already learnt that Anush Abovyan was immediately taken to the hospital and as her health fortunately was not seriously damaged and she has already been discharged from the hospital. We have information that another Armenian is also listed among the complainants, but he has not been identified yet.
The Syrian SANA agency states that militants keep violating the ceasefire regime declared on the occasion of Ayd al Adha celebration. According to the preliminary information the explosion of the vehicle in the Jaramana district caused the death of 6 man and more than 50 people are wounded. More than 20 vehicles and more than 15 trade centres were damaged due to the explosion.
The majority of the people living in Jaramana are Christians including more than 400 Armenian families.