Օդանավակայանից Հալեպ տանող ճանապարհին հայեր են զոհվել եւ վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի օդանավակայանից երկրորդական ճանապարհով Հալեպ ուղեւորվելիս սեպտեմբերի 11-ին կրակի տակ են հայտնվել եւ զոհվել սիրիահայեր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը, զոհվել են Հարութ Սուլավյանը, Արսեն Պեպեջյանը, Հրաչ Պեպեջյանը եւ Մեսրոպ Աճեմյանը: Բալայանի խոսքով` եւս 10 հայեր վիրավորվել են:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է 20 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում: Հայաստանումկացարան ստանալու ակնկալիքով միգրացիոն ծառայություն է դիմել 41 ընտանիք` 76 անդամով, 27 ընտանիք արդեն իսկ ստացել է ժամանակավոր կացարան:

Armenians died on Airport road in Aleppo
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS: On September 11 several Syrian Armenians appeared to be under fire and died on the secondary road leading from the Aleppo Airport to Aleppo city. As Armenpress was informed by the Press Secretary of the Armenian Ministry of Foreign Affairs Tigran Balayan, the names of the Armenian victims are as follows: Harut Sulavyan, Arsen Pepejyan, Hrach Pepejyan and Mesrop Achemyan. According to Balayan, another 10 Armenians were wounded.
More than 20,000 people, including more than 10 Armenians, died in the collisions between the opposition and government forces, which have lasted about 18 months. Many Syrians abandon their country and appear in other countries as refugees. The representatives of the local Armenian community also leave the country. The applications from Syrians to obtain a refugee status or get a shelter in Armenia are discussed in accelerated regime, at least in 10 days. The Migration Agency got applications from 41 families to get a lodgment in Armenia, 76 people as a whole, 27 of which have already been provided with temporary shelters.