Գիշերվա արյունալի մարտերից հետո Հալեպում իրավիճակը փոքր-ինչ խաղաղվել է. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախօրեին եւ ամբողջ գիշեր Հալեպում ընթացել են մարտեր ու ռուբեր են պայթել, սակայն արդեն մոտ մեկ ժամ է քաղաքում իրավիճակը հանդարտվել է: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ սեպտեմբերի 27-ի երեկոյան Հալեպի տարբեր թաղամասերում, այդ թվում` Սույելմանիայում եւ շրջակա տարածքներում, ռումբեր են պայթել` ահ ու սարսափ տարածելով բնակիչների շրջանում: Մարտերը շարունակվել են ողջ գիշեր եւ մինչեւ առավոտ բանակը ռմբակոծել է ընդդիմադիրների հավաքատեղիների ուղղությամբ:
Ռեյիսյանի խոսքով` պայթյունների հետեւանքով զոհեր եւ վիրավորներ կան, որոնց թիվը դեռեւս ճշտված չէ: «Մինչ այժմ հայկական շտապ օգնության մարմինը փորձում է տարբեր ուղղություններով ճշտել հնարավոր հայ վիրավորների կամ զոհերի վերաբերյալ տեղեկություններ,բարեբախտաբար, մինչ այս պահը որեւէ տեղեկություն չի ստացվել»,- նշել է մամլո խոսնակը:Հայաշատ Նոր գյուղ թաղամասում եւս կրակոցներ են եղել, իսկ Բուսթան Բաշայի մեջ գտնվող հայկական ծերանոցը, որը մի քանի անգամ նյութական վնասներ է կրել, բարեբախտաբար, հերթական բախումների հետեւանքով մարդկային կորուստներ չի կրել:
Ավելի վաղ Սիրիայի ընդդիմությունը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 27-ին խոշոր հարձակումներ են սկսել Հալեպում` ավելացնելով, որ վճռական պաքար է մղվում նախագահ Բաշար Ասադի զորքերին վռնդելու համար: Տարբեր ընդդիմադիր խմբավորումների անդամներ մատնանշել են, որ արյունալի բախումներ տեղի են ունեցել 14 շրջաններում: YouTube-ում տեղադրված տեսանյութի մեջ ընդդիմադիր ղեկավարներից Կադիր Սալեհը հայտարարել է վճռական պայքարի մեկնարկի մասին: Նրա խոսքով` Ասադի ուժերի դեմ ուղղված հարձակումն այժմ սկսվել է բոլոր ճակատներով:
Այս կապակցությամբ Ռեյիսյանը նշեց, որ կառավարական ուժերն իրենց հերթին հայտարարել են, որ ոք ոքի թույլ չեն տա խանգարել ժողովրդի անդորրը` ավելացնելով, որ ժողովուրդը չպետք է մտահոգվի նման հայտարարությունների համար:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով արդեն զոհվել է 30 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

Zhirayr Reyisyan: After the night of bloody battles situation in Aleppo has become quieter
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS: During September 27 and the entire night battles occurred and bombs were exploded in Aleppo, though it has been already for an hour that the situation in the city became quieter. It was reported to Armenpress by the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo Zhirayr Reyisyan, adding that in the evening of September 27 in different districts of Aleppo, as well as Suleimania and nearby districts, bombs were exploded, spreading fear and horror among the population. The battles continued during the entire night and by the morning the army had been bombarding the gathering places of the opposition.
According to Zhirayr Reyisyan, in the result of the explosions there are victims and wounded, the number of which has not yet been clarified. "By now the Armenian ambulance body has tried to clarify the information about the possible Armenian victims and the wounded in different ways, fortunately we have no information by now", - said the Press Secretary of the National Primacy. In the Armenian New Village district there were shots as well and the Armenian retirement home located in Bustan Basha, which was damaged several times, fortunately this time as well did not have any human losses in the result of the bombings.
Earlier the opposition of Syria announced that on September 27 they began large-scale attacks in Aleppo, adding that decisive struggle was waged to proscribe the forces of the President of Syria Bashar al Assad. The members of different opposition groupings stated that bloody collisions occurred in 14 districts. In a video material placed in YouTube one of the heads of the opposition Kadir Saleh announced about the launch of the decisive battle. According to him, the attack against the forces of Assad had now begun with all fronts.
On this occasion the Press Secretary of the National Primacy of Aleppo stated that the governing forces announced in their turn that they would not allow anybody to disturb the peace of the peaceful population, adding that the people should not be concerned about such announcements.
In Syria more than 30,000 people, including more than 20 Armenians, died in the collisions between the opposition and government forces, which have lasted about 18 months.