Օդանավակայանից Հալեպ տանող ճանապարհին հայեր են զոհվել եւ վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի օդանավակայանից երկրորդական ճանապարհով Հալեպ ուղեւորվելիս սեպտեմբերի 11-ին կրակի տակ են հայտնվել եւ զոհվել սիրիահայեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը, զոհվել են Հարութ Սուլավյանը, Արսեն Պեպեջյանը, Հրաչ Պեպեջյանը եւ Մեսրոպ Աճեմյանը: Բալայանի խոսքով` եւս 10 հայեր վիրավորվել են:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 20 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում: Հայաստանումկացարան ստանալու ակնկալիքով միգրացիոն ծառայություն է դիմել 41 ընտանիք` 76 անդամով, 27 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է ժամանակավոր կացարան:

По дороге от аэропорта к Алеппо армяне попали под обстрел: есть погибшие и раненые
11 сентября сирийские армяне по дороге от аэропорта к Алеппо попали под обстрел: есть погибшие и раненые. Как сказал Арменпресс пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, погибли Арут Сулавян, Арсен Пепеджян, Грач Пепеджян и Месроп Ачемян. По его словам, 10 армян были ранены.
Из-за продолжающихся почти 18 месяцев столкновений в Сирии погибло уже более 10 армян, двое из них – военнослужащие сирийской армии Многие сирийцы покидают страну. Сирию стали покидать и представители армянской общины. Заявления от армян из Сирии по поводу предоставления им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке: минимум, в течение 10 дней. В миграционную службу Армении для предоставления им убежища обратилась 41 семья (76 чел.), 27 семей уже получили временное жилье.