Հայաստանը մի մրցակից է, որն արժանի է առավելագույն հարգանքի. Չեզարե Պրանդելի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի հայ երկրպագուների համար Մունդիալ 2014-ի ընտրական փուլի թերեւս ամենասպասված հանդիպումը Հայաստան-Իտալիա խաղն է: Եվրոպայի փոխչեմպիոնների հետ խաղից առաջ «Արմենպրես»-ը զրուցեց «սկուադրա աձուրա»-ների գլխավոր մարզիչ Չեզարե Պրանդելիի հետ:
-Ի՞նչ տեղեկություններ ունեք Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի և, առհասարակ, հայկական ֆուտբոլի մասին:
-Հայաստանի հավաքականը հսկայական առաջընթաց է գրանցել վերջին երեք մրցաշրջանների ընթացքում, մասնավորապես, վերջին մրցաշրջանում, երբ նրանք Եվրո-2012-ի ընթացքում ընդամենը «փլեյ օֆ»-ի մի դրամատիկ մրցավեճում պարտվեցին Իռլանդիայի հավաքականին: Գլոբալիզացիան և, ընդհանուր առմամբ, տեխնիկական բարեփոխումները մայրցամաքային առաջնություններում օժանդակեցին հայկական ավանդական ֆուտբոլին սթափվել և վերելք ապրել:
-Ի՞նչ կարծիքի եք Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի մասին:
-Այն ամուր հավաքական է, հատկապես, երբ խաղում են սեփական հողի վրա. բազմաթիվ տեսանկյուններից այն շատ ամուր, լավ կազմակերպված, տեխնիկապես հավասարակշռված թիմ է և հարձակման գծում ունի բազմաթիվ լուծումներ: Հայաստանը մի մրցակից է, որն արժանի է առավելագույն հարգանքի ցանկացած հավաքականի կողմից:
-Հայ ֆուտբոլիստներից ո՞ւմ եք ճանաչում:
-Հենրիխ Մխիթարյանն ամենատաղանդավոր ֆուտբոլիստն է: Խաղի նրա տեսլականն իրեն հնարավորություն է տալիս նույն որակով և արդյունավետությամբ խաղալ ինչպես կիսապաշտպանությունում, այնպես էլ հարձակման գծում: Միևնույն ժամանակ կցանկանայի նշել Մարկոս Պիզելիին, ով շատ հմուտ հարձակվող է, ինչպես նաև հավաքականի վետերան Սարգիս Հովսեփյանին, ով հայկական պաշտպանողական համակարգի հենասյունն է և, ընդհանուր առմամբ, համարվում է առաջատար:
-Ձեր կարծիքով ովքե՞ր են B խմբի ֆավորիտները և ինչո՞ւ եք նրանց ֆավորիտ համարում:
-Ճիշտն ասած B խմբում ընդգրկված են Եվրո-2012-ի եզրափակիչ փուլի երեք մասնակիցներ` Իտալիայի, Դանիայի, Չեխիայի և երկու հավակնոտ` Հայաստանի և Բուլղարիայի հավաքականները: Այս բոլոր հինգ հավաքականներն էլ կոշտ մրցակցության մեջ են եզրափակիչ փուլ անցնելու համար: Համոզված եմ` սեփական հարկի տակ տարած հաղթանակները վճռորոշ են լինելու բոլորի համար:
-Արդարացան արդյո՞ք Ձեր ակնկալիքները Բուլղարիայի հետ խաղում արձանագրված 2:2 և Մալթայի հետ խաղում` 2:0 հաշիվներով:
-Ես մասամբ բավարարված եմ: Մեր նպատակն էր ավարտել այս առաջին երկու տուրը 6 միավորով, բայց միաժամանակ մենք տեղյակ էինք այն դժվարություններին, որոնք ծառացած էին Իտալիայի առջև մրցաշրջանի մեկնարկին: Ամեն դեպքում մենք և Բուլղարիան գլխավորում ենք մրցաշարային աղյուսակը, բայց, այնուամենայնիվ, դեռևս շատ աշխատանք կա անելու` անկախ այն բանից, որ մենք Եվրոպայի առաջատարներից ենք: Եվրո-2012-ից հետո մենք ներգրավել ենք նորեկների և դեռ աշխատանքներ ենք տանում ու անհամբերությամբ սպասում առաջընթացի` խաղի նոր բովանդակություն գտնելու համար:
-Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք հոկտեմբերի 12-ին կայանալիք Հայաստան-Իտալիա խաղից:
- Ինչպես մեր բոլոր մրցակիցները, Իտալիան եւս պայքարում է մեր խմբում հաղթելու համար: Դրան հասնելու համար մենք պետք է ցույց տանք, որ դասեր ենք քաղել նախորդ խաղերից: Դա նշանակում է, որ պետք է լինել կոփված, խաղադաշտում համարձակ փոխանցումների հնարավորություններ ստեղծել` մեր ֆուտբոլային ոճում ավելացնելով ինտենսիվությունը: Հեշտ չի լինի խաղալ դրսում եւ այնպիսի թեժ մթնոլորտում, որը լինելու է Երևանում` ընդդեմ այնպիսի ամուր թիմի, ինչպիսին է Հայաստանի հավաքականը: Այնուամենայնիվ, մրցակցությունը մնում է մրցակցություն, և համոզված եմ, որ իմ թիմը ճիշտ մոտեցում կցուցաբերի այս մրցավեճում հաղթելու համար:

