Հալեպի հայկական թաղամասերում բախումներ չկան. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի որոշ թաղամասերում մարտերը կառավարական ուժերի եւ ընդդիմադիրների միջեւ շարունակվում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացելով, որ բարեբախտաբար քրիստոնեական, ինչպես նաեւ հայաշատ թաղամասերում իրավիճակը բավական հանդարտ է, մարդիկ փորձում են նախկին կյանքին վերադառնալ: Բախումները շարունակվում են նաեւ Բուսթան Բաշա թաղամասում եւ հոկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով մեծ վնասներ է կրել Հալեպի պատմական նշանակություն ունեցող Օմայան մզկիթը, որը նախկինում եկեղեցի է եղել:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 10-ին Հալեպի ալ Արքուբ շրջանում դիպուկահարի գնդակից զոհված Մինաս անունով հային, Ռեյիսյանը տեղեկացրեց, որ նա ավերված շրջան է մեկնել` պարզելու, թե ինչ վիճակում է իր աշխատավայրը` խանութը, միեւնույն ժամանակ Մինասը համոզված է եղել, որ շրջանը բանակի հսկողության տակ է... «Ցավոք, երիտասարդն այրի կին եւ երկու երեխա է թողել»,- նշեց մամուլի քարտուղարը:Հոկտեմբերի 10-ին Մինաս Սազյանի դիակն արդեն դուրս էր բերվել Արքուբի շրջանից:
Ինչ վերաբերում է բախումների հետեւանքով տուժած հայերին, ապա Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, Շտապ օգնության մարմինը, որն իր մեջ ներառում է հայկական հոգեւոր երեք համայնքների ներկայացուցիչների, ջանքեր չի խնայում ամեն կերպ օգնելու մեր հայրենակիցներին, այդ թվում բնակարաններ նորոգելու, գումար տրամադրելու, վիրավորներին անհրաժեշտ օգնություն ցույց տալու հարցերում:
Դամասկոսի մեր հայրենակիցները տեղեկացրին, որ մայրաքաղաքի կենտրոնական թաղամասերում բախումներ չկան, դրանք միայն մերթ ընդ մերթ շարունակվում են ծայրամասերում, որտեղ, բարեբախտաբար, մեծ անակնկալներ չեն գրանցվել:

There are no clashes in Aleppo Armenian districts: Jirayr Reisyan
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS: The clashes between Government loyal forces and rebels are ongoing. Fortunately the situation in Christian and Armenian populated districts is relatively peaceful, people are trying to return to their normal life, Jirayr Reisyan Aleppo National Primacy press secretary told Armenpress. Clashes are orchestrated in Bustan Basha district. Aleppo Omaya mosque, formerly a church was damaged in the course of October 10 events, which is of historical importance.
Dwelling on Armenian Minas killing by a ballot of a sniper in Arkub district on October 10 Reisyan informed Minas was convinced the district was under the control of army and went to see the situation of his shop. The young man was married and had two children. Minas Sazyan’s corp was taken out from Arkub districts.
Emergency body comprising three Armenian religious community representatives cares no efforts to assist our compatriots namely housing repair, financing, showing necessary assistance to the wounded.Damascus Armenians note there are no clashes in the central parts of the capital, only the outskirts from time to time become an arena of crashes.
18 months ongoing clashes in Syria resulted in the death of 30 thousand people, more than three dozen Armenians inclusive.