Հայաշատ Ղամիշլիում տեղի ունեցած պայթյունից հայեր չեն տուժել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի սահմանի մոտակայքում գտնվող հայաշատ Ղամիշլի քաղաքում սեպտեմբերի 30-ին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհվածների եւ վիրավորների մեջ հայեր չկան: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ պայթյունը մեծ նյութական վնասներ է պատճառել շրջակա շինություններին, այդ թվում` հայերին պատկանող բնակարաններին: Ինչ վերաբերում է Հալեպում տիրող իրավիճակին, ապա քաղաքում համեմատաբար հանգիստ է: Ավելի վաղ Ռեյսիսյանը տեղեկացրել էր, որ 1500 կլիոգրամ կշռող ռումբ էր պայթել քաղաքում:
Սիրիահայերի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկացանք, որ Լաթաքիայում եւ Քեսաբում իրավիճակը հանգիստ է:Լաթաքիայի մեր հայրենակից Ավո Գարբուշյանը տեղեկացրել է, որ Սիրիայի Լաթաքիա քաղաքում իրավիճակը հանդարտ է, հալեպահայերից շատերը ժամանակավոր տեղափոխվում են այնտեղ: Հայ երեխաներից շատերը հաճախում են տեղի ազգային դպրոց:
Ամիսներ առաջ անհայտ կորած քեսաբցի Խաժակ Աբելյանի եւ Հովակ Գորթմոսյանի մասին տեղեկություններ դեռեւս չկան:Տնտեսական առումով Քեսաբը բավական ապահով է, քանի որ բերքահավաքը լավ էր եւ քեսաբցին այս տարի կկարողանա ապահով անցկացնել ձմեռը, եթե իրավիճակը կտրուկ չփոփխվի: Այնտեղ, սակայն,շարունակվում ենանտառային հրդեհները:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է մոտ 30 հազար մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

Armenians are not affected by explosion in Ghamishli Armenian District
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS: There are no Armenians among the dead and wounded in the result of the explosion blown on September 30 in Ghamishli Armenian District, bordering with Turkey. It was reported to Armenpress by the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo Zhirayr Reyisyan, adding that the explosion caused considerable damages to the nearby buildings, including the apartments belonging to Armenians.
Concerning the situation in Aleppo, the Press Secretary stated that the situation in the city was comparatively calm. Earlier Zhirayr Reyisyan informed that 1500 kilogram-bomb had been exploded in Ghamishli.
The Facebook page of the Syrian Armenians informed that the situation in Latakia and Kesab was quiet. Our compatriot from Latakia Avo Garbushyan reported that the situation in Latakia city of Syria was calm and many of the Aleppo Armenians move there. The majority of the Armenian children attend the local national school.
There has been no information concerning the Armenians Khazhak Abelyan and Hovak Gortmosyan lost for months. From the economical point of view Kesab is quite safe, as the harvest of the current year was satisfactory and the Kesab people will be able to spend the winter safely, if the situation does not change drastically. Nevertheless, unfortunately the forest fires continue in that area.
In Syria more than 30,000 people, including more than 20 Armenians, died in the collisions between the opposition and government forces, which have lasted about 18 months.