Հալեպի Նոր գյուղից բնակչության տարհանման հայտարարություն չի արվել. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի հայաշատ Նոր Գյուղ (Միդան) շրջանը վտանգավոր վիճակում է հայտնվել: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի ազգային առաջորդարանի մամլո քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանը: Նրա խոսքով` բախումները Միդանում շարունակվում են նաեւ այս պահին: «Բնակիչներից շատերը, այդ թվում` հայեր եւ արաբներ, վախից եւ անապահով վիճակից տեղափոխվում են առավել անվտանգ թաղամասեր: Ավելի ապահով վայրեր տեղափոխվել ցանկացող մարդկանց կամքին ոչ ոք չի բռնանում»,-ասաց նա:
Իսկ ինչ վերաբերում է Միդանից բնակչության տարհանման առնչությամբ կառավարության արած կոչի մասին լուրերին, ապա Ռեիսյանը հերքեց դրանք` նշելով, որ նման հայտարարություն չի եղել:
Մամլո խոսնակը տեղեկացրեց նաեւ, որ սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու մոտակայքում ռումբ է պայթել, որի հետեւանքով շինությունը նյութական վնասներ է կրել: Մոտակայքում ռումբերի պայթյուններից վնասվել են նաեւ հայկական այլ հատատատություններ եւ շինություններ:
Հալեպահայերի ֆեյսբուքյան էջից«Արմենպրես»-ը տեղեկացավ, որ բախումներ են ընթանում նաեւ Գյուլբենկյան հիվանդանոցի, մզկիթի մոտակայքում:Հալեպահայերը նշում են, որ Նոր գյուղի շրջանն այժմ ավելի ապահով է, քան Թելեֆոն Հաուայե շրջանը, որտեղ այժմ բախումներ են ընթանում:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 20 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

No statement made about the evacuation of the population: Jirayr Reisyan
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS: Armenian populated New Village (Midan) district is endangered. The clashes orchestrated in Midan are continuing, Aleppo National Primacy press secretary Jirayr Reisyan informed Armenpress. In the words of the interlocutor, many of the residents, including Armenians and Arabs, are moving to safer districts afraid of disorder situation. Nobody presses the people right to move to new places.
Reisyan denied the news on Government calls about Midan residents evacuation.Press secretary informs a bomb blasted in the nearby territory of Grigor Lusavorich church, which caused material casualties to the construction. Other Armenian institutions and buildings also suffered by the bomb blast.
Aleppo based Facebook users told Armenpress, the clashes are being held in Gyulbenkyan hospital and mosque nearby areas. Aleppo Armenians state, New Viiage district is safer than Telefon Hauaye, which currently hosts clashes. Over 20 thousand people became the victim of the launched clashes lasting about 18 months. Syrian Armenians recover more than two dozen victims.