Հալեպում երկու հայ երիտասարդ է զոհվել, եւս մեկը վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի Սեյյիդ Ալի թաղամասում տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով երկու սիրիահայ երիտասարդներ են զոհվել, եւս մեկը վիրավորվել է: Այդ մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանը: Երիտասարդներից մեկը 38-ամյա Օվսենթ Սալիբան է, իսկ մյուսը` 31-ամյա Միսաք Քահաբյանը: Ինչ վերաբերում է վիրավորված երրորդ հային` Շանթ Տեր-Մղսյանին, ապա նա այժմ գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ:Ռեյիսյանի խոսքով` հայ երիտասարդները կամավոր ընդգրկվել էին բանակի ուժերին կից ստեղծված թաղային պաշտպանության ջոկատներում:
Մամլո խոսնակընաեւ տեղեկացրեց, որ Հալեպի տարբեր թաղամասերում շարունակվում են ռմբակոծությունները:«Այս պահին եւս լսելի են պայթյունների ձայներ: Նոր գյուղի շրջանի ծայրամասում հոկտեմբերի 15-ին պայթյուններ են տեղի ունեցել, սակայն թաղամասի հիմնական մասը համեմատաբար հանդարտ է: Բնակիչներն ավելի զգուշությամբ են երթեւեկում` զգուշանալով դիպուկահարներից»,-նշեց Ռեյիսյանը:
Հալեպի Շտապ օգնության մարմինը մեկնել է օդանավակայան` ստանալու Հայաստանից ուղարկված օգնության ծանրոցները, որոնք պետք է բաժանվեն ոչ միայն հայերին, այլեւ շրջանի բոլոր կարիքավորներին:

В Алеппо погибли еще двое армян, один – ранен
Вследствие столкновений в квартале Сейид Али Алеппо погибли два наших соотечественника, один – ранен. Об этом сообщил Арменпресс пресс-секретарь Армянской патриархии Жирайр Реисян. Одному из молодых людей – Овсиа Алипа – 34 года, другому Мисаку Кехееяну – 31. Что касается раненого, то он сейчас находится под наблюдением врачей. По словам Реисяна, все пострадавшие добровольно вступили в действующие при армии местные отряды обороны.
Пресс-секретарь Армянской патриархии также сообщил, что в разных кварталах Алеппо продолжаются бомбардировки. «И сейчас доносятся взрывы. На окраине Нор гюха 15 октября также были взрывы, но в основной части квартала относительно спокойно. Жители передвигаются по городу очень осторожно, опасаясь снайперских выстрелов», - сказал Реисян.
Служба скорой помощи Алеппо отбыла в аэропорт, чтобы получить отправленную из Армении гуманитарную помощь, которая должна быть распределена не только среди армян, но и всем нуждающимся.
В результате продолжающихся в Сирии более 18 месяцев столкновений уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе, почти 40 армян.