Հալեպում գործազուրկների թիվը մեծանում է. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի մի շարք թաղամասերում սեպտմեբերի 25-ին կրկին կրակոցները եւ բախումները շարունակվում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ կառավարական ուժերը փորձում են hետ մղել ընդդիմադիրներին:«Հայաշատ Նոր գյուղի շրջանում նյութական մեծ վնասներ են կրել հայապատկան տարբեր շինություններ եւ հաստատություններ, սակայն, բարեբախտաբար, մարդկային զոհեր չեն եղել»,- տեղեկացրեց Ռեյիսյանը:
Նրա խոսքով` հայկական դպրոցները շարունակում են փակ մնալ, թեպետ դպրոցների տնօրենները եւ ուսուցիչներն արդեն կազմակերպչական աշխատանքներ են տանում: Միայն ավարտական դասարանների համար, որոնք պատրաստվում են ընդունվել բուհեր, առավել ապահով վայրերում դասընթացներ են կազմակերպվում: Ռեյիսյանը հուսով է, որ անակնկալ դեպքեր չգրանցվելու դեպքում, հավանաբար հոկտեմբերի սկզբին հայկական դպրոցները կբացվեն:
Մամլո քարտուղարը նաեւ նշեց, որ աստիճանաբար առավել ապահով վայրեր տեղափոխված տղամարդկանիցից ոմանք վերադառնում են իրենց կացարանները, սակայն, բնակչությունն, ընդհանուր առմամբ, դեռեւս չի վերադարձել:Անդրադառնալով Հալեպի ընդհանուր իրավիճակին, Ռեյիսյանը նշեց, որ տնտեսական ծանր իրավիճակ է. շատ հաստատություններ փակվել են եւ գործազուրկների թիվը գնալով մեծանում է:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել են 20 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS: The shelling and clashes are continuing in several districts of Aleppo on September 25. Reportedly Government loyal forces are trying to push forward the rebels, Armenian National Primacy spokesman Jirayr Reisyan stated in the briefing with Armenpress.
''Armenian populated New Village has much suffered, yet fortunately no human casualties are registered'' Reisyan noted. According to him Armenian schools remain closed although school principals and teachers are already conducting some organizational activities. Classes are being launched for graduating students in safer places . Reisyan hopes if not an unexpected event will be recorded Armenian schools are probable to operate in early October.Press secretary also noted the population moved to safer places have not yet returned, though in separate cases men are coming back .
18 month lasting clashes in Syria has resulted in the death of more than 20 thousand people , including more than two dozen Armenians.