Դիպուկահարի կրակոցից Հալեպում հայ երիտասարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի ալ Արքուբ շրջանում հոկտեմբերի 10-ին հայ երիտասարդ է զոհվել ազատ բանակի դիպուկահարի արձակած կրակոցից:Այս մասին «Արմենպրես» -ին տեղեկացրեց Հալեպի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ զոհվածը, նախնական տվյալներով, հայազգի Մինաս Սազյանն է:
Ռեյիսյանը նաեւ ավելացրեց, որ հայ երիտասարդի հետ զոհվել է նաեւ նրա ընկերը, ով հայ չէ:
Հալեպի Արքուբ շրջանը բնակելի թաղամաս չէ, այն ավելի շատ հայտնի է իր աշխատանքային վայրերով, որտեղ կան նաեւ բազմաթիվ հայապատկան հաստատություններ:
Ինչ վերաբերում է Հալեպի ընդհանուր իրավիճակին, ապա կենտրոնական, ինչպես նաեւ հայաշատ թաղամասերում, Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, համեմատաբար հանգիստ է:
Վերջին շրջանում Հալեպ քաղաքում դիպուկահարները մեծ թվով մարդկանց կյանք են խլում` այդ թվում նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչների:
Հալեպի Նոր գյուղի շրջանում սեպտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով դիպուկահարի արձակած գնդակից զոհվել էր Ջորջ Թոփալաքյանը: Երկու օր անց կրկին Նոր գյուղի շրջանում դիպուկահարի արձակած գնդակի զոհ էր դարձել Կոկո Ղազարյանը:

В Алеппо в результате выстрела снайпера погиб молодой армянин
В районе Аль Аркуб города Алеппо 10 октября в результате выстрела снайпера Свободной армии Сирии погиб молодой армянин. Об этом сообщил Арменпресс пресс-секретарь Национальной епархии ААЦ в Алеппо Жирайр Реисян, добавив, что по предварительным данным, погибшего звали Минас Сазян.
Реисян также добавил, что вместе с Минасом погиб и его друг, который не был армянином.
Район Арбук города Алеппо является не жилым кварталом, он более известен своими рабочими учреждениями, где есть большое количество учреждений, принадлежащих армянам.
Что касается общей ситуации в Алеппо, то в центральных, а также густонаселенных армянами кварталах, по словам Реисяна, сравнительно спокойно.
В последнее время снайперы в Алеппо стали причиной многих жертв, в том числе и представителей армянской общины.
В районе Нор Гюхи 13 сентября в ходе столкновений в результате снайперского выстрела погиб Джордж Топалакян. Спустя два дня тоже в результате снайперского выстрела в том же районе был убит Коко Казарян.
В результате продолжающихся более 18 месяцев столкновений в Сирии уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе более 30 сирийских армян.