Սիրիայում հայ ընտանիքի սպանության լուրը չի հաստատվում, իսկ Հալեպում վիրավորված Մեսրոպ Չինչինյանը մահացել է
ԵՐԵՎԱՆ,30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում վեց հոգանոց հայ ընտանիքի սպանության լուրը չի հաստատվում: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Օգոստոսի 29-ին տեղեկություն էր տարածվել, որ զինված խմբավորումը Դամասկոսի Զամալքա արվարձանում քաղաքացիների է առեւանգել, որոնց թվում` նաեւ կանանց: Առեւանգվածները սպանվել են քաղաքացիների աչքի առջեւ, դիերը` հավաքվել Աշ շեյխ Ասքար մզկիթում: Ոչ պաշտոնական աղբյուրները հայտնել էին, թե մզկիթում հայտնաբերվածների թվում հայերի վեց հոգանոց ընտանիքի անդամներ են:
Հալեպահայերը տեղեկացնում են նաեւ, որՀալեպի Սաբաա Բահրաթ թաղամասում` իր գրասենյակում, շուրջ երկու շաբաթ առաջ ծանր վիրավորված Մեսրոպ Չինչինյանը մահացել է:Թեեւ հիվանդանոց տեղափոխվելուց հետո նա վիրահատվել էր եւ վիճակը կայուն էր, սակայն բժիշկներին չհաջողվեց փրկել նրա կյանքը: Օգոստոսի 30-ին տեղի է ունեցել նրա հուղարկավորությունը:
Սիրիայի զինված ուժերը շարունակում են Դամասկոսի Զամալքա արվարձանում հետապնդել զինված խմբավորումներին: Բախումների արդյունքում զինյալներից շատերը սպանվել եւ վիրավորվել են, առգրավվել է մեծ քանակությամբ զենք, այդ թվում` իսրայելական արտադրության նռնակներ:
Ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ Սիրիայում սկսված բախումների հետեւանքով զոհվել ենմեկ տասնյակից ավելի հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:Մինչ օրս Հայաստան են ժամանել շուրջ 1900 սիրիահայեր:ՀՀ միգրացիոն պետական ծառայությանը մինչ այժմ դիմել է սիրիահայ 47 ընտանիք` 91 անդամներով, որոնցից 20 ընտանիք (46 հոգի) ապահովվել է ժամանակավոր կացարանով:

Весть об убийстве армянской семьи в Сирии не подтверждается, а раненый в Алеппо МесропЧинчинян скончался
Весть об убийстве сирийской армянской семьи, состоящей из 6 человек, не подтверждается. Об этом «Арменпресс» сообщил пресс-спикер министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян.
29 августа было распространено сообщение, что вооруженная группировка в дамасском предместье Замалка похитила граждан, в том числе и женщин. Похищенные были убиты прямо на глазах у граждан, трупы их собраны в мечети Аш шейх Аскар. Из неофициальных источников стало известно, что среди обнаруженных в мечети – члены упомянутой армянской семьи из 6 человек.
Армяне Алеппо сообщают также, что раненый в алеппском квартале СабааБахрат в своем офисе МесропЧинчинян скончался. Хотя в больнице его оперировали и состояние его было стабильным, однако медикам не удалось спасти ему жизнь. 30 августа он был похоронен.
Сирийские вооруженные силы продолжают преследовать боевиков в предместье Дамаска Замалка. В результате столкновений многие из боевиков убиты и ранены, конфисковано большое количество оружия, в том числе – гранаты израильского производства.
В результате столкновений оппозиционных и правительственных сил в Сирии погибло более десятка армян, двое из которых – солдаты сирийской армии. Многие сирийцы покидают страну, появляясь в других странах в статусе беженцев. В последнее время из Сирии стали уезжать и армяне. Заявления сирийцев о получении статуса беженцев или политического убежища рассматриваются в ускоренном режиме – в течение максимум десяти дней. До сих пор из Сирии в Армению прибыло 1900 сирийских армян. В Государственную миграционную службу РА обратилось 47 семей – 91 человек, из которых 20 семей (46 человек) обеспечены временным жильем.