Հալեպի Նոր Գյուղ թաղամասում տեղի ունեցած պայթյուններից հայեր են զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայաշատ Նոր Գյուղ թաղամասում Զավարյան ազգային վարժարանի մոտակայքում հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան 22:30-ի սահմաններում ռումբեր են պայթել, որի հետեւանքով երկու հալեպահայեր են զոհվել: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ նրանցից մեկը Հասմիկ  Տեր Ներսիսյան-Կիրակոսյանն է եւ մյուսը Պարսում Պարսումյանը, կան նաեւ վիրավորներ, որոնց թիվը դեռեւս ճշտված չէ: Վիրավորներն ամիջապես տեղափոխվել են հիվանադանոց: Ռեյիսյանը նշեց, որ շտապ օգնության մարմինը անմիջապես միջոցներ է ձեռնարկել` բռնկված հրդեհը մարելու ուղղությամբ եւ մինչեւ ուշ գիշեր աշխատանքներ են իրականացվել:
Մամլո խոսնակը նաեւ նշեց, որ պայթյունները մեծ նյութական վնասներ են հասցրել շրջակա շինություններին, բավական մեծ թվով բնակարաններ են ավերվել: Հոկտեմբերի 5-ի գիշերը ռումբ է պայթել նաեւ Սուլեյմանիա թաղամասում` կրկին մեծ նյութական վնասներ պատճառելով:
Ռեյիսյանի խոսքով` րոպեներ առաջ եւս մեկ պայթյուն է տեղի ունեցել Հալեպում, որի պատճառած վնասների վերաբերյալ դեռեւս տեղեկություններ չկան:

Armenians killed in bombings in New Village district of Aleppo
YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS: Bombs were exploded nearby the Dzavaryan National School in the Armenian New Village district of Aleppo at about 22:30pm on October 4, causing death to two Aleppo Armenians. It was reported to Armenpress by the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo Zhirayr Reyisyan, adding that the names of the killed were Hasmik Ter Nersisyan-Kirakosyan and Parsum Parsumyan. There were wounded as well, the number of which had not yet been clarified. The wounded were immediately transferred to the hospital.
Reyisyan stated that the emergency body took immediate measures to extinguish the fire and works in that direction had been carried out by late night.
The Press Secretary of the National Primacy of Aleppo reported as well that the explosions caused considerable damages to the nearby buildings and a significant number of apartments were destroyed.
At night of October 5 another bomb was exploded in Suleimania district, again causing considerable material damages. According to Zhirayr Reyisyan, minutes ago one more explosion was blown in Aleppo, about the caused damages of which there was not any information yet.
In Syria more than 30,000 people, including more than 30 Armenians, died in the collisions between the opposition and government forces, which have lasted about 18 months.