Հալեպի հայաշատ թաղամասում տեղի ունեցած պայթյունից հայեր չեն տուժել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպում հոկտեմբերի 4-ի ողջ գիշերը, ինչպես նաեւ ողջ օրվա ընթացքում մարտերը շարունակվել են Բուսթան Բաշա թաղամասում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ թեպետ նշված թաղամասը հայաշատ չէ, սակայն այնտեղ են գտնվում հայապատկան բազմաթիվ խանութներ, հաստատություններ, ինչպես նաեւ հայկական ծերանոցը: Շարունակվող բախումների հետեւանքով թաղամասը մեծ նյութական վնասներ է կրել:
Ռեյիսյանը նշեց, որ հայաշատ Նոր գյուղ թաղամասում հոկտեմբերի 4-ին ռումբ է պայթել, որի հետեւանքով հրդեհ է բռնկվել, եւ անմիջապես միջոցներ են ձեռնարկվել հրդեհը մարելու ուղղությամբ: Նրա խոսքով` նյութական վնասներից զատ հայեր չեն տուժել:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 3-ին Հալեպում տեղի ունեցած պայթյուններին, ապա տուժածների մեջ, մինչ այս պահը հաղորդվող տեղեկությունների համաձայն, բարեբախտաբար, հայեր չկան:
Դամասկոսի կենտրոնական շրջաններում իրավիճակն ավելի հանգիստ է: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ սիրիահայ համայնքի աղբյուրից, ով չցանկացավ ներկայանալ: Նրա խոսքով` բախումները շարունակվում են Դամասկոսի մոտակայքում գտնվող Ղուտայի շրջանում` ավելացնելով, որ սիրիական իշխանությունները նոր ռազմավարություն են որդեգրել. նրանք լայնածավալ գործողություններ չեն ծավալում, ավելի սահմանափակ հարձակումներ են իրականացնում զինյալների դեմ:
«Դամասկոսում իրավիճակն անհամեմատ ավելի լավ է, քան հայաշատ Հալեպում, որտեղ հոկտեմբերի 3-ին տեղի ունեցած պայթյունները հսկայական վնասներ են հասցրել շրջակա տարածքներին, տարբեր հաստատությունների»,- նշեց համայնքի ներկայացուցիչը:

В результате взрыва в Алеппо армяне не пострадали
В сирийском городе Алеппо всю ночь 4 октября не прекращались бои, которые продолжаются и сейчас в квартале Бустан Баша. В ходе беседы с Арменпресс об этом отметил пресс-секретарь епархии ААЦ в Алеппо Жирайр Реисян, добавив, что хотя этот квартал и негусто населен армянами, однако там много армянских магазинов, учреждений, а также армянский дом престарелых. В результате продолжающихся столкновений квартал потерпел большие материальные убытки.
Жирайр Реисян рассказал, что в Нор Гюхе 4 октября взорвалась бомба, в результате чего произошел пожар. Сразу были предприняты меры по устранению огня. К счастью, человеческих жертв не было.
Что касается состоявшихся 3 октября взрывов в Алеппо, то среди пострадавших, согласно данным на этот момент, к счастью, нет армян.
В центральных районах Дамаска ситуация более спокойная. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на свой источник в армянской общине Сирии. По данным источника, столкновения продолжаются в районе Гута близ Дамаска. Сирийские власти начали новую тактику: они не проводят широкомасштабных действий, делают более ограниченные нападения на повстанцев.
«В Дамаске ситуация намного лучше, чем в Алеппо, где 3 октября прогремевшие взрывы нанесли огромный ущерб окружающей территории, разным учреждениям», - отметил представитель армянской общины.
В результате продолжающихся уже 18 месяцев столкновений в Сирии уже погибло более 30 тысяч человек, в том числе и более тридцати армян.