Армения – соперник, достойный максимум уважения: Чезаре Пранделли
Для армянских поклонников футбола матч Армения-Италия, наверное, самая ожидаемая из встреч отборочного тура Мундиал-2014. До встречи с экс-чемпионом Европы Арменпресс побеседовал с главным тренером «скуадра адзура» Чезаре Пранделли.
Что Вы знаете о национальной сборной Армении и, вообще, об армянском футболе?
Сборная Армении добилась грандиозного прогресса за последние три сезона, в частности, в последнем, когда ваши футболисты во время Евро-2012 в драматической борьбе «плей оф» потерпели поражение от сборной Ирландии. Глобализация и, вообще, технические реформы, участие в международных первенствах помогли вашей команде «встряхнуться» и оказаться на подъеме.
Что Вы думаете о сборной Армении по футболу?
Это крепкая команда, особенно, когда играет на родной земле, это хорошо организованная и технически уравновешенная команда, имеющая в своем арсенале нападения многочисленные решения. Армения. как соперник, заслуживает максимум уважения со стороны любой сборной.
Кого из армянских футболистов Вы знаете?
Генриха Мхитаряна, это самый талантливый футболист. Его видение игры дает ему возможность с тем же качеством и столь же эффективно играть как в полузащите, так и в нападении. Я хотел бы отметить и Маркоса Пизелли - очень опытного нападающего, а также ветерана сборной Саргиса Овсепяна, который, по сути, является оплотом армянской системы обороны и, вообще, считается ведущим игроком .
Кто, на Ваш взгляд, может считаться фаворитами группы B и почему они считаются таковыми?
Честно говоря, в эту группу включены три участника финального этапа «Евро-2012» - сборные Италии, Дании, Чехии и двух претендентов – Армении и Болгарии. Все эти пять сборных находятся в жестком соперничестве для прохождения в финал. Уверен, что победы, одержанные на собственном поле, будут решающими для всех.
Оправдались ли Ваши ожидания относительно результатов игры с Болгарией - 2,2 и с Мальтой – 2:0?
Я частично удовлетворен. Нашей целью было закончить первые два тура с 6-тью очками. В то же время мы прекрасно понимали те трудности, которые ожидали Италию на старте. В любом случае, мы и Болгария возглавляем турнирную таблицу, но, тем не менее, нам еще многое предстоит сделать, независимо от того, что мы в числе лидеров Европы. После Евро-2012 мы привлекли в команду новеньких и пока работаем с ними, с нетерпением ожидая прогресса , чтобы найти новое содержание игры.
Какие надежды Вы связываете с предстоящим 12 сентября матчем Армения-Италия?
Как и все наши соперники, Италия также борется за то, чтобы победить в этой группе. Для этого мы должны показать, что извлекли уроки из предыдущей встречи. А это означает, что надо быть более закаленными, создавать смелые передачи на игровом поле, повысить интенсивность нашего футбольного стиля. Будет нелегко играть за пределами Италии и в такой напряженной обстановке, которая будет в Ереване, и с такой крепкой командой, какой является сборная Армении. Тем не менее, соперничество остается соперничеством и я уверен, что наша команда проявит правильный подход, чтобы завоевать победу в этом матче.