Դամասկոսում եւ Հալեպի հայաշատ թաղամասերում իրավիճակը հանգիստ է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի որոշ թաղամասերում բախումները շարունակվում են, սակայն հայաշատ եւ քրիստոնեական թաղամասերում սեպտեմբերի 28-ի կեսօրից հետո եւ այսօր առավոտյան իրավիճակն ավելի հանդարտ է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ սեպտեմբերի 28-ին հայկական Նոր գյուղին կից թաղամասում ուժգին կրակոցներ եւ պայթյուններ են տեղի ունեցել:
Մամլո խոսնակը նշեց, որ Կիլիկյան վարժարանի մոտակայքում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով վնասվել է նախակրթարանի պատը: Վարժարանի տնօրինությունը տեղեկացրել է, որ նյութական վնասները փոքր են, եւ այն անմիջապես կնորոգվի:
Ինչ վերաբերում է Դամասկոսում տիրող իրավիճակին, ապա դամասկոսահայերը տեղեկացրել են, որ մայրաքաղաքի կենտրոնական մասերում հանգիստ եւ կայուն իրավիճակ է, բախումները շարունակվում են ծայրամասերում: Նրանց խոսքով` զինյալները բավական կորուստներ են կրում:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ Հալեպի Քալլասա թաղամասում բանջարեղենի շուկայի, Ջամալ մզկիթի մոտակայքում տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով տասնյակ զինյալներ են ոչնչացվել:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 30 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

The situation in Armenian populated districts of Damascus and Aleppo is calm
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS: The clashes in several Aleppo districts are ongoing, yet the situation in Armenian populated and Christian districts was calmer on September 28 mid-day and 29 morning. As Aleppo National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress intense shootings and shelling was orchestrated in adjacent districts of Armenian populated New Village on September 28.
In the words of the press secretary the shooting occurred in the nearby territory of Cilician ( Giligian) Armenian School in Aleppo had damaged its wall. The material losses are small and School administration will repair it. Damascus Armenians inform the situation in the capital center is calm and stable, the clashes are mainly hosted in the outskirts. In their words the rebels has suffered much losses there.
Syrian SANA agency informs dozens of rebels were killed as a result of the clashes held in nearby territories of Aleppo Kallasa vegetable market and Jamal mosque.18 months ongoing clashes in Syria resulted in the death of 30 thousand people, more than two dozens Armenians inclusive.